8 طرح کلان ملی در حوزه هوشمندسازی مورد حمایت نهاده شد

به گزارش پرسینا بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی، با توجه به گستردگی و اهمیت حوزه دیجیتال و هوشمندسازی برای کشور، از 8 طرح کلان این حوزه با اعتبار 23 میلیارد تومان، حمایت شد.

8 طرح کلان ملی در حوزه هوشمندسازی مورد حمایت نهاده شد

فناوری های نوظهور دیجیتال از قبیل هوش مصنوعی، کلان داده ها و پردازش ابری، اینترنت اشیا، زنجیره های بلوکی، فناوری های مجازی سازی و سیستم های هوشمندسازی، به صورتی گسترده، در حال شکل دادن به دنیایی نو از ابعاد فناورانه هستند.

دنیایی که به احتمال فراوان، ششمین موج بلند تغییرات فناورانه، اجتماعی و مالی را با خود به همراه می آورد و بر شانه های دو موج قبلی یعنی الکترونیک و فناوری اطلاعات و ارتباطات سوار می گردد.

به فراخور این موضوع مهم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کوشش می نماید راه را برای ورود نوآوری ها به حوزه دیجیتال و هوشمندسازی، با ایجاد بستری برای به کار بستن قابلیت های فناورانه در نقاط کلیدی زنجیره ارزش این صنعت، هموار کند.

مرکز طرح های کلان ملی فناوری با هدف تحقق اهداف این معاونت، اقدام به شناسایی و حمایت از طرح های فناورانه این حوزه در 3 بخش اصلی الکترونیک و میکرو الکترونیک، رباتیک و مخابرات و شبکه نموده است.

آمارها نشان می دهد از مجموع 12 طرح حمایت شده از زمان شروع به کار مرکز طرح های کلان ملی فناوری، 8 طرح در بازه زمانی سال های 1392 الی 1400 مورد حمایت قرار گرفته است. مجموعاً در حدود 23 میلیارد تومان اعتبار به منظور حمایت از طرح ها مصوب شده که از این اندازه، رقمی در حدود 18 میلیارد تومان سهم معاونت علمی بوده است. بعلاوه حسب پیشرفت پروژه و شاخص های کلیدی عملکرد مشخص شده، تا به امروز اعتباری در حدود 14 میلیارد تومان از سهم معاونت علمی پرداخت شده است.

تحلیل ها نشان می دهد از مجموع 8 طرح حمایت شده، بخش رباتیک و بخش الکترونیک و میکرو الکترونیک هر کدام با 3 طرح، بیشترین تعداد طرح های مورد حمایت را به خود اختصاص داده است.

بعلاوه آنالیز نسبت توزیع ریالی طرح ها حاکی از آن است که از مجموع 23 میلیارد تومان اعتبار مصوب، بخش الکترونیک و میکرو الکترونیک با رقمی در حدود 11 میلیارد تومان، بیشترین اندازه ریالی حمایت را به خود اختصاص داده است.

تا به امروز تمامی طرح های سرمایه گذاری شده در این حوزه، با موفقیت همراه بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 فروردین 1401 بروزرسانی: 31 فروردین 1401 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 8021

به "8 طرح کلان ملی در حوزه هوشمندسازی مورد حمایت نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 طرح کلان ملی در حوزه هوشمندسازی مورد حمایت نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید