چرا مردان ایرانی عملی شدند؟!

به گزارش پرسینا بلاگ، نتایج یک پژوهش جامعه شناسی نشان داد که پایین بودن اعتماد به نفس، تشویق مردان توسط زنان اطراف و سلبریتی ها، در حال گذار بودن جامعه ایران به سمت مدرن گرایی، مهم شدن ارزش های مادی، رشد خودگرایی و خودمحوری و ... باعث افزایش جراحی های زیبایی مردان شده است

چرا مردان ایرانی عملی شدند؟!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، در سال های اخیر مراجعه مردان برای انجام عمل های زیبایی افزایش بسیار زیادی داشته است و این نوع جراحی ها دیگر موضوعی زنانه نیستند. با توجه به این فرایند رو به رشد، پژوهشگران جامعه شناسی دانشگاه شیراز دلایل اجتماعی مراجعه مردان تهرانی را به مراکز زیبایی مورد آنالیز قرار دادند.

زین العابدین جعفری، مجید موحد و دیگر همکارانشان در گروه جامعه شناسی دانشگاه شیراز، پژوهشگرانی بودند که در این مطالعه همکاری داشتند.

این پژوهش به صورت کمی و کیفی انجام شد. داده های کمی به وسیله مطالعات صورت گرفته در پیمایش های سنجش ارزش ها و نگرش های ایرانیان در سال های 1380، 1382 و 1394 به دست آمد. مطالعه کیفی نیز به وسیله انجام مصاحبه با جراحان زیبایی و مردان ساکن تهران که در 5 سال گذشته جراحی زیبایی داشته اند، گردآوری شد.

مطالعه کیفی با مراجعه به چند مرکز جراحی محدود در مناطق مختلف شهر تهران و مصاحبه با 10 جراح زیبایی و 14 مرد دریافت کننده خدمات زیبایی انجام شد.

هفت نفر از جراحان مشارکت کننده در این پژوهش مرد و سه نفر زن بودند که همگی سابقه جراحی زیبایی بر روی مردان را داشتند. کم ترین سن جراحان، 40 سال بود و بیشترین آن ها 60 سال داشت و میانگین سنی آن ها 50 سال بود. کم ترین سابقه جراحی در میان این جراحان 12 سال، بیشترین سابقه 32 سال و میانگین آن 19 سال بود.

یک نفر از جراحان متخصص فک و صورت، یک نفر جراح عمومی، پنج نفر متخصص گوش و حلق و بینی و سه نفر فوق تخصص پلاستیک و زیبایی بودند.

از میان مردان مشارکت کننده در پژوهش؛ 9 نفر متاهل و پنج نفر مجرد بودند. کم ترین آن ها 18 ساله و بیشترین 45 ساله بودند و میانگین سنی آن ها 35 سال بود. چهار نفر از مشارکت کنندگان دارای مدرک دیپلم، 9 نفر کارشناسی و یک نفر مدرک کارشناسی ارشد داشتند. 9 نفر شغل آزاد و پنج نفر نیز کارمند بخش های خصوصی یا دولتی بودند.

از نظر درآمد؛ سه نفر از مشارکت کنندگان درآمد زیر 3 میلیون تومان داشتند، 9 نفر بین سه تا پنج میلیون تومان دریافت می کردند و 2 نفر نیز درآمد ماهیانه بالای پنج میلیون داشتند. دو نفر از آن ها خود را جزو طبقه پایین و 12 نفر خود را از طبقه متوسط جامعه می دانستند.

از بین این افراد هشت نفر جراحی زیبایی بینی، پنج نفر کاشت مو، سه نفر جراحی پلک و یک نفر جراحی اسلیو معده (بریدن بخش عمده ای از معده برای تسریع کاهش وزن) و یک نفر ژنیکوماستی (جراحی پستان مردان) و یک نفر لیپوساکشن (چربی تراشی اعضای بدن به ویژه اطراف شکم)، انجام داده بودند. پنج نفر از افراد سابقه دو نوع جراحی زیبایی داشتند.

پس از انجام مصاحبه با افراد شرکت کننده در پژوهش، مطالب کلیدی مطرح شده در مصاحبه ها استخراج و طبقه بندی شدند.

انگیزه های درونی که مردان را به انجام جراحی های زیبایی ترغیب می کنندص؛ شامل نارضایتی از تصویر بدنی، فقدان اعتماد به نفس کافی، احتیاج به تایید اجتماعی و دیده شدن و احتیاج به ارتباطات اجتماعی مطلوب تر هستند.

آنالیز های این پژوهش نشان داده که مشوق های بیرونی نیز از جمله مواردی هستند که بر تصمیم گیری مردان برای اقدام به جراحی زیبایی، اثر مستقیم دارند. این مشوق های بیرونی شامل تاثیر زنان در سوق دادن مردان به سمت جراحی زیبایی (مثل همسر، مادر، خواهر و دوست دختر) و تاثیر سلبریتی ها در گرایش مردان به این نوع جراحی است.

طبق یافته های این پژوهش، شرایط و زمینه های اجتماعی در رشد این پدیده در میان مردان ایرانی نقش داشته است. رشد فزاینده مراکز جراحی محدود، پایین بودن هزینه جراحی های زیبایی در ایران به نسبت درآمد طبقات متوسط جامعه، فقدان تنوع در شیوه های پذیرفته شده ابراز هویت مردان، رشد فزاینده شبکه های اجتماعی مجازی، بازار مالی پر رونق جراحی های زیبایی و کاهش اهمیت اجتماعی دین، از زمینه های اجتماعی افزایش تمایل مردان به این نوع جراحی ها است.

مطالعات مختلف نشان داده که در حال گذار بودن جامعه ایران از سنت گرایی به مدرن گرایی یکی از مهم ترین عوامل تغییر و تحولات اجتماعی مختلف در دهه های اخیر است. در کنار موارد گفته شده پزشکی شدن حوزه زیبایی، رشد فزاینده ارزش های مادی، سیاست رهاسازی فضای پزشکی توسط وزارت بهداشت، رشد خود گرایی و خودمحوری و فرایند رو به زوال اعتماد تعمیم یافته و از دست رفتن صندلی مراجع اجتماعی در یک دهه اخیر در میان مردم، عوامل ساختاری هستند که در کنار هم باعث توجه افراد به بدن خود با شیوه های مختلف مثل جراحی زیبایی شده است.

به گفته این پژوهشگران، باید توجه داشت که نتایج این مطالعه قابل تعمیم به جامعه عظیم تر نیستند و تنها پس از انجام تحقیقات دیگر در این حوزه می توان به نظریه ای جامع دست پیدا کرد.

نتایج این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان جراحی زیبایی مردان در تهران؛ آنالیز دیالکتیکی عاملیت و ساختار مبتنی بر واقع گرایی انتقادی در فصل نامه جامعه پژوهی فرهنگی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، منتشر شده است.

این مقاله بر گرفته از رساله دکتری جامعه شناسی زین العابدین جعفری با موضوع کاوش زمینه ها و سازوکارهای اجتماعی بروز و گسترش جراحی زیبایی مردان در تهران در دانشگاه شیراز است.

منبع : ایسنا

بازگشت به صفحه رسانه ها

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5081

به "چرا مردان ایرانی عملی شدند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مردان ایرانی عملی شدند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید