توقف اهدای خون تا اطلاع ثانوی

سحر جعفریان -خبرنگار:هر سال در ماه مبارک رمضان بسیاری از روزه داران در کنار عبادت ها و مناسکی که در این ماه به جا می آورند، به شکرانه سلامتی و به تن داشتن رخت عافیت، به مراکز اهدای خون مراجعه می نمایند.

توقف اهدای خون تا اطلاع ثانوی

با اهدای خون هم به بیمارانی که به خون و فرآورده های خونی احتیاج دارند یاری می نمایند و علاوه بر اجر اخروی، از فواید بهداشتی این کار نوعدوستانه بهره مند می شوند. اما سال جاری اهالی منطقه 9، به دلیل تعطیلی تنها مرکز اهدای خون این منطقه، از محاسن اخروی و دنیوی این اقدام خداپسندانه محروم هستند و امیدوارند با توجه به اینکه مسئولان درمانی کشور همیشه بر ضرورت اهدای مستمر خون تأکید می نمایند، بار دیگر فعالیت این پایگاه از سر گرفته گردد. برای آنالیز علت تعطیلی این مرکز با مسئولان و اهالی منطقه 9 گفت وگو نموده ایم.

از سال 91 تا اواخر سال 96، مرکز انتقال خون منطقه 9 در ضلع جنوب شرقی بوستان المهدی(عج) فعال بود و بسیاری از اهالی منطقه 9 و همین طور مناطق همجوار از خدمات متنوع آن بهره مند می شدند. اعظم فضلی از ساکنان محله استادمعین و یکی از اهدانمایندگان مستمر خون در ارتباط با تعطیلی مرکز انتقال خون می گوید: مرکز انتقال خون آزادی در واقع مرکزی برای پهنه غرب پایتخت محسوب می شد. اغراق نیست اگر بگویم روزانه بیش از 20 اهدانماینده داشت که اکنون بلاتکلیف شده اند. بصیر داداشی از ساکنان محله دکتر هوشیار هم می گوید: پس این همه فرهنگسازی در خصوص سنت حسنه اهدا و نذر خون برای چیست وقتی شرایط آن در محله و منطقه مهیا نیست؟ سابق بر این هرچند ماه یکبار اتوبوس سیار انتقال خون می آمد به منطقه و اهالی می توانستند خون اهدا نمایند اما در حال حاضر از آن هم خبری نیست.

  • راه اندازی دوباره در صورت درخواست مردم

با وجود اینکه اهالی بر استقبال از خدمات مرکز انتقال خون منطقه تأکید دارند اما شهردار ناحیه یک علت اصلی تعطیلی این مرکز را عدم استقبال اهالی می داند و می گوید: سرای محله استادمعین به اتاق مرکز انتقال خون که در مجاورت آن واقع شده است، برای برگزاری کارگاه های آموزشی و جلسات شورایاری محله احتیاج داشت که با توجه به عدم استقبال اهالی از خدمات این مرکز و اتمام قرارداد اجاره نامه با سازمان انتقال خون کشور، این فضای 35 متری در اختیار سرای محله نهاده شد. امیر تاجری ادامه می دهد: البته اگر تعداد درخواست های مردمی برای راه اندازی مجدد مرکز انتقال خون قابل توجه باشد جایگزینی آن در دستور کار شهرداری منطقه قرار خواهد گرفت.

  • شورایاری تکذیب می نماید!

اما شورایاران محله استادمعین ادعایی دیگر دارند و گفته مسئولان شهری مبنی بر تعطیلی مرکز انتقال خون برای تشکیل جلسات شورایاری را تکذیب می نمایند. فرشاد بخشایشی دبیر شورایاری محله استادمعین در همین ارتباط می گوید: اتفاقاً زمانی که این مرکز فعالیت های خود را در منطقه آغاز کرد دبیران کانون های مربوطه و مسئولان در مراکز فرهنگی آغاز به فرهنگسازی کردند تا اهالی به نذر خون ترغیب شوند. زمانی هم که اهالی درباره این موضوع آگاهی پیدا کردند و استقبال بیشتری می شد به یکباره این مرکز تعطیل شد. مسئولان سازمان انتقال خون می گفتند تبلیغات محلی در خصوص فعالیت این مرکز کم است، یا مدعی می شدند فضایش محدود و غیراستاندارد است. گاهی هم مثلاً سرای محله یا شهرداری به دلیل محدودیت فضا برای اجرای برنامه هایشان دنبال فضاهای جدید بودند.

در پاسخ پیگیری های ما هم همین بهانه ها را آوردند و اضافه کردند که قرار است فضای جدیدی به مرکز انتقال خون داده گردد ولی خب از شواهد تعیین است که فعلاً اولویت با فعالیت و راه اندازی استارت آپ هاست! دبیر کانون انتقال خون منطقهخدیجه جلیلی که زیر نظر اداره سلامت شهرداری فعالیت می نماید نیز از تعطیلی مرکز انتقال خون گله مند است و می گوید: ما در 8 کانون منطقه بیش از 200 نفر عضو مستمر و 10 اهدانماینده برتر داریم. یعنی شرایطی مشابه و حتی بهتر از سایر مناطق شهر. این اگر استقبال نیست پس چیست؟

  • سیاست متمرکزسازی مراکز انتقال خون

برای یافتن پاسخ روشن معمای تعطیلی مرکز انتقال خون منطقه سراغ مدیر روابط عمومی سازمان انتقال خون کشور می رویم. حسین دزفولی تخصصی شدن مراکز انتقال خون در تهران را علت اصلی تعطیلی مرکز اهدای خون منطقه 9 می داند و می گوید: ایـران جزء 5 کشـور برتـر دنیـا در زمینـه کیفیـت انتقـال خون اسـت که بـه دلیـل گسـتردگی کلانشهرهای آن مانند تهـران و کمبـود مراکـز فوق تخصصی اهـدای خون متناسـب بـا جمعیـت مناطق، ایـن سـازمان بـرای رسـیدن بـه شـاخص مناسـب، اقدام به متمرکزسازی فعالیت های مربوطه در مراکز جامع و پنجگانه انتقال خون تهران نموده است. مرکز جامع پهنه غرب تهران در حال حاضر در ابتدای خیابان باغ فیض (منطقه 5) فعال است.

این متمرکز شدن مراکز از کمیت پایگاه های انتقال خون پایتخت کاسته است آن هم در شرایطی که استاندارد جهانی پراکندگی مراکز انتقال خون بیشتر از این است و شاخص اهدای خون در ایران 2 برابر بیشتر از شاخص اهدای خون در کشورهایی با درآمد متوسط به بالاست. دزفولی از راه حل سازمان انتقال خون کشور برای جبران این کاهش کمیت پایگاه ها می گوید: کارشناس های سازمان انتقال خون بنا به درخواست مناطق شهری فضاهای پیشنهادی آنها را آنالیز می نمایند تا گروه های سیار یک روزه برای بهره مندی اهالی از خدمات اهدای خون، پلاسما و پلاکت اعزام شوند. این اتفاق به سبب مهیا نشدن فضای مناسب در منطقه 9 کمتر به وقوع پیوسته است. بسیاری از کارشناسان حوزه شهری، کاهش تعداد پایگاه های انتقال خون را برابر با افزایش ترددهای درون شهری می دانند که به طور حتم آلودگی هوا و حجم ترافیک را در بردارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 25 مهر 1398 شناسه مطلب: 483

به "توقف اهدای خون تا اطلاع ثانوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف اهدای خون تا اطلاع ثانوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید