یک عضو هیات علمی: باید از الگوهای ورزش همگانی جهان استفاده کنیم

به گزارش پرسینا بلاگ، جمشید همتی در گفت وگو با خبرنگاران درباره نقش ورزش همگانی در تحرک مردم گفت: ورزش همگانی دغدغه ای است که اکثریت دوستان فعال در حوزه ورزش، آن را یک دغدغه اصلی می بینند اما به عنوان فردی که در هیئت علمی دانشگاه حضور و گرایش علوم ورزشی دارم و همچنین با توجه به تجربیاتم، این موضوع را فقط بحث دغدغه داشتن نمی تواند حل نماید. الگوهای بسیار خوبی در توسعه ورزش همگانی در جهان و کشورهای توسعه یافته وجود دارد که می تواند الگوی مناسبی برای ما باشد که بخشی از آن را در کشور پیاده کنیم.

یک عضو هیات علمی: باید از الگوهای ورزش همگانی جهان استفاده کنیم

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه اظهار کرد: به طور کلی، اگر بخواهم تعریفی از ورزش همگانی داشته باشم، ورزش همگانی فعالیتی است که هدف آن توسعه سلامت و تندرستی مردم می باشد و مهارت کمترین نقش را در این حوزه دارد. اوقات فراغت، شادابی و هیجان افراد در ورزش همگانی مهم است.

همتی تأکید کرد: دوستان برنامه های مختلفی را طراحی و پیگیری می نمایند اما ورزش همگانی احتیاج به تعامل بخش های مختلف در سازمان های مختلف دارد. فدراسیون وررزش همگانی به عنوان متولی اصلی کار، نقش مهمی دارد. خوشبختانه در حال حاضر دوستان مشغول به کار در فدراسیون، صاحب ایده و فکر هستند. ملایی به عنوان رئیس فدراسیون و شجیع به عنوان نایب رئیس فعالیت می نمایند، شناخت کاملی از آنها دارند، تجربیات خوبی دارند و امیدوارم در این حوزه به معنای واقعی، توسعه تندرستی در اقشار مختلف جامعه را ببینیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه نمود: در بُعد سلامت، چاقی، دیابت و انواع بیماری هایی که دلیل اصلی آنها کم تحرکی و بی تحرکی است، طرحی را ارائه و پیگیر آن هستم؛ طرحی تحت عنوان مربی خانواده مانند پزشک خانواده پیشنهاد داده ام و روی آن کار می کنم. به وسیله نیروهای داوطلب قصد دارم این نهضت و طرح را راه اندازی کنم تا بحث هزینه ها نیز کاهش پیدا کند. طرح به گونه ای است که افراد علاقه مند به کار آموزش و مربیگری (دانشجویان حوزه ورزش و فارغ التحصیلان) برای پیشبرد کار مناسب هستند. بهتر است به وسیله فدراسیون ورزش های همگانی چنین اقدامی انجام گردد و تمدید و صدور کارت های مربیگری آنها به مدت یک سال، منوط به مشارکت در طرح باشد.

همتی درباره چگونگی انجام طرح گفت: در این راستا باید افراد داوطلب به صورت هدفمند در شهرهای مختلف به مردم آموزش دهند. بحث ورزش همگانی باید به صورت سیستماتیک و منظم انجام گردد و در هفته حداقل سه جلسه تمرینات تشکیل گردد. در بسیاری از کشورها از نیروهای داوطلب در برگزاری مسابقات مهم، جهانی و المپیک استفاده می نمایند و یکی از امتیازات داده شده به داوطلبان، اولویت قرارگیری در استخدام و جذب است. ما نیز می توانیم امتیازات را معرفی و به صورت واقعی به آن بپردازیم. برای مثال، فرد پس از یک سال آموزش می تواند در اولویت استخدام قرار گیرد یا تسهیلات این چنینی (مانند صدور مجوز باشگاه) به وی داده گردد.

وی ادامه داد: این طرح جای کار دارد البته با یک برنامه منسجم و نظارت فدراسیون، می توان آن را انجام داد تا در پنج سال آینده اثرات مفید آن در بُعد سلامت و کاهش ناهنجاری ها دیده گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5324

به "یک عضو هیات علمی: باید از الگوهای ورزش همگانی جهان استفاده کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک عضو هیات علمی: باید از الگوهای ورزش همگانی جهان استفاده کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید