گردهمایی بزرگان فولادی؛ داووس فولاد 10 ساله شد

به گزارش پرسینا بلاگ، خبرنگاران : تهران امروز میزبان بزرگان فولادی است تا مسائل حال و آینده این صنعت استراتژیک را آنالیز نمایند.

گردهمایی بزرگان فولادی؛ داووس فولاد 10 ساله شد

به گزارش خبرنگاران همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران که به ابتکار گروه رسانه ای دنیای اقتصاد برگزار می گردد، 10ساله شد. از اولین سال برگزاری این همایش کوشش شده تا با ارائه تحلیل های دقیق، فرصت ها و تهدیدهای این صنعت شناسایی و افق روشنی برای مدیران، صاحب نظران و سیاست گذاران ترسیم گردد. پایش طرح جامع فولاد بر اساس شرایط کنونی، آنالیز مسائل صادراتی، فروش داخلی، فعال سازی معادن کوچک مقیاس و بومی سازی از جمله مهم ترین محورهای مورد آنالیز در داووس دهم فولاد است.

امروز برای دهمین سال متوالی است که بزرگان صنعت فولاد در تهران گردهم می آیند تا مسائل حال و آینده این صنعت استراتژیک را آنالیز نمایند. در همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار که به ابتکار گروه رسانه ای دنیای اقتصاد امروز و فردا (یکم و دوم بهمن ماه) برگزار می گردد، قرار است هفت موضوع کلیدی این صنعت مورد آنالیز کارشناسان و صاحب نظران قرار گیرد. پایش طرح جامع فولاد بر اساس شرایط کنونی، صادرات در مواجهه با چالش های بین المللی و داخلی؛ استفاده از ظرفیت تهاتر، فروش داخلی؛ بورس کالا؛ مسائل و راهکارها، برنامه عملیاتی احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس؛ مسوولیت ها و اختیارات، بومی سازی و رونق فراوری در صنعت فولاد، انرژی، آب، محیط زیست و اقتصاد چرخه ای در بهره وری صنایع فولاد و سنگ آهن، بهره وری، نوآوری و تکنولوژی؛ ارتباط موثر و کارآمد صنعت و دانشگاه و اثرات اقتصادی آن هفت محور کلیدی دهمین دوره این همایش است. به اعتقاد کارشناسان، ویژگی صنعت فولاد به لحاظ نقش آن در رونق اقتصادی، در کنار مزیت های موجود در کشور از جمله وجود منابع معدنی مورد احتیاج در کشور، توانمندی نیروی انسانی، رقابتی بودن نسبی قیمت، سرمایه گذاری بخش خصوصی، وجود بسترهای اقتصادی و صنعتی لازم و دسترسی به فناوری های فراوری آهن و فولاد، الزام توجه و توسعه این صنعت را یادآور می گردد. در برنامه راهبردی وزارت صمت، فولاد یکی از محصولات مهم و استراتژیک به شمار می رود و سهم قابل توجهی از ارزش افزوده صنعتی را به خود اختصاص داده است. ارزیابی ها نشان می دهد صنایع فلزی نماد پیشرفت و صنعتی بودن کشورهاست و در طول برنامه های توسعه اقتصادی کشورها، توسعه صنایع فلزی از اهمیت خاصی برخوردار بوده، اما تغییر پی در پی قوانین و مقررات در این بخش در حال حاضر نگرانی فعالان این بخش را به همراه داشته است، به همین دلیل در شرایط کنونی باید بیش از هر چیز در کنار برطرف چالش تامین مواد اولیه برای این صنعت و توازن در زنجیره، تدوین استراتژی بلندمدت صنعت فولاد را در دستور کار قرار داد.

براساس آمار منتشر شده در سند راهبردی وزارت صمت، در سال 2014 حدود 1700 میلیون تن فولاد در دنیا فراوری و مصرف شده است. از این رو، بسیاری از کشورها با توجه به منابع خود اعم از مواد اولیه، انرژی و... اقدام به احداث واحدهای فولادی کردند تا احتیاج داخلی کشور خود را به این کالای استراتژیک پاسخ دهند. براساس سند راهبردی برای افق 1404 رسیدن به ظرفیت فراوری 55 میلیون تن فولاد خام (سهمی معادل 5/ 3درصد فراوری دنیای) پیش بینی شده است. در صادرات نیز سهمی معادل 4درصد صادرات دنیای (معادل 20میلیون تن) را باید به خود اختصاص دهد. برای این بخش نیز 11 الزام برای اجرای اهداف پیش بینی شده در نظر گرفته شده که در این خصوص می توان به بهبود تعاملات بین المللی و فضای کسب وکار، تخصیص بهنگام و مناسب منابع لازم از محل های مشخص شده و اصلاح سیاست های پولی و اقتصادی منطبق با احتیاج فراوری اشاره نمود. گزارش های کارشناسی نشان می دهد مهم ترین عارضه حاکم بر صنعت فولاد، عدم توازن و ناهماهنگی در زنجیره ارزش فولاد است؛ همین موضوع نیز عامل بازنگری طرح جامع فولاد است. مطالعه طرح جامع فولاد کشور با آغاز سال 1393 انجام و از این طرح در بهمن ماه 1393 در پنجمین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران گروه رسانه ای دنیای اقتصاد رونمایی شد. طرح جامع فولاد کشور در سرفصل های بازار دنیای، بازار داخلی، حمل و نقل، بندر، انرژی، مکان یابی، محیط زیست، تکنولوژی و... به همراه تحلیل های لازم تمامی ابعاد این صنعت و چگونگی دستیابی به هدف 55 میلیون تن و چالش های پیش رو را مورد کاوش قرار داده است. البته در امسال نیز بار دیگر این درخواست مطرح شده که طرح جامع فولاد با توجه به شرایط جدید و مسائل داخلی و بین المللی، مورد بازنگری قرار گیرد. بر این اساس، در همایش امسال پایش طرح جامع فولاد به عنوان یکی از محورهای اصلی در دستور کار است. در عین حال، به گفته فعالان این بخش در شرایطی که اعمال تحریم های جدید علیه ایران امکان مبادلات اقتصادی با سایر کشورها را محدود می نماید، ضروری است با ارتقای سطح کیفی محصولات، بهبود تعاملات تجاری با سایر کشورها و از همه مهم تر هم افزایی و تضارب آرای فعالان حوزه صنعت و معدن با یکدیگر در جهت حفظ و رشد میزان و کیفیت فراوری و صادرات محصولات فولادی کشور کوشش گردد. بر این اساس آنالیز این موضوع نیز در دستور کار دهمین دوره همایش فولاد است.

در این همایش، برگزاری سه نشست تخصصی با موضوع تعامل متقابل دو حوزه سنگ آهن و فولاد، هم افزایی و چالش ها، آنالیز مهم ترین مسائل روز صنعت فولاد و صنایع وابسته و صادرات، چالش های داخلی و بین المللی، پیش بینی شده است. در نشست تعامل متقابل دو حوزه سنگ آهن و فولاد، هم افزایی و چالش ها مصطفی موذن زاده، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان، محمود نوریان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، مهرداد اکبریان رئیس انجمن فراورینمایندگان و صادرنمایندگان سنگ آهن ایران و منصور یزدی زاده مدیرعامل شرکت ذوب آهن ایران حضور دارند. در روز اول همچنین برگزاری نشست دیگری با عنوان آنالیز مهم ترین مسائل روز صنعت فولاد و صنایع وابسته پیش بینی شده است. در این نشست جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صمت،خداداد غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو، داریوش اسماعیلی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران، حامد سلطانی نژاد مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران، بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران، سروش فولادچی مدیر مرکز همایش های گروه رسانه ای دنیای اقتصاد (مجری میزگرد) حضور دارند. در روز دوم همایش نیز برگزاری نشست صادرات، چالش های داخلی و بین المللی پیش بینی شده است. حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، علی شکرریز مدیرعامل شرکت پارس دیبا بنیان، محسن جلال پور رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران از اعضای اصلی این نشست تخصصی هستند.

از سوی دیگر، در روز دوم همایش برگزاری کارگاه های آموزشی از سوی شرکت های برتر در بخش های مختلف در دستور کار است. کارگاه هاى آموزشی یکی از اثربخش ترین گونه هاى آموزش محسوب می گردد و در این دوره برگزارى کارگاه هاى آموزشى به شیوه مشارکتى، فراخواندن مخاطب به آموزش و ارزش نهادن به احتیاجها و خواست همایش در جلو بردن اهداف آموزشی صورت می گیرد. در روز دوم همایش سه کارگاه آموزشی از سوی شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سالن فیض مرکز همایش های صدا و سیما برگزار می گردد.

صندلی صنعت فولاد در توسعه پایدار عنوان کارگاه آموزشی است که ارائه دهنده آن غلامرضا طاهری مدیر برنامه ریزی و تحقیقات بازاریابی شرکت فولاد مبارکه اصفهان است. تحلیل بازار محصولات فولادی تخت کشور و آنالیز پتانسیل های توسعه عنوان کارگاه دیگری است که از سوی مجید فخاری کارشناس ارشد تحقیقات بازاریابی شرکت فولاد مبارکه اصفهان ارائه می گردد. معرفی سامانه یکپارچه برنامه ریزی و کنترل فراوری در صنایع فولاد IPSO عنوان کارگاه سوم شرکت فولاد مبارکه اصفهان است که از سوی اکبر گلبو مدیر سیستم ها و فناوری اطلاعات، حیدر مسیبی مدیرعامل شرکت سامانه های پشتیبان تصمیم تامین، محمدرضا یدالله پور عضو هیات مدیره شرکت تاکبن و طراح و تحلیلگر IPSO و سهیلا کاوش طراح و مسوول پروژه سیستم IPSO ارائه می گردد. شرکت فناپ نیز قرار است کارگاه آموزشی تحول دیجیتال در صنعت را در روز دوم همایش فولاد برگزار کند. ارائه دهندگان این کارگاه محمد سعیدی مدیر پروژه های راهبردی شرکت فناپ و فرهاد سارانی رئیس توسعه بازار و راهکارهای دولت الکترونیک شرکت فناپ است که در سالن شیخ بهایی برگزار می گردد. شرکت مهندسی بین المللی فولادتکنیک نیز در سالن شیخ بهایی کارگاه آموزشی پایش طرح جامع فولاد کشور را برگزار می نماید. ارائه دهندگان این کارگاه ساغر باباحیدری مدیرگروه مطالعات اقتصادی شرکت بین المللی فولادتکنیک، محسن ولی معاون مهندسی شرکت بین المللی فولادتکنیک و مهران محجوب نژاد معاون برنامه ریزی شرکت مهندسی بین المللی فولادتکنیک هستند.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3135

به "گردهمایی بزرگان فولادی؛ داووس فولاد 10 ساله شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردهمایی بزرگان فولادی؛ داووس فولاد 10 ساله شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید