پیشنهاد عربستان برای آتش بس در یمن و پاسخ انصارالله

به گزارش پرسینا بلاگ، وزیر امور خارجه عربستان سعودی خواستار آتش بس در یمن شد و گفت که بر اساس ابتکار عمل ادعایی ریاض، فرودگاه صنعاء بازگشایی محدود خواهد شد و فشار از بندر الحُدیده کاسته خواهد شد.

پیشنهاد عربستان برای آتش بس در یمن و پاسخ انصارالله

خبرگزاری رسمی سعودی (واس) دوشنبه به نقل از فیصل بن فرحان گزارش داد که عربستان سعودی در این ابتکار عمل به دنبال آتش بس در یمن است مشروط بر این که دولت نجات ملی این کشور که انصارلله نیز بخشی از این دولت است، با آن موافقت کند.

بن فرحان طی نشست خبری زنده که فرماندهان ائتلاف ضد یمن به رهبری ریاض نیز در آن حضور داشتند، گفت که پیشنهاد ابتکار عمل ریاض شامل آتش بس فراگیر در یمن با اشراف سازمان ملل متحده و با موافقت دولت مستعفی یمن (منصور هادی) و انصارالله یمن است.

بن فرحان اجرای آتش بس فراگیر ادعایی خود را مشروط به موافقت جنبش انصارالله یمن دانست و گفت: همین که [انصارالله]حوثی با این ابتکار عمل موافقت کردند، آتش بس اجرا خواهد شد.

وزیر خارجه سعودی گفته طرح ابتکار عمل کشورش برای پایان دادن به جنگ علیه یمن، پیشنهاد هایی را برای شرایط فرودگاه بین الملل صنعاء و بندر مهم الحدیده یمن دارد.

او گفت که ائتلاف سعودی محاصره بندر الحدیده (غرب یمن) کاهش خواهد داد و عواید حاصل از عوارض و مالیات از این بندر به حساب بانکی مشترک در بانک مرکزی یمن منتقل خواهد شد.

وزیر خارجه سعودی همچنین گفت که ائتلاف متجاوز به یمن اجازه خواهد داد فرودگاه بین المللی صنعاء برای شمار محدودی از مقاصد بین المللی و منطقه ای پرواز مستقیم داشته باشد.

واکنش انصارالله: طرح جدیدی نیست

محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله در مصاحبه با رویترز به طرح ارائه شده از سوی عربستان سعودی در زمینه پایان جنگ در یمن واکنش نشان داد.

وی ضمن تاکید بر این مساله که این طرح هیچ مساله جدیدی را به همراه ندارد، گفت: عربستان سعودی خودش بخشی از جنگ در یمن است و باید فورا محاصره هوایی، زمینی و دریایی علیه یمن را متوقف کند.

عبدالسلام اضافه نمود: هر طرحی که در آن این دو موضوع لحاظ نشود که یمن با یک تجاوز روبرو است و اینکه محاصره علیه یمن باید فورا برچیده شود، طرح جدیدی نیست و نتیجه بخش نخواهد بود.

شرط عضور دفتر سیاسی انصارالله برای توقف حملات به اهداف سعودی

محمد البخیتی عضو دفتر سیاسی انصارالله یمن نیز روز شنبه در مصاحبه با شبکه تی آر تی ترکیه گفته بود: در صورتی که عربستان و متحدانش تجاوز به یمن را متوقف کنند، ما آماده ایم که حملات خود به سعودی را متوقف کنیم.

البخیتی تصریح کرده بود: عربستان سعودی و سایر کشور ها تجاوز به یمن را آغاز و بر تداوم آن پافشاری کردند و آن ها بودند که اخیرا حملات خود را به یمن و مأرب افزایش دادند.

البخیتی همچنین اعلام کرده بود: دو راستا برای مقابله با تشدید حملات ضروری بود، نخست بازپس گیری میادین نفت و گاز در مأرب، که تحت کنترل کشور های متجاوز و مزدوران آن ها است، و دوم حمله به عمق خاک سعودی برای مجبور کردن آن ها به رفع محاصره از طریق هدف قرار دادن تاسیسات نفتی آنها.

حمله پهپادی جدید یمن به شرکت آرامکو

طی روزهای گذشته یحیی السریع سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که شرکت آرامکو در ریاض را با 6 ففرایند پهپاد هدف قرار دادند.

سخنگوی نیرو های مسلح یمن همچنین اعلام کرد که عملیات ارتش تا زمانی که جنگ و محاصره ظالمانه یمن ادامه دارد، ادامه خواهد یافت.

واکنش آمریکا به طرح عربستان برای آتش بس در یمن

جالینا پورتر معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به طرح عربستان سعودی برای برقراری آتش بس در یمن گفت: ایالات متحده از تعهد عربستان سعودی و دولت جمهوری یمن به آتش بس و فرایند سیاسی در یمن استقبال می کند.

وی با اشاره به اینکه رایزنی ها جهت برقراری صلح تداوم دارند گفت: ما از همه طرف ها می خواهیم فوراً به آتش بس متعهد شده و وارد مذاکرات تحت نظارت سازمان ملل شوند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 6800

به "پیشنهاد عربستان برای آتش بس در یمن و پاسخ انصارالله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد عربستان برای آتش بس در یمن و پاسخ انصارالله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید