نابودی عفونت دلتا با داروی ضدویروسی گیاهی

به گزارش پرسینا بلاگ، خبرنگاران/خراسان رضوی به تازگی درمان ضد ویروسی گیاهی برای کووید-19 به وسیله دانشمندان دانشگاه ناتینگهام انگلستان کشف شده است که در درمان گونه های ویروس سارس-کوو-2 حتی نوع بسیار عفونی دلتا موثر است.

نابودی عفونت دلتا با داروی ضدویروسی گیاهی

به نقل از نیوز، مبارزه برای کنترل همه گیری کووید-19 با ظهور مداوم انواع خطرناک سارس-کوو-2 که یا عفونی تر هستند یا باعث عفونت شدیدتر یا هر دو می شوند، بسیار سخت است.

گروهی از دانشمندان به سرپرستی پروفسور کین چاو چانگ از دانشکده دامپزشکی و علوم دانشگاه ناتینگهام دریافتند که نوع دلتا در مقایسه با سایر گونه های اخیر بالاترین توانایی را برای تکثیر دارد.

این سویه بالاترین مقدار تکثیر در سلول ها و بیشترین توانایی در توسعه به سلول های همسایه را دارد و در عفونت های همزمان با دو نوع مختلف سارس-کوو-2، نوع دلتا باعث افزایش تعداد شرکای آلوده شد.

نتایج این تحقیق نشان داد که داروی ضد ویروسی طبیعی نو به نام تاپسیگارگین (TG) که اخیرا به وسیله همان گروه از دانشمندان برای جلوگیری از ویروس های دیگر از جمله سارس-کوو-2 اصلی کشف شد، به همان مقدار در درمان همه ویروس های نو سارس-کوو-2 ازجمله نوع دلتا موثر است.

این گروه در مطالعات قبلی خود نشان داد که داروی ضد ویروسی مشتق شده از گیاه، در دوزهای کم یک پاسخ ایمنی ذاتی ضد ویروسی با طیف وسیع گسترده ای در برابر سه نوع اصلی ویروس تنفسی انسانی از جمله سارس-کوو-2 ایجاد می نماید.

در نوترین تحقیق محققان کوشش کردند تا دریابند که گونه های آلفا، بتا و دلتا سارس-کوو-2 تا چه مقدار قادر به تکثیر در سلول ها نسبت به یکدیگر به عنوان عفونت های تک گونه ای و عفونت های مشترک (سلول ها به طور همزمان به دو نوع آلوده می شوند) هستند.

بعلاوه این تیم در نظر داشت دریابد که TG چقدر در جلوگیری از گونه های ظاهر شده موثر است.

از بین این سه، واریانت دلتا بالاترین توانایی را برای تکثیر در سلول ها نشان داد و بیشترین توانایی را داشت که مستقیما به سلول های همسایه پخش گردد. مقدار آلودگی آن در 24 ساعت بیش از چهار برابر نوع آلفا و 9 برابر بیشتر از نوع بتا بود.

در عفونت های همزمان، نوع دلتا باعث افزایش تعداد شرکای مبتلا شد. علاوه بر این، عفونت همزمان با آلفا و دلتا یا آلفا و بتا هم افزایی توأمان ایجاد کرد که در آن خروجی کلی ویروس نو بیشتر از مجموع عفونت های تک متغیره مربوطه بود.

قابل ذکر است، همه انواع سارس-کوو-2 به شدت با TG تحت درمان بودند. یک دوز اولیه TG قبل از عفونت به طور موثر تمام عفونت های تک متغیره و هر عفونت همزمان را در بیش از 95 درصد نسبت به گروه شاهد مسدود کرد. TG در مهار هر گونه در طول عفونت فعال موثر بود.

پروفسور کین چاو چانگ، محقق اصلی این تحقیق گفت: نتایج مطالعه نو بینش بهتری در خصوص تسلط نوع دلتا به ما داده است حتی اگر نشان داده ایم که این نوع به وضوح مسری ترین است و فراوری انواع دیگر را افزایش می دهد اما خرسندیم که نشان دادیم TG در برابر همه آنها به همان مقدار موثر است.

این نتایج به پتانسیل ضد ویروسی TG به عنوان یک پیشگیری کننده پس از مواجهه و یک عامل درمانی فعال اشاره می نماید.

نتایج این تحقیق در نشریه Virulence منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7947

به "نابودی عفونت دلتا با داروی ضدویروسی گیاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نابودی عفونت دلتا با داروی ضدویروسی گیاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید