معضل ورود سگ های ولگرد به زیستگاه های کشور؛ نگران افزایش هاری هستیم

به گزارش پرسینا بلاگ، تهران (پانا) - مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست ورود سگ های بدون صاحب به زیستگاه های حیات وحش را معضل مطرح نمود و گفت غذادهی به سگ ها یک معضل است.

معضل ورود سگ های ولگرد به زیستگاه های کشور؛ نگران افزایش هاری هستیم

شهاب الدین منتظمی امروز در نشستی خبری درباره معضل سگ های بلاصاحب اظهار کرد: سگ های ولگرد و بلاصاحب معضل اصلی حیات وحش هستند زیرا برای تأمین غذا به منطقه ها مسکونی و زیست حیات وحش وارد می شوند و اکنون با مساله تولید جمعیت گرگاس روبرو هستیم که جابه جایی بیماری های مشترک موجب نگرانی است و به شدت نگران افزایش هاری هستیم در حالی که در سطح جامعه با برخورد احساسی و غذادهی به سگ های ولگرد روبرویم که جامعه حیات وحش و انسانی را تهدید می کند.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت ذحیات وحش سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه وظیفه سازمان محیط زیست جمع آوری سگ های بدون صاحب نیست، گفت: وظیفه جمع آوری سگ های بدون صاحب بر عهده شهرداری ها است و این حیوانات یک آفت برای محیط زیست هستند. شاهد این بودیم که وقتی سگ های ولگرد از زیستگاه یوز دور شد یوزپلنگ ها دوباره به عرصه برگشتند. آنچه که در کریدورهای یوز با گشت های همکاران داریم شاهد رویت مجدد یوز هستیم. از دستگاه های متولی به ویژه وزارت کشور درخواست داریم که سریعتر مشخص تکلیف کنند. شهرداری نیز در بحث جمع آوری به وظیفه خود عمل کند.

وی ادامه داد: ما تحت هر شرایطی خارج از حوزه شهری با زنده گیری و رهاسازی حتی با عقیم سازی سگ ها مخالفیم. غذادهی به سگ ها یک معضل است. مدیریت سگ های بلاصاحب تابع دستورالعمل مصوب وزارت کشور است که به دستگاه ها ابلاغ شده است و این وظیفه در شهرها بر عهده شهرداری ها و در خارج از شهرها بر عهده بخشداری ها و دهیاری ها است و محیط زیست اجازه ورود به این موضوع را ندارد و در رابطه با سگ های بلاصاحب جرم انگاری نشده است.

این مقام مسئول در سازمان محیط زیست درباره صدور پروانه شکار و شکار غیرمجاز پرندگان مهاجر در فریدونکنار گفت: سال 99 و 1400 هیچ پروانه ای صادر نشده و استان ها تمام تلاش خودشان را به کار می بندد و اما موضوع بحث معیشت است. استان تمام تلاشش را انجام می دهد اما متأسفانه همچنان لکه شکار غیر مجاز در فریدونکنار پابرجاست و در تلاشیم مدیریت انجام شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7892

به "معضل ورود سگ های ولگرد به زیستگاه های کشور؛ نگران افزایش هاری هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معضل ورود سگ های ولگرد به زیستگاه های کشور؛ نگران افزایش هاری هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید