9 راه چاره برای حفظ سلامتی جسمی و روحی در محیط کار

به گزارش پرسینا بلاگ، اکثر افراد کارمند در طول هفته به طور متوسط حدود 45 ساعت را در محیط کار خود به فعالیت می پردازند. این میزان ساعت بدون شک صرف تمرکز بر روی اموری غیر از مراقبت از سلامتی جسمی و روحی می گردد. این افراد برای حفظ تندرستی و سلامت روان در محیط کار باید یک سری اصول را رعایت نمایند.

9 راه چاره برای حفظ سلامتی جسمی و روحی در محیط کار

در صورت عدم رعایت این اصول، فرد کارمند در مدتی کوتاه با مسائل متعددی روبرو خواهد شد. میزان ساعت های کاری در خصوص مدیران شرکت ها و صاحبان کسب وکار گاه حتی بسیار طولانی تر از استاندارد است. افرادی از این دست تمام روز تا ساعات پایانی شب را به کار و فعالیت می پردازند. بدون شک حجم زیاد کار بدون مراقبت از تندرستی، ضعف و بیماری را به دنبال دارد و می تواند باعث گردد کار دل خواه و درآمدمان را از دست بدهیم.

شاید بسیاری از ما برای ساعت هایی غیر از ساعت کاری برنامه هایی برای فعالیت های بدنی داشته باشیم. پیاده روی های پراکنده، کوهنوردی های سبک آخر هفته، استخر با دوستان و برنامه هایی از این دست هرچند برای بدن مفید هستند، اما مطمئنا کافی نیستند. از قلم نیاندازید که وضعیت تندرستی ما می تواند به صورت مستقیم تحت الشعاع فعالیت های طاقت فرسای کاری ما قرار بگیرد.

باید در نظر داشت هنگامی که از تندرستی صحبت می کنیم، منظور ما به صورت مشخص سلامتی جسمی و روانی به صورت همزمان است. به خاطر داشته باشید که داشتن یکی از این دو بدون وجود دیگری تحت هیچ شرایطی امکان پذیر نیست. راهکار واقعی برای ایجاد تعادل میان میزان کار و تندرستی، توجه به اصول سلامتی در زمان تمام فعالیت های کوچک یا حیاتی است که هر روز انجام می دهیم.

در این مقاله چند راه کار مفید و اصولی برای حفظ تندرستی و سلامت روان در محیط کار را با هم آنالیز می کنیم.

1. هر روز حجم مناسبی آب بنوشید

هیچ وقت قدرت آب نوشیدن را در راستای حفظ سلامتی دست کم نگیرید. 60 درصد بدن شما از آب تشکیل شده است. پس عجیب نیست اگر بدانیم بدن انسان برای برطرف خستگی، انرژی دادن به عضلات، بالا بردن توان ذهنی، حفظ طراوت و شادابی پوست و کنترل اشتها به آب احتیاج دارد.

آب مورد احتیاج بدن ما به وسیله غذاها، میوه ها و سبزیجات و نوشیدنی های مختلف تامین می گردد؛ اما همیشه نوشیدن آب آشامیدنی تمیز و خالص بهترین راه برای آب رسانی به بدن و اعضای آن است.

تامین آب بدن علاوه بر موارد یاد شده فواید بیشمار مستقیم و غیرمستقیم دیگری هم دارد. فوایدی که با آغاز نوشیدن 4 تا 6 لیوان آب در روز، به سرعت به آن ها پی خواهید برد.

2. نوشیدن قهوه پس از ناهار را ترک کنید

قهوه پر طرفدارترین نوشیدنی دنیا پس از آب به شمار می رود. وجود محرکی به نام کافئین می تواند در کوتاه مدت سطح هوشیاری شما را بالاتر برده و برای انجام فعالیت های ذهنی و جسمی به شما انرژی بدهد. اما از قلم نیاندازید شاید یک فنجان قهوه بیشتر بتواند انرژی لازم را برای یک ساعت کار بیشتر در آخر شب فراهم کند، اما بدون شک خواب آن شب را از شما خواهد گرفت.

خواب کافی و آرام یکی از مهم ترین فاکتورها برای حفظ سلامتی است و کم خوابی به سرعت کارآیی شما را در محیط کار پایین خواهد آورد. فردای یک شب با خواب ناکافی مسلما یک روز کارآمد و مفید نخواهد بود. و فکر کنید فردای آن روز هم بخواهید کمبود انرژی خود را دوباره با قهوه جبران کنید.

اگر به قهوه علاقه دارید و از آن حسی خوب می گیرید، نوشیدن آن را به ساعات پیش از ناهار منتقل کنید. افتادن در چرخه قهوه آخر شب، بیدار خوابی، جبران کسالت با قهوه در روز بعد، پس از مدتی کوتاه به شدت شما را خسته و ضعیف خواهد نمود. از سوی دیگر محققان ثابت نموده اند نوشیدن زیاد قهوه می تواند باعث ایجاد اضطراب شدید و در نتیجه کم شدن کارآیی گردد.

3. درست بنشینید

نشستن بخش بزرگی از طول ساعت کاری در بسیاری از مشاغل امروزی است. افراد کارمند مجبورند ساعت ها پشت میز خود بنشینند و امور مربوط به شغل خود را پیش ببرند. هرچند طریقه نشستن صحیح به سادگی قابل اجراست و یکی از مهم ترین راه کارها برای حفظ سلامتی در محیط کار محسوب می گردد، اما بسیاری از ما این نکته را رعایت ننموده و در طول ساعات کاری فشار فرساینده ای را به بدن خود وارد می کنیم.

اولین چیزی که باید برای درست نشستن در نظر بگیرید، استفاده از یک جایگاه استاندارد و خوب است. یک جایگاه استاندارد باید راحتی و پشتیبانی کامل را برای پشت، کمر و نشیمنگاه فراهم کند. ارتفاع مناسب جایگاه نسبت به سطح میز و محل قرارگیری مانیتور از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

مراقب باشید پشتی جایگاه شما از میزانی مشخص بیشتر به عقب خم نگردد. قرار دریافت بدن و ستون مهره ها در حالت عمودی باعث می گردد تا کمترین فشار و احتمالا آسیب به بدن شما در طول ساعت کاری وارد گردد.

4. از جای خود برخیزید

حالا که فهمیدیم باید درست بنشینیم، وقت بلند شدن است. بدن ما دوست ندارد برای مدت های طولانی در حالت ثابت و نشسته باقی بماند. نشستن طولانی باعث خستگی ماهیچه ها، دریافت عضلات و خواب رفتن پاها می گردد. همه این موارد را می توان به وسیله انجام فعالیت های بدنی هر چند وقت یکبار برطرف کرد.

بدن ما به صورت منظم احتیاج به حرکت و خون رسانی به تمام عضلات خود را دارد. بنابراین در طول زمان کاری هرچند ساعت یک بار از جای خود برخیزید و چند قدمی راه بروید. اجازه ندهید عضلات شما برای مدت طولانی در حالت ثابت بمانند. با یک جست وجوی ساده در اینترنت، حرکات کششی آسان مناسب برای محل کار را پیدا می کنید. انجام دادن این حرکات علاوه بر برطرف خستگی، از کسالت عضلات هم جلوگیری می نمایند.

حتی برای حفظ سلامتی خود، بعد از ساعت کاری هم تکه ای از جهت محل کار تا منزل را قدم بزنید. پیاده روی علاوه بر یاری به فعالیت عضلات و خون رسانی به اعضای بدن، به شما یاری می نماید تا از افتادن در دام اضافه وزن فرار کنید.

5. غذا و تنقلات روزانه را با احتیاط مصرف کنید

اکثر افراد همیشه در حال مبارزه با وسوسه خوردن تنقلات هستند. ممکن است در حال اجرا کارهای روزانه خود باشید و اصلا متوجه نوشید که بسته شکلات یا شیرینی و بیسکوییت جلوی دستتان کی تمام شده است!

مسلما در حین کار و به ویژه فعالیت های ذهنی بدن شما به خوراکی های قندی برای کسب انرژی احتیاج دارد. بنابراین قطع ناگهانی تنقلات و میان وعده ها هم اصلا پیشنهاد خوبی برای حفظ سلامتی نیست.

سعی کنید میان وعده های طبیعی و سالم را با تنقلات صنعتی و پر از مواد قندی جایگزین کنید. میوه های تازه و خشک، بیسکوییت های خانگی با قند کم و لقمه های کوچک و سالم می توانند میان وعده هایی مناسب برای طول ساعت کاری باشند.

بدن شما به انرژی احتیاج دارد و باید این انرژی را از خوراکی ها کسب کند. پس چه بهتر که این انرژی از خوراکی های سالم و مقوی تامین گردد.

از خوردن وعده های غذایی چرب و سنگین برای ناهار هم اجتناب کنید. میان وعده های پر انرژی و سالم را به یک ناهار سبک و مقوی متصل کنید تا در عین احساس سبکی، انرژی لازم برای کار جسمی و ذهنی در اختیار داشته باشید.

6. نظافت شخصی و محیط را رعایت کنید

محیط کار و بدن ما مرتبا با آلودگی های مختلف در تماس هستند. کیبورد و ماوس کامپیوتر و میز کار به خاطر تماس مداوم با دست های ما آلودگی جذب می نمایند و همین نکته می تواند حفظ سلامتی ما را با خطرات جدی روبرو کند. فضای کاری ما با باکتری های مختلف احاطه شده و شستن چندباره دست ها در طول روز ساده ترین و البته یکی از موثرترین راه های مقابله با این باکتری ها است.

هرچند امروزه به خاطر وجود پاک نماینده های مختلف ممکن است این توصیه لازم به نظر نرسد، اما از قلم نیاندازید که دست های خود را پس از استفاده از دستشویی، پیش از غذا خوردن و پس از عطسه کردن یا سرفه زدن بشویید. به جز شست وشوی دست ها، استفاده از دستمال های مرطوب آنتی باکتریال هم از سوی پزشکان توصیه شده است.

برای حفظ سلامتی خود سعی کنید علاوه بر دست ها، ماوس و کی برد کامپیوتر، ساعت مچی و تلفن همراه خود را به صورت منظم با این دستمال ها تمیز کنید. وسایل و ابزاری که مرتبا با دست های شما در تماس هستند محیط مناسبی برای جمع شدن باکتری های مضر و بیماری زا محسوب می شوند.

7. فشارهای ذهنی خود را کنترل کنید

امروزه در محیط های کاری مدرن، استرس و فشارهای ذهنی تبدیل به مفاهیمی اجتناب ناپذیر شده اند. اما به خاطر داشته باشید که برای حفظ سلامت روان در محیط کار و البته جسمی در برابر این نوع فشارها، باید به دنبال راهکارهایی جدی برای مدیریت و کاهش آن ها باشیم.

ورزش های سبک، شنیدن موسیقی دلخواه، معاشرت با افراد خانواده و دوستان و حتی خواندن یک کتاب خوب می تواند تا حد زیادی از استرس های روزمره شما بکاهد. از مرخصی های استحقاقی خود بهره ببرید. این مرخصی ها مانند دستمزد ماهیانه حق شما هستند.

استراحت کنید و به سفر بروید. یک سفر کوتاه و لذت بخش می تواند آرامش ذهنی شما را برای مدتی طولانی تضمین کند. در طول هفته و بعد از ساعت کاری به نزدیک ترین استخر محل کار یا منزل خود بروید. مدتی شنا کردن یا استفاده از سونا و خدمات ماساژ می تواند تا حد زیادی به آرامش شما یاری کند.

از قلم نیاندازید حفظ سلامتی بدون داشتن یک ذهن آرام و بدون استرس امکان پذیر نمی گردد.

8. برای خود هدف مشخص کنید

اگر برای کارهای روزانه خود هدف و زمان مشخص مشخص نکنید، مجبور می شوید کارهای خود را بر اهداف و ضرب الاجل های کارفرمای خود منطبق نموده و این حالت می تواند برای شما بسیار خسته نماینده و ملال آور باشد. برای روح بخشیدن به ساعت های کاری خود و لذت بردن از آن، اهداف اختصاصی خودتان را مشخص کنید و تمام کوشش خود را برای انجام آن ها و رسیدن به ضرب الاجل ها به کار ببندید.

به نتیجه رساندن کارهای روزمره و وظایف کاری یکی از بهترین راه ها برای تقویت روحیه و انرژی بخشیدن به خودتان است. با یک برنامه ریزی امکان پذیر و دقیق اطمینان حاصل کنید که به تمام اهداف کوتاه مدت و بلندمدت خواهید رسید. بدون شک با نتیجه گیری صحیح به موقع با تشویق همکاران و کارفرمای خود روبرو شده می توانید از انرژی کسب شده حاصل از آن لذت ببرید.

9. با همکاران خود در ارتباط باشید

بدون شک حفظ سلامتی ذهنی شما به به توانمندی هایتان در ایجاد مهارت های اجتماعی مستقیما بستگی دارد. اکثر ما در محیط های کاری شلوغ با انواع مختلفی از افراد مشغول فعالیت هستیم. حتی ممکن است شغل ما به گونه ای باشد که مجبور باشیم ساعت های زیادی از روز کاری خود را در ارتباط مستقیم با همکاران خود باشیم.

اما میزان توانایی های ایجاد ارتباط در ما چقدر است؟ چقدر می توانیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم؟ بدون شک نداشتن این توانایی ما را از گروه دور نموده و از چشم مدیران و همکارانمان خواهد انداخت.

هرچند دنیای مشاغل امروزه به سمت حرفه ای شدن پیش می رود و مهم ترین توانمندی تخصص ما محسوب می گردد، اما ایجاد ارتباط محبت آمیز می تواند دلیل مهم دیگری برای آرامش و پیشرفت ما باشد. روابط سالم اجتماعی می توانند از تنش های روزمره کم نموده و حفظ سلامتی ما را به دنبال داشته باشند.

حتی تجربه ثابت نموده که این نوع روابط می توانند محیط کار شادتری را برای ما بسازند. حتما شما هم عقیده دارید که شادی و نشاط یکی از اصول اولیه حفظ سلامتی است.

منبع: Shopify

پریها: پریها | مجله گردشگری، تور لحظه آخری، تور ارزان قیمت، سفرنامه گردشگری

آریا بلاگ: آریا بلاگ، آخرین اخبار و رویدادهای ایران و جهان

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 322

به "9 راه چاره برای حفظ سلامتی جسمی و روحی در محیط کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 راه چاره برای حفظ سلامتی جسمی و روحی در محیط کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید