نخستین گفتگوی اینستاگرامی ظریف با مخاطبان بین المللی

به گزارش پرسینا بلاگ، وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار پستی در اینستاگرامش از نخستین گفتگوی خود با مخاطبان بین المللی خبر داد.

نخستین گفتگوی اینستاگرامی ظریف با مخاطبان بین المللی

به گزارش خبرنگاران، ظریف در اینستاگرامش نوشت:

دوستان سلام

یکی از سؤالاتی که ذهن سیاستمداران، متفکرین و مردم سراسر دنیا را به خود مشغول کرده، سمت و سوی تحولات دنیای است. دنیا به چه سمتی می رود؟ حدود سی سال پیش نظام دوقطبی که چندین دهه در دنیا حاکم بود، فروپاشید و دوران گذار آغاز شد. تلاش ها و رقابت های شدید برای شکل دادن به نظم جدید هنوز هم ادامه دارد و با ویروس کرونا روندهای قبلی شدت بیشتری گرفته است.

رقابت ها فقط در حوزه عملیاتی و نظامی نیست. بلکه حتی تصویر سازی های رقیب از نظم دنیای و تلاش برای شکل دهی مفهومی به واقعیت ها و دنیا آینده به شدت در جریان است. تنوع روایت های رقیب از نظم دنیای پس از دوره گذار همچون تک قطبی، تک- چندقطبی، چندقطبی، بین قطبی، غیرقطبی یا بی قطبی، دوقطبی جدید، پساآمریکایی، پساغربی و مانند آن تنها تلاشی برای تبیین واقعیت ها و پیش بینی نظم آینده نیستند، بلکه مهمتر از آن تلاشی برای شکل دادن به این نظم هستند.

در دوران گذار سی سال گذشته، اشتباهات محاسباتی خسارات فراوانی بر دنیا تحمیل کرده است. توهم آمریکاییِ نظم نوین دنیای، چندین جنگ و خرابی برای دنیا به همراه داشته و 7 هزار میلیارد دلار به مردم آمریکا خسارت زده است. اما سوء محاسبات دیگران مانند صدام و قذافی و میلوسویچ به نابودی خودشان و حتی کشورشان منجر شده است. در مقابل شناخت دقیق متغیرها و فرصت ها باعث افزایش کنشگران هوشمند شده است. ایران در دوران های گذار گذشته خسارات فراوانی از فقدان شناخت و شجاعت متحمل شده و لذا شناخت درست و واقع بینانه تحولات و روندهای دوره گذار کنونی برای ما حیاتی است.

تغییرات عینی مانند دنیای شدن فرصت ها و تهدیدها از تروریسم تا کرونا، متکثر شدن منابع قدرت از فن آوری تا تسخیر قلب ها و مغزها، نقش پیدا کردن افراد در صحنه دنیای، کاهش نسبی قدرت کنشگران سنتی و افزایش نسبی قدرت کنشگران نوظهور، انتها نقش آفرینی انحصاری قدرت های بزرگ، انتها هژمونی و تحول در جغرافیای قدرت، بازگشت دنیا غیر غربی به مدار تاریخ و ده ها پدیده جدید دیگر باید واقع گرایانه ارزیابی شده و بهترین ابزارها و فرصت ها برای پیشبرد منافع ملی و تضمین صلح و ثبات منطقه ای و بین المللی شناسایی گردند.

برای طرح بحث و گشودن باب مصاحبه و مفاهمه، دانشکده مطالعات دنیاِ دانشگاه تهران فرصتی فراهم کرده تا در چند جلسه یک دیدگاه در این زمینه را مطرح و در معرض بحث و نقد قرار دهم. ارائه بحث ها فعلا برای مخاطبان بین المللی به زبان انگلیسی است و نخستین جلسه این دوشنبه از ساعت 17 تا 17:45 برگزار می شود.

از طریق لایو اینستاگرام دانشکده در خدمت شما خواهم بود

لازم به ذکر است نشانی اینستاگرامی نشست مجازی وزیر محترم امور خارجه به شرح زیر است:

https://www.instagram.com/iranian-studies-ut/

311311

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4895

به "نخستین گفتگوی اینستاگرامی ظریف با مخاطبان بین المللی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین گفتگوی اینستاگرامی ظریف با مخاطبان بین المللی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید