چند دقیقه در کنار فرد مبتلا بمانیم کرونا می گیریم؟

به گزارش پرسینا بلاگ، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می گویند: دو عامل موثر بر ابتلا به کووید-19 دوز (تعداد ویروس) و زمان مواجهه است. به طور خلاصه، در معرض عطسه و سرفه قرار دریافت، پنج دقیقه صحبت یا حدود 50 دقیقه قرار دریافت در مکان بسته با فرد مبتلا، خطر بیمار شدن را در افراد سالم به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

چند دقیقه در کنار فرد مبتلا بمانیم کرونا می گیریم؟

به گزارش ایسنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با آنالیز شواهد موجود می گویند: تا این زمان برای این که فردی مبتلا به کووید-19 گردد ضروری است با دوز مشخصی از ویروس روبرو گردد.

بر اساس فرمول منتشر شده در بعضی مطالعات، ابتلا به این بیماری حاصل ضرب روبروه با دوز مشخصی از ویروس و مدت زمان روبروه است.

بر اساس مطالعات اجرا شده روی ویروس مرس و سارس، تخمین زده می گردد هزار ذره ویروسی برای ایجاد عفونت ضروری است. یک سرفه حدود سه هزار قطره رها می نماید و قطره ها با سرعت حدود 80 کیلومتر در ساعت می توانند حرکت نمایند.

اغلب قطره ها عظیم هستند و به سرعت می افتند، اما تعداد زیادی از آن ها در هوا باقی مانده و می توانند در چند ثانیه طول یک اتاق را بپیمایند. هر عطسه حدود 30 هزار قطره را رها می نماید که تا 321 کیلومتر در ساعت می توانند پیمایش نمایند.

اگر فردی مبتلا باشد، قطرات در هر سرفه یا عطسه او ممکن است حاوی 200 میلیون ذره ویروسی باشند. اگر فردی نزدیک بیمار باشد و بیمار مبتلا مستقیما به سمت او عطسه یا سرفه کند، احتمال خیلی زیادی دارد که هزار ذره ویروس را استنشاق نموده و به بیماری مبتلا گردد. حتی اگر آن سرفه یا عطسه به سمت فرد نباشد، بعضی قطرات آلوده کوچک می توانند چندین دقیقه در هوا معلق بمانند.

اگر فردی چند دقیقه بعد از آن عطسه یا سرفه نیز به اتاق وارد گردد و چند نفس بکشد محتمل است که ویروس لازم برای مبتلا شدن را دریافت کند. در حالی که اگر به اتاقی که شخص آلوده در آن تنفس می نماید وارد گردد، ممکن است 50 دقیقه یا بیشتر طول بکشد تا یک دوز غفونی را استنشاق کند.

قطرات ناشی از تنفس، سرعت پایینی داشته و به سرعت سقوط می نمایند. به دلیل عدم وجود نیروی بازدمی در یک تنفس، ذرات ویروسی از نواحی پایینی دستگاه تنفسی خارج نمی شوند. قطرات تنفسی ناشی از نفس کشیدن تنها حاوی سطوح پایینی از ویروس ها هستند.

صحبت کردن نیز رهاسازی قطرات تنفسی را 10 برابر افزایش می دهد. پنج دقیقه صحبت کردن نزدیک با فرد مبتلا ضروری است تا فرد سالم، دوز مورد احتیاج برای بیمار شدن را دریافت کند؛ بنابراین هر فردی که در یک فضای بسته، مانند دفتر کار مدتی با فرد مبتلا بماند، پتانسیل ابتلا را دارد.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5022

به "چند دقیقه در کنار فرد مبتلا بمانیم کرونا می گیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند دقیقه در کنار فرد مبتلا بمانیم کرونا می گیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید