پانسمان نانویی با قابلیت قطع خونریزی فراوری شد

به گزارش پرسینا بلاگ به نقل از معاونت علمی و فناوری، محصولات بند آورنده خونریزی به عنوان یکی از ملزومات پزشکی پر مصرف، بازار منحصر به فردی را در ایران به خود اختصاص داده اند و بسیاری از شرکت تجاری خارجی این بازار را هدف قرار دادند. این در حالی است که تنها تعداد محدودی از فراوری کنندگان داخلی در این حوزه فعالیت دارند. به تازگی یک تیم نوپا پیروز به فراوری پانسمان های نوین (پانسمان نانوهم) در حوزه تجهیزات پزشکی شده است.

پانسمان نانویی با قابلیت قطع خونریزی فراوری شد

طیبه ظهرابی مدیر این تیم نوپا گفت: پانسمان نانو محصولی با قابلیت قطع خونریزی است. در این پانسمان برای نخستین بار از نانوفایبرهای پپتیدی با قابلیت قطع موثر خونریزی، استفاده شده است. این موضوع باعث شد تا محصولی باقابلیت هموستازی (قطع خونریزی) و زیست سازگاری بسیار مناسبی را فراوری گردد.

ظهرابی به فناوری های استفاده شده در این طرح اشاره نمود و اضافه کرد: در ساخت این محصول از زیست فناوری و فناوری نانو استفاده شده است. در حقیقت طراحی ماده اصلی پانسمان که یک قطعه پپتیدی است، با استفاده دانش زیست فناوری اجرا شده است و از فناوری نانو نیز برای ساخت نانوفایبرهایی از پپتید طراحی شده، استفاده شد.

وی ادامه داد: این محصول به عنوان هموستاز (قطع خونریزی) توسط جراحان و متخصصان ارتوپدی کاربرد دارد. همچنین می تواند توسط پزشکان و پرسنل مستقر در مراکز فوریت های پزشکی، اورژانس بیمارستان ها و مراکز دولتی مانند هلال احمر، نیروهای مسلح و عموم مردم (در قالب یک جز مهم جعبه یاری های اولیه) مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته وی، با توجه به قیمت بسیار بالای محصولات هموستاز با کیفیت، با وجود احتیاج شدیدی که در مراکز فوریت پزشکی وجود دارد اما در عمل این محصولات در دسترس این دسته از مشتریان قرار نمی گیرند به طوری که در مراکز فوریت پزشکی اغلب از محصولاتی مانند گاز، باند و ایجاد فشار در محل زخم برای قطع خونریزی استفاده می گردد که این روش ها به خوبی محصولات هموستاز در کنترل خونریزی های شدید مانند قطع عضو در تصادفات جاده ای کارآمد نیستند.

ظهرابی بیان نمود: با توجه به احتیاج این دسته از مشتریان بانداژ نانوهم با قابلیت قطع خونریزی موثر برای نخستین بار در کشور و در جهان طراحی و ساخته شد. به طوری که محصول ما به صورت یک بانداژ با ضخامت ماکرومتری (با حداقل فشار وارده به محل زخم)، می تواند در کنترل خونریزی های شدید یاری موثری به تکنسین های فوریت پزشکی داشته باشد. این در حالی است که با توجه به فراوری محصول در داخل کشور، این محصول با قیمت بسیار مناسبی در دسترس مراکز اورژانس کشور و سایر مراکز فوریت پزشکی، می تواند قرار گیرد.

استفاده توسط بیماران هموفیلی

وی به کاربرد این محصول در بیماران هموفیلی اشاره نمود و اضافه کرد: بیماران هموفیلی بیمارانی هستند که در آن ها توانایی بدن برای ایجاد لخته و انعقاد خون برای جلوگیری از خونریزی مختل شده است. درایران حدود 12 هزار بیمار هموفیلی وجود دارد. وجود انواعی از محصولات بندآورنده خونریزی مانند بانداژها، تامبون بینی و تامبون دندان در قالب یک جعبه یاری های اولیه (در منزل، مدرسه و محل کاران بیماران هموفیلی) می تواند یاری موثری در کنترل شرایط این بیماران داشته باشد. با وجود اهمیت محصولات بندآورنده خونریزی برای بیماران هموفیلی اما قیمت بالای این محصولات همچنان مشکل ساز است. برای این دسته از بیماران نیز ما در حال طراحی و ساخت فراوری انواع مختلفی از محصولات بندآورنده خونریزی در قالب یک جعبه یاری اولیه با قیمت مناسب هستیم.

ظهرابی گفت: با توجه به قیمت های بسیار بالای محصولات هموستاز در بازارهای بین المللی، محصول ارائه شده با کیفیت برابر با نمونه خارجی و با هزینه فراوری بسیار مناسب، قابلیت صادراتی بالایی دارد. همچنین به عنوان یک کسب و کار پیروز و فعال در حوزه پانسمان های نوین به صورت اختصاصی محصولات بندآورنده خونریزی، بسیاری از احتیاجهای کشور را بر طرف نموده است و از سویی با صادرات محصولات ارز آوری قابل توجهی را برای کشور در آینده خواهیم داشت.

این تیم نوپا نیز یکی از شرکت کنندگان در دوره های پیش شتابدهی مرکز فناوری های همگرا معاونت علمی است. این مرکز با برگزاری این دوره ها به کسب و کارها برای ورود به بازار یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 7 شهریور 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4747

به "پانسمان نانویی با قابلیت قطع خونریزی فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پانسمان نانویی با قابلیت قطع خونریزی فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید