از تحقیقات درمان سرطان سینه تا تاثیر کلم قمری بر ماندگاری سلول های بنیادی

به گزارش پرسینا بلاگ، مدیراجرایی معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد استان قم در تشریح فعالیت های پژوهشی این واحد از طی شدن مراحل نهایی طرحی تحقیقاتی درباره سرطان سینه اطلاع داد.

از تحقیقات درمان سرطان سینه تا تاثیر کلم قمری بر ماندگاری سلول های بنیادی

به گزارش پرسینا بلاگ، هدی فضائلی در تشریح طرح های پژوهشی اخیر جهاددانشگاهی استان قم اعلام کرد: یکی از طرح های سال گذشته که تا سال جاری هم ادامه پیدا نموده و مراحل نهایی آن در حال اجرا است، طرحی است که در مورد سرطان سینه انجام می گردد و قرار است محصولات ترشحی سلول های بنیادی مزانشیمی (اگزوزوم ها) به عنوان حامل عاملی ضد سرطانی (در اینجا میکرو آر ان ای) مورد استفاده و تاثیر عامل مذکور بر میزان متاستاز و مهاجرت لاین های سلولی سرطانی مورد آنالیز قرار گیرد تا به این ترتیب در ایجاد روشی نوین و نگرشی جدید در مورد سرطان سینه گام برداریم.

استحصال سلول های جنسی از خون قاعدگی

مدیراجرایی معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی قم اضافه نمود: یکی دیگر از طرح های سال گذشته طرحی بود که بر روی سلول های بنیادی اندومتریال مشتق از خون قاعدگی خانم ها انجام گرفت، از آن جا که خون قاعدگی همیشه به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می گردد، در سال های اخیر استفاده از این منبع سلول بنیادی در مطالعات تحقیقاتی به دلیل دسترسی آسان و غیر تهاجمی بودن عمل جمع آوری نمونه، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

وی در مورد هدف این طرح اعلام کرد: در صورت موفقیت در این طرح می توانیم سلول های بنیادی اندومتریال را در خانم هایی که تخمک هایشان از کیفیت مناسبی برخوردار نیست یا فاقد تخمک هستند به سمت سلول های شبه تخمک تمایز بدهیم، این کار میتواند برای این دسته از بیماران بسیار امید بخش باشد چرا که بدین وسیله می توانند با استفاده از سلول های بنیادی خودشان سلول های جنسی زایا را بدست آورند و در نهایت فرزند بیولوژیک خود را داشته باشند، در حال حاضر این طرح در فاز آزمایشگاهی در حال اجراست و نتایج جالب توجهی نیز از آن حاصل شده است.

تاثیر کلم قمری بر ماندگاری سلول های بنیادی

فضائلی در ادامه به پژوهش در عصاره گیاه براسیکا اشاره نمود و گفت: طرح دیگری هم که کار شده بر روی عصاره گیاه براسیکا یا همان کلم قمری که از گیاهان بومی شهر قم است،صورت گرفته که با توجه به ترکیباتی که این گیاه دارد از عصاره آن در کشت سلول های بنیادی استفاده کردیم تا تاثیر آن را در تکثیر و بقای سلول های بنیادی در شرایط آزمایشگاهی بسنجیم و به این ترتیب شرایط کشت سلول های بنیادی در آزمایشگاه را بهینه سازی کنیم.

امید پژوهشگران برای بالینی شدن سلول درمانی ضایعات غضروفی

مدیراجرایی معاونت پژوهشی در مورد طرح های مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی قم در سال 1398 اعلام کرد: یکی از طرح هایی که سال جاری در دست اجرا داریم طرح درمان استئوآرتریت در مدل موشی است که طرحنامه آن در شورای علمی در حال آنالیز است و پس از اخذ کد اخلاق و مجوزهای شورای عملی طرح شروع خواهد شد.

فضائلی اضافه نمود: در این پژوهش قرار است مدل های موشی دارای ضایعه غضروفی (مدل استئوآرتریتی) را ایجاده نموده و سپس با تزریق اگزوزوم های سلول های بنیادی مستخرج از دو منبع مختلف بافت چربی و مغز استخوان به محل ضایعه غضروفی اثرات ترمیمی را آنالیز نموده از لحاظ میزان ترمیم حاصله دو منبع سلولی را مورد قیاس قرار دهیم.

وی توضیح داد: این طرح می تواند گامی ابتدایی در جهت بالینی شدن استفاده از اگزوزوم ها در ترمیم ضایعات غضروفی باشد و در صورت نتیجه بخش بودن آن می توانیم نسبت به انجام آن در مقیاس کارآزمایی بالینی اقدام کنیم.

وی تاکید نمود: سلول درمانی یکی ازروش های رایج برای درمان ضایعات غضروفی است اما در روش سلول درمانی خطر تومورزایی و محدودیت های دیگر وجود دارد که سلول درمانی را به یک اقدام مخاطره آمیز تبدیل میکند، در حالی که استفاده از محصولات ترشحی سلول های بنیادی خطرات سلول درمانی را ندارد و همان اثرات را ایجاد می نماید.

مدیر اجرایی معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی استان قم به برگزاری کارگاه های آموزشی برای دانشجویان در جهاد دانشگاهی اشاره نمود و گفت: از نمونه کارگاه هایی که برای مهارت افزایی دانشجویان استان قم بطور مداوم برگزار می گردد کارگاه Real Time PCR است و تا خاتمه سال کارگاه استخراج و کشت سلول های بنیادی و آموزش نرم افزار SPSS نیز برگزار خواهد شد.

فضائلی تاکید نمود: گروه های پژوهشی جهاد دانشگاهی استان قم تا خاتمه سال 1398 نسبت به جذب کارآموز نیز اقدام خواهد نمود و در این زمینه اولویت با کسانی خواهد بود که در کارگاه های آموزشی شرکت نموده باشند و تا حدودی با تکنیک های کار در آزمایشگاه آشنایی داشته باشند و به این ترتیب بتوانند به عنوان همکار در طرح های پژوهشی واحد حضور فعال داشته باشند.

وی اضافه نمود: جهاددانشگاهی استان قم در خدمتی دیگر خاتمه نامه دانشجویان مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد را در معاونت پژوهشی پذیرش میکند، در این خدمت یکی از پژوهشگران جهاد دانشگاهی به عنوان ناظر در تمام مراحل انجام کار عملی خاتمه نامه در کنار دانشجو خواهد بود و تکنیک های مورد احتیاج را به وی آموزش خواهد داد، همچنین در صورتی که دانشجو برای انجام خاتمه نامه به تجهیزات خاصی احتیاج داشته باشد تجهیزات فوق مدرن جهاد دانشگاهی به عنوان خدمتی دیگر در اختیار وی قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 مهر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1399

به "از تحقیقات درمان سرطان سینه تا تاثیر کلم قمری بر ماندگاری سلول های بنیادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از تحقیقات درمان سرطان سینه تا تاثیر کلم قمری بر ماندگاری سلول های بنیادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید