وقتی ارزانیِ تورهای روسیه دردسرساز می شود

به گزارش پرسینا بلاگ، از سال گذشته تاکنون حال و روز تورهای خروجی از ایران به روسیه رو به وخامت گذاشته، هم از نظر فرهنگ طبقه ای که به این کشور سفر می کنند و هم کیفیت خدماتی که آژانس ها می دهند. روسیه یک مقصد فرهنگی است، نه مقصد تفریحی مثل تایلند یا حتی ترکیه.

وقتی ارزانیِ تورهای روسیه دردسرساز می شود

این اظهارات، بخشی از گفت وگوی هادی معماری، راهنمای گردشگری با خبرنگاران است. او از هفت سال پیش تا امروز به عنوان راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در روسیه مستقر است و گردشگران ایرانی را همراهی می کند.

او از موج مسافرت ایرانی ها که بعد از ترکیه به سمت روسیه جریان پیدا کرد و کیفیت تورهای آن ها و همچنین راهنماهایی که با داغ شدن بازار سفر به روسیه، خود را به این کشور رساندند، برای خبرنگاران تعریف کرد و گفت: قبلا شرایط تورلیدرها در روسیه هم از نظر حقوق و هم از نظر روحی خیلی خوب بود، اما با ارزان شدن تورها و رقابت ناسالم بعضی آژانس های ایرانی، روز به روز شاهد کاهش کیفیت هستیم.

سنت پترزبورگ و مسکو مقاصد فرهنگی و تاریخی هستند، نه تفریحی؛ اما بعد از کاهش سفرها به ترکیه، آژانس ها و تورلیدهایی که در ترکیه کار می کردند، روسیه را هدف قرار دادند و باعث بروز مشکل هم برای مسافر و هم کشور میزبان شدند

او ادامه داد: شهر سنت پترزبورگ و مسکو و کلا تورهای روسیه، فرهنگی و تاریخی هستند و نه تفریحی مثل ترکیه و یا تایلند، ولی متأسفانه بعد از کاهش سفرها به ترکیه و سایر کشورها، آژانس ها و تورلیدرهای فعال در آن کشورها، روسیه را هدف قرار دادند و متأسفانه باعث بروز مسائلی هم برای مسافر و هم کشور میزبان شدند.

معماری برای این که نشان دهد تغییرات در مقصد جدید ایرانی ها چگونه بوده، به هفت سال پیش برگشت و گفت: در گذشته که حجم تورهای ورودی از ایران به روسیه کمتر بود، کارگزارها از دانشجوها و افراد مقیم برای راهنمایی مسافران استفاده می کردند که آشنا به شرایط و قوانین روسیه بودند.

وی اضافه کرد: بنده سال 2011 میلادی به همراه گروهی برای نخستین بار به روسیه وارد شدم و به صورت دستیار، یک ماه همراه گروه ها توسط کارگزار که بیش از 20 سال ساکن روسیه بود، آموزش دیدم و سپس شروع به کار کردم. سال اول با این که آشنا به موزه هرمیتاژ (دومین موزه بزرگ دنیا بعد از لوور با حدود سه میلیون اثر و اولین موزه از لحاظ تعداد تابلو نقاشی با بیش از 600 هزار تابلو) بودم و جهت را می شناختم و راهنمای محلی همراهم بود، جرأت ورود به موزه هرمیتاژ و توضیح آن را به گروه نداشتم و خودِ کارگزار برای ارائه توضیحات همراه گروه وارد مکان ها می شد.

وی اضافه کرد: حالا هفت سال از آن روزها گذشته و من در این یکی دو سال اخیر به خاطر حجم بالای گردشگری از ایران شاهد هستم افرادی که حتی کوچکترین آگاهی از تاریخ روسیه و قوانین این کشور ندارند، به صورت تورلیدر و راهنما مشغول به کار شده اند و هر چیزی را که به ذهن شان می رسد، به مسافر می گویند.

این راهنمای گردشگری بیان نمود:متأسفانه اعزام راهنمای گردشگری از ایران به خارج از کشور تابع قوانین خاصی نیست. در سال های اخیر شاهد رشد قارچ گونه مؤسسه های آموزش تورلیدری و تربیت و آموزش راهنمایان گردشگری توسط افرادی که حتی سواد این رشته را ندارند، هستیم. اولین چیزی که به ذهنم می رسد این است که راهنما واقعا چه کسی است؟ هر کسی که دوره بگذراند و کارت بگیرد، راهنما است؟ بعضی وقت ها می بینم افرادی که دانشجو هستند یا ساکن روسیه از کسی که در ایران شش ماه دوره گذرانده بهتر توضیح می دهند و بهتر تور را به اصطلاح جمع می کنند تا کسانی که در ایران به صورت تخصصی وارد این رشته شده اند.

او تاکید کرد: آسیبی که یک راهنما نما می زند، اول به مسافر است، آن هم با دادن اطلاعات غلط. بیشتر راهنما نماها به فکر بیشتر پول درآوردن هستند و متأسفانه با تبلیغ غیرواقعی درباره تورهای اضافی یا آپشنال، موجب بی اعتمادی مسافران در تورهای بعدی می شوند.

وی ادامه داد: دومین و شدیدترین ضربه یک راهنمانما به هویت ایران و ایرانی با انجام کارهایی است که چهره کشورمان را خراب می کند؛ برای مثال داخل کلیساهایی که جامع هستند و مراسم برگزار می شود، عکس و فیلمبرداری ممنوع بوده و رعایت سکوت الزامی است ولی من به چشم خود شاهد این موضوع بودم که راهنما نما با گفتن این که یواشکی می توانید عکس بگیرید باعث بوجود آمدن مسائلی برای گروه شده اند.

افرادی به عنوان راهنما وارد کارِ گردشگری در روسیه شده اند که بخاطر ندانستن زبان، نمی توانند کوچکترین مشکل مسافران که جا گذاشتن وسایل داخل اتوبوس است حل کنند

این راهنمای گردشگری اظهار کرد: کار اصلی یک راهنما، راهنمایی و گفتن نکات مهم و حل مسائل و مسائل نابهنگام است، ولی متأسفانه راهنما نماهایی وارد جهت شده اند که به خاطر ندانستن زبان حتی نمی توانند کوچکترین مشکل مسافر را که جا گذاشتن وسایل داخل اتوبوس است، حل کنند، چه برسد به این که مسافر دچار مشکل سلامتی شود.

او درباره پیگیری مسائلی که در این تورها از سوی راهنما بروز می کند، گفت: اولین جایی که معمولا از راهنما شکایت می شود آژانس است که مسافر ثبت نام کرده و معمولا آژانس ها به شکایت رسیدگی و مسائل را حل می کنند. اگر مشکل حاد و بزرگ باشد، از طریق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پیگیری می شود که من به شخصه شاهد این پیگیری ها نبوده ام.

این راهنمای گردشگری در عین حال بیان نمود: بعضی آژانس های گردشگری دنبال درآمد بیشتر هستند تا کیفیت کار. البته هستند آژانس های خوشنامی که سال هاست مشغول کارند و مسافران خود را حفظ کرده اند.

او معتقد است: مهمترین علتی که باعث شده آژانس ها و کارگزاران روسیه از نیروی بی تجربه و تازه کار استفاده کنند، این است که این حجم از نیروی کار و تازه کار حاضر است با کمترین حقوقِ دریافتی کار کند و حتی در بعضی موارد شاهد این بوده ایم که بدون دریافت حقوق و حتی پرداخت وجه به کارگزار یا آژانس مشغول به کار شده اند.

معماری تاکید کرد: نخستین خلأ نداشتن قانون یا به اجرا درنیامدن نظارت بر کار آژانس ها و راهنماهای گردشگری است. خوشبختانه تا حدودی تشکل های گردشگری از جمله انجمن های صنفی پیگیر رفع این خلأ های قانونی هستند، اما لازم است پگیری ها و نظارت ها جدی تر شود.

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2477

به "وقتی ارزانیِ تورهای روسیه دردسرساز می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی ارزانیِ تورهای روسیه دردسرساز می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید