تهدید جدی فضای مجازی بر سلامت روان کاربران

به گزارش پرسینا بلاگ، روانشناسان به تازگی دریافته اند، دختران جوان بیش از سایرین در معرض خطرات جدی استفاده از شبکه های اجتماعی قرار دارند.

تهدید جدی فضای مجازی بر سلامت روان کاربران

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، فضای مجازی به ویژه شبکه های اجتماعی از زمان ظهور بسیار مورد توجه واقع شدند. شاید بتوان گفت یکی از دلایل اقبال زیاد کاربران به شبکه های اجتماعی، دسترسی آسان به آن ها در نتیجه رشد فراگیر اینترنت است. طبق بررسی هایی که در این زمینه صورت گرفته، سن استفاده کاربران شبکه های اجتماعی به 13 سال کاهش پیدا کرده است و این یعنی یک زنگ خطر جدی که می تواند آسیب های بسیاری را متوجه کاربران کند.

به تازگی مجله The Lancet Child & Adolescent Health گزارشی در رابطه با آسیب های استفاده از شبکه های اجتماعی بر بچه ها و نوجوانان منتشر کرده است. این گزارش برآیندی از مصاحبه با 10 هزار دختر بین 13 تا 16 سال در انگلیس است. طبق ادعای این گزارش و بر مبنای یافته های محققان، کاربرانی که بیش از حد از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، دچار کمبود خواب و کاهش فعالیت های مثبتی، چون ورزش می شوند و این امر ممکن است به سلامت روان آن ها آسیب برساند.

ناگفته نماند رسانه های اجتماعی به خودی خود خطرناک نیستند، اما استفاده مکرر ممکن است فعالیت هایی مانند خواب و ورزش را که تأثیر مثبتی بر سلامت روان دارند، مختل کند. از سوی دیگر به دلیل عدم نظارت کافی بر محتوای فضای مجازی، جوانان در معرض محتوای مضر، سوءاستفاده و تجربه منفی اذیت و آزار سایبر قرار دارند. در این میان کاربران دختر بیش از سایرین در خطر هستند.

در واقع شبکه های اجتماعی مقصر مسائل بهداشت روان کاربران هستند؛ این شبکه ها در عین حالی که کاربران را در معرض حمله سایبری قرار می دهند، از کیفیت خواب و فعالیت های ورزشی دختران می کاهند و به این ترتیب سلامت روان آن ها را به طور مستقیم هدف می گیرند تا جایی که روانشناسان، کاهش استفاده از شبکه های اجتماعی را تنها راه چاره ندانسته و به دنبال یک روش درمانی بهتر هستند؛ چرا که معتقدند وابستگی افراد به فضای مجازی اجتناب ناپذیر است.

به اعتقاد آن ها برای این منظور استراتژی های ساختاری برای افزایش مقاومت در برابر سایبری و ارتقاء رفتار های بهتر درخصوص خواب و ورزش برای کاهش آسیب های جسمی و روانی ضروری است.

تفاوت تاثیر شبکه های اجتماعی بین پسران و دختران

در نتیجه انجام نحقیقاتی بر روی میزان استفاده دختران و پسران نوجوان از شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام، واتس اپ، توییتر و اسنپ چت طی سال های 2013 تا 2015، تعیین شد که کاربران نوجوان روزانه بیش از سه بار این شبکه های اجتماعی را چک می کنند. در سال 2014 و 2015 محققان در مورد پریشانی روانی نوجوانان و بهزیستی شخصی آن ها و مواردی مانند رضایت از زندگی، خوشبختی و اضطراب را مورد بررسی قرار دادند.

محققان دریافتند که در هر دو جنس، استفاده مکرر از شبکه های اجتماعی با پریشانی روانی بیشتر همراه است. این تأثیر به ویژه در بین دختران تعیین بود، آن ها هرچه بیشتر از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، بیشتر دچار پریشانی روانی می شوند.

اما نزدیک به 60 ٪ تأثیرات پریشانی روانشناختی در دختران را می توان با کیفیت پایین خواب و قرار دریافت بیشتر در معرض حمله سایبری و کاهش فعالیت بدنی سنجید چیزی که در مورد کاربران پسر کمتر دیده می شود و تاثیر این عوامل در مورد آن ها تنها 12 ٪ است.

چگونه آسیب های استفاده از شبکه های اجتماعی را بکاهیم؟

شبکه های اجتماعی با موضوع بهداشت روان پیوند خورده است. تحقیقاتی که در این زمینه در ماه گذشته، در کانادا انجام شد، نشان داد استفاده از شبکه های اجتماعی با افزایش علائم افسردگی در نوجوانان ارتباط تنگاتنگی دارد.

با این مطالعه، مسئله در شرایط بهتری قرار می گیرد؛ لزوماً این شبکه های اجتماعی نیستند که باعث بروز این مسائل می شوند، در واقع مطالبی که جوانان در معرض آن قرار دارند، مانع خواب و ورزش سالم آن ها می شود. با این تفاسیر، می توان چنین نتیجه گرفت، تغییر در شیوه زندگی، می توان حتی به روشی بهتر از شبکه های اجتماعی بهره برد، بدون آنکه تعاملات اجتماعی و سلامت روحی افراد تهدید شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2809

به "تهدید جدی فضای مجازی بر سلامت روان کاربران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید جدی فضای مجازی بر سلامت روان کاربران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید