وقتی شعرهای مریم حیدرزاده رنگ می گیرند!

به گزارش پرسینا بلاگ، سعی کردم احساسی که در ترانه ها و شعرهایم وجود دارد را در نقاشی هایم نیز پیاده کنم؛ چرا که در همه جای جهان، شعر و نقاشی با هم ارتباط نزدیک دارند، چون بعضی از حرف ها را می توان به تصویر کشید و ترانه ها را نیز می توان نقاشی کرد.

وقتی شعرهای مریم حیدرزاده رنگ می گیرند!

به گزارش پرسینا بلاگ، پنجمین نمایشگاه نقاشی مریم حیدرزاده ـ ترانه سرا ـ با عنوان بعد از آن همه حسرت در گالری مژده تهران در حال برگزاری است.

در نمایشگاه آبرنگ مخاطب با نگاه به آثار می تواند موج احساسات را به وسیله ترکیب بندی رنگ ها و خطوط نقاشی ها که با موضوع پاییز کشیده شده، ببیند؛ احساسی که در ترانه های او نیز مستتر است. گویی نقاش کوشش نموده باشد، تصویر ذهنی خود را در آثارش پیاده کند. در بیشتر نقاشی ها از رنگ های گرم که بیانگر رنگ بندی فصل پاییز است، استفاده شده است.

ولی نکته ای که باعث توجه بیشتر مخاطب به آثار می گردد، نابینا بودن این هنرمند است؛ و اینکه با این وجود به خوبی توانسته پاییز را از دیدگاه و نقطه نظر احساسات خود به تصویر بکشد.

خبرنگار پرسینا بلاگ برای آشنایی و درک بیشتر آثار با مریم حیدرزاده گفت وگو نموده است.

او در ابتدا درباره سبک کاری خود این گونه گفت که گاهی سبک ناتورالیسم و گاهی هم سبک اکسپرسیونیسم کار می نماید و اینکه به طور کلی آثارش حول محور طبیعت گرایی هستند.

او با تأکید بر اینکه علاقه او برای کار در سبک طبیعت گرایی چه با آبرنگ چه با اکریلیک، پاییز است، گفت: سعی کردم احساسی که در ترانه ها و شعرهایم وجود دارد را در نقاشی هایم نیز پیاده کنم؛ چراکه در همه جای جهان، شعر و نقاشی با هم ارتباط نزدیک دارند، چون بعضی از حرف ها را می توان به تصویر کشید و ترانه ها را نیز می توان نقاشی کرد.

او در ادامه از سهراب سپهری شاعر و نقاش برای نمونه ای از این حرف خود یاد کرد.

حیدرزاده اظهار کرد که گمان می نماید توانسته باشد احساس خود را در قالب تلفیقی از ترانه و نقاشی به نمایش بگذارد؛ چرا که برای هر کدام از نقاشی های خود به جای عنوان، یک بیت شعر نوشته است.

این ترانه سرا ادامه داد: در آثارم احساس لحظه ای که آغاز به نقاشی نموده ام را به تصویر کشیدم. زیرا تا زمانی که قلمو به دست نگرفته ام نمی دانم چه می خواهم بکشم. همانند ترانه ای که تا قلم به دست نگرفته ای نمی دانی چه می خواهی بنویسی.

او در پاسخ به بیان نظر خود درباره مرز کاری هنرمندان، گفت: تا زمانی که کار آنها کپی نباشد و تنها صرف اسم نباشد، مسئله ای ندارد و تنها به خاطر اسم آن فرد به آثارش بها ندهیم. ولی اگر واقعا کار خوبی را ارائه می دهند، می توانند در هر زمینه ای که دوست دارند فعالیت نمایند.

او در انتها گفت که احتمالا سال دیگر در فصل پاییز نمایشگاه دیگری برگزار کند.

خبرنگار پرسینا بلاگ همچنین در ادامه نظر تعدادی از افراد حاضر در نمایشگاه را درباره آثار حیدرزاده پرسیده است:

بتسابه مهدوی ـ نویسنده و نقاش ـ اعلام کرد: اگر این آثار کار یک فرد عادی و عام بود می گفتم که آثار او مقدماتی و مبتدی به همراه ناپختگی زیاد است. ولی این هنرمند استثنا است و با در نظر دریافت این موضوع کارهای او قابل تقدیر و بی نظیر هستند. حیدرزاده با این دیدگاه و توانمندی خود توانسته در این کار موفق گردد؛ چراکه تمام احساسات خود را همانند اشعارش در نقاشی هایش نیز پیاده نموده است. تمامی آثار به نوبه خود خوب و بیانگر یک حس هنرمند هستند.

همچنین بابک جواهرپور ـ هنرمند ـ با بیان اینکه با توجه به مشکل نابینایی حیدرزاده، خیلی از هنرمندان دوست دارند که به یک خلوص در رنگ و سبک برسند، ادامه داد: زمانی که به آثار نگاه می کنیم اگر هنرمند را نشناسیم ممکن است بگوییم که هنرمند کار طبیعت را در نگاه خود با آثارش خلاصه نموده و حتی رنگ ها را به نوعی اکسپرسیو کار نموده است. ولی زمانی که با هنرمند روبرو می شویم می فهمیم که خیلی از فانتزی های بزرگی که بعضی از هنرمندان بزرگ جهان دوست دارند به آن برسند در حیدرزاده خلاصه شده و به صورت غریزی در او به ظهور رسیده. به طور کلی دید شاعرانه او به طبیعت باعث پختگی آثارش شده است.

حمیدرضا گرشاسبی ـ مدیرعامل باشگاه پرسپولیس ـ که در نمایشگاه مریم حیدرزاده حاضر شده، در این زمینه گفت: من از طرف هنرمند به نمایشگاه دعوت شده ام. آثار این هنرمند از معنویات درونی نشأت گرفته است و داستان های زیادی پشت آثار است که کمتر کسی می تواند افکار او را درک کند.

مژده طباطبایی ـ مدیر گالری مژده ـ نیز درباره آثار و روند برگزاری نمایشگاه، گفت: سال گذشته در نمایشگاه حیدرزاده شرکت کردم و با آثارش آشنایی داشتم. سال جاری نیز بنا به درخواست او پس از دیدن نمونه کارهایش نمایشگاه را برگزار کردیم.

طباطبایی ادامه داد: احساسی که در آثار اوست، خیلی مهم است؛ البته درست است که قطعا از لحاظ تکنیکی، کارهای به مراتب بهتری در حوزه آبرنگ داریم ولی چیزی که آثار مریم را متمایز می نماید نابینا بودن اوست.

بر اساس این گزارش، قرار است جمعه، 16 آذر ماه مریم حیدرزاده در گالری مژده به شکل زنده برای مخاطبانش نقاشی کند.

در افتتاحیه این نمایشگاه افرادی مانند محمدباقر نوبخت (معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه) و جمعی از هنرمندان حضور داشتند.

نمایشگاه بعد از آن همه حسرت در گالری مژده به نشانی سعادت آباد، خیابان علامه شمالی، خیابان هجدهم شرقی، پلاک 27 تا شانزدهم آذرماه هر روز از ساعت 12 تا 20 به تماشاست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 40

به "وقتی شعرهای مریم حیدرزاده رنگ می گیرند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی شعرهای مریم حیدرزاده رنگ می گیرند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید