واکسیناسیون کرونا چقدر مقررات سفرهای بین المللی را تغییر می دهد؟

به گزارش پرسینا بلاگ، ایسنا/ بدنبال آخرین خبرهای منتشر شده، این پرسش مطرح می شود که واکسیناسیون کرونا چقدر مقررات سفرهای بین المللی را تغییر می دهد؟

واکسیناسیون کرونا چقدر مقررات سفرهای بین المللی را تغییر می دهد؟

رابطه سفر و واکسن کرونا

پذیرش مسافران بین المللی از تابستان 2021 پس از گذشت یک ونیم سال توقفِ جریان سفر برقرار می شود. اگرچه با سرعت دریافت واکسیناسیون در بعضی کشورها و اعلام وضعت سفید، هنوز ملاحظاتی برای سفرهای بین المللی وجود دارد، مثلا استرالیا و نیوزیلند تصمیم گرفته اند رفت و آمدها را فعلا در همسایگی خود محدود کنند. اگرچه بخاطر شرایط سفیدشان، دعوت نامه های زیادی از طرف کشورهای دیگر برای سفر دریافت می کنند.

اما اتحادیه اروپا که در یک سال گذشته به تعداد انگشت شماری از کشورها اجازه ورود داده است، حالا رسما گفت از تابستان آماده پذیرش جهانگردان واکسینه شده است. البته مرزهای اروپا به روی اتباع هر کشور یا هر جهانگرد واکسینه شده ای باز نخواهد شد و هنوز ترجیح بر برداشتن گامهای کوچک است. مثلا درباره صدور ویزای توریستی برای اتباع ایرانی هنوز هیچ برنامه جدیدی از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام نشده است.

با وجود میل بعضی کشورها برای باز شدن بیشتر مرزها، سازمان جهانی بهداشت همچنان اعتقاد و تاکید دارد برای برقراری سفرهای بین المللی زود است و با شرط گذرنامه واکسن نیز مخالف است. این سازمان اعتقاد دارد با توجه به در دسترس نبودن واکسن برای همه ساکنان زمین، نباید سفرهای بین المللی را مشروط به واکسن کرد و همچنان توصیه می کند سفرهای بین المللی با وجود واکسیناسیون به تعویق بیافتد.

ملاحظات سازمان جهانی بهداشت بر این است که سفرهای بین المللی هنوز خطر انتقال ویروس کرونا را به همراه دارد، حتی با وجود واکسینه شدن، چرا که با جهش های جدید ویروس و تکمیل نشدن مطالعات مربوط به اثرات واکسن، هنوز با قطعیت درباره رفع خطر شیوع این ویروس نمی توان نظر داد، بنابراین توصیه می کند سفر با انگیزه توریستی تا زمان واکسیناسیون کامل به تاخیر افتد.

اما به نظر می رسد کشورهای زیادی حداقل در اروپا و آن دسته که اقتصاد وابسته ای به جهانگردی دارند، چندان با این ملاحظات کاری ندارند. چنانکه اتحادیه اروپا با انتشار فهرستی از مناطق سفید و کم خطر و کشورهایی که واکسیناسیون در آنها سرعت گرفته مثل ایالت متحده آمریکا، برای پذیرش جهانگردان آنها اعلام آمادگی کرده است. این جهانگردان بیشتر از یک سال است که از سفر به اروپا محروم شده اند.

بعضی کشورها نیز با وعده واکسنِ مسافران در بدو ورود، سعی در جذب جهانگرد دارند؛ اقدامی که مالدیو در پیش گرفته است. با این حال، سازمان جهانی بهداشت از این کشورها خواسته واکسن کووید را برای گروه های پرخطر مثل افراد مسن و با شرایط خاص پزشکی مصرف کنند و نه توریست ها.

سازمان جهانی بهداشت بارها مخالفت خود را با گذرنامه واکسن و یا برقراری سفر فقط برای واکسینه شده ها اعلام کرده است. براساس داده های این سازمان درحال حاضر بیشتر کشورهای کم درآمد یا با درآمد پایین به واکسن کرونا دسترسی ندارند و 94 درصد کشورهایی که واکسیناسیون جمعیت خود را آغاز کرده اند در گروه با درآمد بالا یا متوسط قرار دارند. این سازمان بهداشت معتقد است گذرنامه واکسن فقط نابرابری های جهان را عمیق تر می کند و به نوعی نقض آزادی جابه جایی های بین المللی بشمار می آید.

این سازمان از کشورها خواسته بهداشت عمومی را به منافع اقتصادی و سیاسی ترجیح دهند و واکسیناسیون را شرط مصونیت برای سفرهای بین المللی اعلام نکنند، چرا که هنوز ناشناخته های زیادی درباره اثر واکسن کووید وجود دارد.

اما مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده که در یک سال گذشته ملاحظات سختگیرانه ای درباره سفر در دوران کرونا داشته است نیز هم عقیده با سازمان جهانی بهداشت، برقراری دوباره سفرهای بین المللی را همراه با خطرات اضافی می داند. در توصیه نامه های این مرکز آمد که حتی مسافران کاملا واکسینه شده ممکن است در معرض خطر این ویروس باشند، بنابراین سفرهای بین المللی تا زمان واکسیناسیون کامل به تاخیر انداخته شود.

توصیه این مرکز برای سفرهای بین المللی، با وجود سرعت دریافت واکسیناسیون در آمریکا، هنوز تغییر نکرده و همچنان بر انجام سفرهای ضروری تاکید دارد.

آمریکا درحال حاضر مقررات سفر در داخل این کشور را با تغییراتی همراه کرده است؛ مثلا افراد واکسینه شده اکنون اجازه دارند به ایالت های دیگر در داخل این کشور سفر کنند، بدون آنکه آزمایش کووید بدهند و به قرنطینه نیاز داشته باشند، اما همچنان به استفاده از ماسک و رعایت فاصله دومتری و پرهیز از حضور در اماکن پرازدحام توصیه می شود. در حقیقت، سرعت دریافت واکسیناسیون هنوز محدودیت های سفر در داخل این کشور را کامل حذف نکرده و توصیه درباره سفرهای بین المللی نیز همانند قبل از واکسیناسیون است.

با وجود چنین ملاحظات و توصیه هایی، اما به نظر می رسد ضررهای سنگین صنعت هوایی و جهانگردی بسیاری از کشورها را پس از یک سال و اندی توقف سفرهای بین المللی بر آن داشته تا به ایده هایی مثل گذرنامه واکسن فکر کنند و آن را راه حل بهتری برای بازگشت جهانگردان و متوقف کردن خسارت های بیشتر کووید بدانند و برای باز شدن مرزها و صدور دوباره ویزاهای توریستی، البته برای اتباع بعضی از کشورها اقدام کنند. با این رویه، پیش بینی می شود سفرهای بین المللی دست کم تا زمان واکسیناسیون کامل از دسترس بعضی شهروندان جهان خارج شوند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: همگردی
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7159

به "واکسیناسیون کرونا چقدر مقررات سفرهای بین المللی را تغییر می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسیناسیون کرونا چقدر مقررات سفرهای بین المللی را تغییر می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید