ملکه مارهای یزد حاشیه ساز شد ، نمایشگاهی متفاوت در میان کافه رستوران های بافت تاریخی

به گزارش پرسینا بلاگ، برپایی نمایشگاه سوسمارهای زنده در بافت تاریخی یزد مدتی است که حاشیه ساز شده است.

ملکه مارهای یزد حاشیه ساز شد ، نمایشگاهی متفاوت در میان کافه رستوران های بافت تاریخی

خبرنگاران - خانه تاریخی کاشفی در عمق بافت تاریخی شهر یزد مدتی است که محل برپایی یک نمایشگاه متفاوت شده است. نمایشگاهی که بنرهایی کم سلیقه آن را نمایشگاه سوسمارهای زنده معرفی می نماید اما در واقع نمایشگاهی از گونه های مختلف خزندگان است که توسط یک زن زیست شناس یزدی جمع آوری و نگه داری می شوند.

ملکه مارها لقبی است که به فاطمه نیکو روش صاحب این نمایشگاه داده اند، لقبی که دردسرهایی برای او نیز به دنبال داشته است. در اختیار گذاشتن یک خانه تاریخی در بافت پر رونق شهر یزد که هر روز بر تعداد کافه ها، گالری ها و اقامتگاه هایش افزوده می گردد به یک نمایشگاه متفاوت از ابتدا حواشی زیادی به دنبال داشته است. بعضی فعالان گردشگری در بافت تاریخی یزد معتقدند که برپایی نمایشگاه خزندگان زنده سنخیتی با بافت تاریخی شهر یزد ندارد.

بنرهای متفاوت و البته بی سلیقه به علاوه عنوان عجیب این نمایشگاه در کنار حضور خزندگان زنده در بافت تاریخی شهر یزد باعث شده که عده ای منتقد فعالیت این نمایشگاه در بافت تاریخی شهر یزد باشند. با این وجود بافت تاریخی شهر یزد از دیرباز به طور طبیعی زیستگاه گونه های مختلف خزندگان بوده و به داشتن مار نیز معروف است. این نمایشگاه در عمق بافت تاریخی نیز می کوشد اطلاعات و آشنایی لازم را به بازدیدکنندگان در جهت حفظ و اهمیت گونه های مختلف جانوری بدهد.

با این وجود نحوه چیدمان، مدیریت، اسم و بنرهای این نمایشگاه، همچنین ارائه این خانه توسط اداره میراث فرهنگی بهانه ای برای نقدها به این نمایشگاه متفاوت در بافت تاریخی شده است. بافت تاریخی شهر یزد در سال های گذشته به ویژه پس از ثبت جهانی با رونق مالی روبرو شده و خانه های آن ارزش چند برابری پیدا نموده اند. مشاهدات نشان می دهد که در مرکزیت بافت تاریخی شهر یزد به ویژه محله فهادان احداث کافه ، رستوران و مراکز اقامتی رشد فراوانی داشته است. این در حالی است که درآمدزا بودن این فعالیت ها مانع خلاقیت صاحبان آنها شده است.

تاکنون بعضی گزارش ها مدعی مخالفت ساکنان بافت تاریخی یزد با برپایی این نمایشگاه بوده است. با این وجود فاطمه نیکوروش می گوید که کسی مسئله ای با آنها ندارد اما بعضی ها می خواهند این بنای تاریخی را به کافی شاپ تغییر کاربری بدهند.

وزارت میراث فرهنگی برای نخستین بار است که با این حجم بارگذاری تجاری و خدماتی در بافت تاریخی یک شهر روبرو شده است. اتفاقی که نشان می دهد برنامه و نقشه راه مشخصی برای مدیریت آن وجود ندارد و نمی توان با قاطعیت و براساس اصول حضور یک نمایشگاه جانوری در بافت تاریخی را مناسب یا غیر مناسب ارزیابی کرد.

نمایشگاه سوسمارهای زنده یزد به مدیریت فاطمه نیکوروش می تواند یکی از جاذبه های متفاوت گردشگری شهر یزد باشد. جاذبه ای که در کنار انبوه کافه رستوران ها جنبه متفاوتی از زیست بافت تاریخی و زیست شهر یزد را به نمایش گذاشته است. با وجود نقدها نسبت به بعضی جزییات برپایی این نمایشگاه، اداره کل میراث فرهنگی یزد تاکنون همکاری مناسبی با این نمایشگاه داشته، هر چند حالا مدیران به فکر تغییر کاربری این بنای تاریخی هستند.

حضور در بافت تاریخی شهر یزد فرصت مناسبی برای این نمایشگاه شخصی بوده تا با تجربه فعالیت در محور اصلی گردشگری یزد، این بار به شکل مستقل و با برطرف نقدها به فعالیت خود در داخل یا خارج از بافت تاریخی شهر یزد ادامه دهد.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: چمدان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2394

به "ملکه مارهای یزد حاشیه ساز شد ، نمایشگاهی متفاوت در میان کافه رستوران های بافت تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملکه مارهای یزد حاشیه ساز شد ، نمایشگاهی متفاوت در میان کافه رستوران های بافت تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید