10 پرسش مهم، پیش از شراکت کاری با دیگران

به گزارش پرسینا بلاگ، روزنامه جام جم: شراکت کاری نیز مانند ازدواج در بیشتر موارد با اشتیاق و توقعات زیاد شروع می گردد و اگر طرفین نتوانند انتظارات یکدیگر را به درستی برآورده نمایند، ممکن است با ناراحتی و رنجش انتها یابد. حتما تا به حال تجربه های متفاوتی از شراکت کاری با افراد مختلف داشته اید یا شاید شاهد شراکت های پیروز و ناپیروز اطرافیانتان بوده اید. گرچه شراکت کاری خوب می تواند موجب جهش بزرگی در رشد و توسعه کسب وکارتان گردد، اما اگر در خصوص آن به اندازه کافی دقت نکنید، می تواند لطمه جبران ناپذیری به کسب وکارتان وارد کند.

10 پرسش مهم، پیش از شراکت کاری با دیگران

به همین علت باید پیش از شروع هر شراکتی تا جایی که می توانید فرد مورد نظرتان را از هر جهت بشناسید. به عنوان مثال باید بدانید اوضاع اقتصادی و خانوادگی تا حدی ممکن است زندگی کاری اش را تحت تاثیر قرار دهد. یا تا چه حد ثبات شخصیت دارد و قابل اطمینان است. در ادامه بعضی از موارد مهمی را مرور خواهیم کرد که توجه به آن ها می تواند به انتخاب مطمئن تر شریک کاری مناسب بینجامد.

از شریک کاری چه می خواهید؟

باید به دنبال شریکی باشید که توانایی های متفاوتی نسبت به شما داشته باشد. به عنوان مثال اگر شما ذهن خلاقی دارید، شاید بهتر باشد شریکی انتخاب کنید که دقیق و جزئی نگر باشد. اگر پول کافی برای سرمایه گذاری در کسب وکارتان دارید، بهتر است شریکی پیدا کنید که احاطه خوبی روی بازار داشته باشد یا ارتباطات گسترده ای برقرار نموده باشد. یا اگر شخصیتی درونگرا و خجالتی دارید، بهتر است به دنبال شریکی با قدرت روابط عمومی بالا باشید.

اگر با فردی شراکت کنید که خصوصیات مشابه خودتان داشته باشد، قطعا احساس راحتی بیشتری خواهید کرد و با هم آسان تر کنار خواهید آمد، اما این همان چیزی نیست که به آن احتیاج دارید. در حقیقت شما به فردی احتیاج دارید که مکمل توانایی ها و خصوصیات اخلاقی تان باشد.

وضع اقتصادی شریک بالقوه تان چطور است؟

یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید پیش از شراکت با کسی مد نظر قرار دهید، وضعیت و سابقه اقتصادی اش است. سوابق اقتصادی افراد نشان دهنده الگوی اقتصادی آنهاست. اگر اظهارات فرد در خصوص وضعیت اقتصادی اش با شواهد و سوابق گردش اقتصادی اش همخوانی ندارد، زنگ خطر به صدا در آمده است.

سوابق اقتصادی ناتعیین، بدحسابی در بازپرداخت بدهی های بانکی یا سابقه چک های برگشتی از جمله مواردی است که نباید به آسانی از آن ها گذشت.

همچنین نحوه هزینه کردن فرد نیز از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. فردی که نمی تواند تعادل درستی بین درآمد و هزینه هایش برقرار کند در الگوی کاری نیز قطعا با مسائلی روبه رو خواهد شد.

آیا میزان زمانی که می خواهد صرف کار کند، توقع شما را برآورده می نماید؟

قرار نیست دو شریک حتما به یک میزان زمان برای کار صرف نمایند. اما بسیار مهم است هر کدام توقع دیگری را از لحاظ زمانی که قرار است صرف کار نمایند، برآورده کند؛ بنابراین آنالیز کنید فرد مورد نظرتان قرار است در طول روز چند ساعت را صرف کار کند و آیا این میزان توقع شما را از شریک کاری تان برآورده می نماید؟ برای داشتن شراکتی پایدار باید بتوانید به صورت کامل بر سر حجم و ساعت کار توافق کنید تا فشار مضاعفی به یک طرف وارد نگردد.

آیا با مکتوب کردن توافق ها موافق است؟

بسیاری از شراکت های کاری خیلی ساده و با یک دست دادن شروع می شوند. اما تا این حد ساده فرض کردن شراکت نیز درست نیست و می تواند مسائل متعددی را به بار آورد.

برای شروع شراکت کاری مطمئن نه تنها همه موارد مورد توافقتان را مکتوب کنید، بلکه نتایج عمل نکردن به هر یک از بند های مورد توافق را نیز مکتوب کنید.

مکتوب کردن یاری می نماید اگر نکته ای را در مذاکراتی که داشتید فراموش نموده باشید نیز پیدا کنید و با مسائل کمتری در طول شراکتتان روبه رو شوید.

اگر به هر دلیلی برای یکی از طرفین مسئله ای ناخواسته پیش بیاید که چند ماه نتواند به وظایفش عمل کند، آیا باید باز هم به همان میزانی که در ابتدا تعیین کردند سود ببرد؟

مکتوب کردن همه جانبه شراکت این امکان را فراهم می نماید که اگر فرد به تعهداتش به درستی عمل نکند، بتوانید بدون آسیب زدن به کسب وکارتان او را از مجموعه جدا کنید. اگر همه چیز مکتوب باشد، همه موارد کاملا روشن و شفاف خواهد بود و دعوایی شکل نمی گیرد.

آیا به اندازه شما کار را جدی می گیرد؟

مهم نیست زمینه کاری تان چیست؛ شریک کاری تان باید به اندازه شما برای کسب وکار کوشش کند. در بسیاری از شراکت ها به ویژه شراکت های کاری بین دوستان، ابتدا همه چیز خوب و خوش و پر از هیجان است، اما در مدت کوتاهی همه چیز رنگ عوض می نماید و هیجان های اولیه کنار می رود. در این زمان اگر شرکایتان به اندازه شما نسبت به کسب وکارتان تعصب و پشتکار نداشته باشند پس از مدتی اشتیاق خود را از دست می دهند و این موضوع همچون سمی برای کسب وکار است.

آیا کار، تحت الشعاع خانواده اش قرار گرفته است؟

اگر همسر فرد مورد نظر شما باردار باشد یا والدین پیری داشته باشد که احتیاج به نگهداری داشته باشند، نمی توانید توقع داشته باشید که او از تمرکز کافی برای کسب وکار برخوردار باشد؛ بنابراین گرچه ممکن است تا حدی غیرانسانی به نظر برسد، اما در زمان شروع شراکت باید به همه این موارد فکر کنید و شرایط را در نظر بگیرید و بعد آگاهانه تصمیم به شراکت بگیرید.

حتی اگر فرد ادعا می نماید خانواده اش تأثیری روی کسب وکارش ندارند، باز هم بهتر است با آن ها ملاقات داشته باشید. اگر به هر ترتیبی احساس کردید خانواده اش کسب وکار او را بیش از اندازه تحت تأثیر قرار می دهند، بهتر است از ابتدا وارد شراکت نشوید.

در شرایط سخت چطور رفتار می نماید؟

بسیار مهم است بدانید شریک کاری آینده تان در مواقعی که با مسائل و دشواری های راه روبه رو می گردد چه عکس العملی از خود نشان می دهد. برای آگاهی از این مورد باید سابقه کاری پیشین او را مورد آنالیز قرار دهید. برای مثال در زمانی که برای پرداخت حقوق کارمندانش با مشکل روبرو گردد چه کار می نماید؟ از پس اندازش استفاده می نماید؟ از اعتبارات و وام های بانکی استفاده می نماید؟ از دوستانش یاری می گیرد؟ یا حقوق کارمندانش را به تعویق می اندازد یا اصلا نمی پردازد؟! یا حتی بدتر، حق بیمه و سنوات کارکنانش را نمی پردازد و از اعتبارات مربوط به این بخش حقوق کارمندانش را می دهد؟

از همین نوع رفتار می توانید به بسیاری از ویژگی های فرد مورد نظرتان پی ببرید. برای مثال کسی که به راحتی از پرداخت حق بیمه کارمندانش شانه خالی می نماید، ممکن است همین رفتار را در زمان شراکتش با شما بروز دهد و از بسیاری تعهداتش سر باز بزند.

چه سوال هایی از شما دارد؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر زمانی که می خواهید فردی را استخدام کنید در طول مصاحبه کاری هیچ سوالی از شما نداشت، بهتر است در خصوص استخدامش خیلی شتاب زده عمل نکنید. زیرا سوال نپرسیدن می تواند یکی از نشانه های علاقه نداشتن و جذب نشدن به کار باشد. همین موضوع در خصوص شریک کاری نیز صدق می نماید. معمولا فردی که می خواهد وارد شراکت کاری گردد، دوست دارد اطلاعات متفاوتی در خصوص شخصیت، صداقت و انتظارات تان به دست بیاورد. پس اگر میلی به دانستن چیزی نشان نمی دهد، بهتر است کمی بیشتر دقت کنید.

از آن ها بخواهید همان سوالاتی را که شما در خصوصشان پرسیدید از شما بپرسند. اگر رغبتی نشان نداد می تواند نشانه این باشد که در ادامه نظراتش تغییر کند یا به دلیل این که از شرایط کاری اطلاع زیادی ندارد خیلی زود از ادامه شراکت منصرف گردد.

صندلی اجتماعی اش چطور است؟

بسیاری از افراد در نگاه اول بسیار معقول و موجه به نظر می رسند. اما این می تواند ویژگی شخصیتی آن ها باشد که در نگاه اول خیلی خوب و کارآمد به نظر برسند. چنین افرادی به محض این که وارد کسب وکارتان شوند، دردسرهایشان شروع می گردد و به آسانی نمی توانید از شرشان خلاص شوید. به همین دلیل پیش از شروع شراکت حتما از سوابق کاری فرد آگاه شوید و به هیچ عنوان براساس ظاهر افراد قضاوت نکنید.

اگر به دنبال شریکی هستید که بتواند بخشی از سرمایه مورد احتیاج کسب وکارتان را فراهم کند، حتما پیش از شروع شراکت از میزان تمکن اقتصادی اش مطمئن شوید. اگر به شما در خصوص ارتباطات گسترده اش وعده داده نیز، حتما مطمئن شوید که واقعا همان قدر که ادعا می نماید ارتباطات وسیع و گسترده ای دارد. درست است که شراکت کاری مانند ازدواج نیست، اما اگر می خواهید شراکت بدون دردسری داشته باشید بهتر است پیش از هر چیز صحت ادعا های فرد مورد نظرتان را از منابع رسمی استعلام کنید.

آیا واقعا به شریک کاری احتیاج دارید؟

مهم ترین نکته ای که باید پیش از ورود به دنیای شراکت به آن فکر کنید این است که آیا حتما باید با کسی شراکت کنید؟! در پاسخ به این سوال باید گفت: اگر بتوانید احتیاج خود را با یاری دریافت از فردی بدون واگذار کردن بخشی از سهام رفع کنید بسیار بهتر از این است که وارد شراکت شوید. اغلب اوقات ممکن است فکر کنید کار کردن با فردی دیگر می تواند توانایی شما را افزایش دهد. اما این موضوع در همه موارد صدق نمی نماید. در بسیاری از مواقع احتیاجتان با استخدام فردی خبره به صورت تمام وقت رفع خواهد شد.

البته اگر کسب وکار نوپایی دارید که هنوز به سوددهی نرسیده یا استارت آپی را راه اندازی نموده اید که هنوز درآمدزایی زیادی ندارد و نمی توانید به آسانی از پس حقوق کارمندان جدید بربیایید شاید شراکت گزینه مناسبی باشد. اما اگر می توانید برای رفع کردن احتیاج های خود فردی را استخدام کنید یا بخشی از کار را برون سپاری نموده و هزینه آن را پرداخت کنید، واگذارکردن سهام شرکت تصمیم درستی نخواهد بود.

منبع: Entrepreneur

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: برترین ها
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 672

به "10 پرسش مهم، پیش از شراکت کاری با دیگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 پرسش مهم، پیش از شراکت کاری با دیگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید