حراج سلامت در پیاده روهای شهر

به گزارش پرسینا بلاگ، شیما صادقی- سنندج- خبرنگار: عرضه مواد خوراکی به شکل غیربهداشتی در خیابان ها مخصوصاً هسته مرکزی شهر و ابتدای خیابان انقلاب باعث نگرانی مردم شده است.

حراج سلامت در پیاده روهای شهر

در پیاده روهای مرکز شهر و جلو مغازه ها انواع مواد لبنی فاسدشدنی در خارج از یخچال، انواع ترشی، حلواشکری، سس مایونز، زیتون پرورده، خیارشور و... بدون درپوش زیر نور مستقیم آفتاب و در پیاده رو نزدیک سطل های روباز و بدبوی زباله به فروش می رسد که بیانگر نبود نظارت کافی و جنبه بازدارندگی برخورد با متخلفان است. اولین نکته در عرضه غیربهداشتی مواد خوراکی بازی با سلامت مردم است؛ جایی که باید دستگاه های نظارتی و بازرسی حضور داشته باشند و به طور جد با این نوع عرضه مواد خوراکی برخورد کنند.

  • عرضه روباز مواد مسئله ای ندارد!

یکی از مغازه داران انتهای خیابان انقلاب که سیرترشی، خیارشور و حلواشکری را بدون هیچ درپوشی در معرض آفتاب و مقابل گردوغبار، حشرات و رفت وآمد مردم قرار داده است، در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا مواد را به صورت غیربهداشتی عرضه می کنید و آیا متولیان سلامت بر عملکرد شما نظارت دارند، می گوید: خیارشور شسته می شود و عرضه آن به صورت روباز موردی ندارد، اما در مورد سیرترشی و حلواشکری حق با شماست و باید بهداشتی عرضه شود.

احمد. ر می افزاید: گاهی از سوی بهداشت و متولیان سلامت نظارت می شود و به صورت شفاهی نکاتی را متذکر می شوند، اما وقتی هم صنفی های ما مواد خود را این چنین عرضه می کنند، ما نیز برای درآمد بیشتر باید محصولات خود را این گونه عرضه کنیم. وی ادامه می دهد: ترشی ماده ای اسیدی است و به یخچال نیاز ندارد، اما خود مشتری ترجیح می دهد ترشی در معرض دید او باشد، علاوه بر آن مغازه های مشابه محصولات خود را به همین صورت عرضه می کنند، ما نیز درپوش آنها را برداشته ایم.

  • ضعف نظارت های بهداشتی

یک شهروند سنندجی می گوید: از عرضه مواد به صورت فله ای استقبال می شود. عدنان کریمی می افزاید: خرما و ترشی های فله ای تازه تر و قیمت مناسبی نسبت به نوع کارخانه ای دارند، اما متأسفانه به وفور شاهد عرضه غیربهداشتی آنها هستیم. این شهروند با درخواست نظارت بیشتر از سوی متولیان سلامت عنوان می کند: موضوع سلامت خانواده و امنیت غذایی باید به صورت ویژه مورد توجه بهداشت و متولیان این عرصه قرار گیرد، اما عرضه مواد به صورت بهداشتی نشان دهنده نظارت ناکافی در این زمینه است.

وی همچنین بیان می کند: در چند سال اخیر شاهد ازدیاد نوعی شیرینی فروشی هستیم که انواع شیرینی را با قیمتی کمتر از مغازه های قنادی می فروشند. دلیل ارزانی آن نسبت به قنادی ها و نوع مواد اولیه آن مشخص نیست، اما به دلیل ارزانی مورد استقبال مردم قرار گرفته است. این شهروند با اشاره به مغازه های خواربارفروشی می گوید: فروش خیارشور و خرما به صورت روباز توجیه دارد چون مصرف کننده می تواند آن را بشورد، اما مواد غیر قابل شست وشو مانند قند و شکر چرا باید به صورت روباز و در معرض آلودگی عرضه شود؟ چه کسانی ناظر بر کنترل این کارند؟ چرا تاکنون هیچ نظارتی دراین باره نشده است؟ پای سلامت مردم در میان است.

  • تهدیدسلامت جامعه

یک شهروند دیگر سنندجی عنوان می کند: عرضه غیربهداشتی مواد خوراکی و مواد آرایشی تقلبی توسط دست فروشان یکی از معضلاتی است که باید ساماندهی شود. متأسفانه به دلیل ناآگاهی مردم و قیمت پایین آنها فروش خوبی دارد، بنابراین باید نظارت و کنترل شود. سارا کاقتصادی در مورد محصولات خوراکی می افزاید: تحت هیچ شرایطی محصولات روباز را مصرف نمی کنم، چراکه سلامت خود و خانواده ام برایم اهمیت دارد. این شهروند می گوید: نظارت بر بازار باید روزانه باشد و با متخلفان به صورت جدی برخورد شود، چراکه در برخی مغازه ها محصولات فاسدشدنی مثل سس مایونز، ماست، پنیر و... را داخل و خارج از مغازه و در معرض مستقیم آفتاب چیده و اصلاً خبری از نگهداری در دمای یخچال نیست! به همین راحتی با سلامت جامعه تهدید می شود.

  • نحوه نظارت بر واحدهای صنفی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در پاسخ به سوالی مبنی بر نحوه نظارت شبکه بهداشت به نگهداری غیراصولی مواد غذایی فاسدشدنی و عرضه آن اظهار می کند: برای برخورد با متخلفان، تیم های نظارتی ما بارها موارد تخلف را شناسایی کرده و تعداد زیادی از متخلفان را با توجه به اهمیت سلامت جامعه به دادگاه معرفی کرده اند که این روند همچنان ادامه دارد. فرزام بیدارپور در مورد نحوه نظارت بر واحدهای صنفی می افزاید: نظارت بر اصناف مختلف متفاوت است، به عنوان مثال نظارت بر استخر به صورت 2 هفته یک بار، نانوایی ماهانه یک بار و خواربارفروشی و لبنیات نیز از یک تا 3 ماه یک بار متغیر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان تصریح می کند: سال گذشته با نظارت های انجام شده متخلفان شناسایی و موارد بحرانی به مراجع قضایی و دادگاه و دیگر موارد به تعزیرات معرفی گشت که در نهایت نحوه برخورد با آنها از طریق دادگاه و دستگاه های اجرایی مشخص خواهد شد. بیدارپور در مورد عرضه غیربهداشتی مواد خوراکی می گوید: در گذشته بهداشت مواد غذایی کمتر مورد توجه بود، اما با نظارت و برخورد با متخلفان در حال حاضر اکثر مغازه ها مواد غذایی خود را به صورت اصولی و بهداشتی در اختیار مصرف کننده قرار می دهند و در حال حاضر چند مغازه ای به صورت محدود مواردی را رعایت نمی کنند که در صورت مشاهده قطعاً با آنها برخورد می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به نگهداری مواد فسادپذیر خارج از یخچال و روباز بودن آنها اظهار می کند: ترشی و ماست ماده ای اسیدی هستند که روباز بودن آنها مشکل ساز نیست، اما موادی مانند پنیر حتماً باید سرپوشیده و در یخچال نگهداری شود، البته برخی از مواد خوراکی مورد استقبال عموم است و در یک روز به فروش می رسد و فاسد نمی شود. بیدارپور در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا بر عرضه غیربهداشتی و روباز مواد خوراکی غیرقابل شست وشو مانند قند و شکر نظارت دقیقی انجام نمی شود، می گوید: قند و شکر باید بسته بندی شده و دارای پروانه بهره برداری باشد، اما به دلیل سود بیشتر به صورت فله ای و سنتی نیز عرضه می شوند که باید نظارت کاملی برآن صورت گیرد. البته تاکنون مورد مشکوک و خطرناکی در عرضه این مواد به صورت فله ای مشاهده نشده و آنچنان سلامت مردم را در معرض خطر قرار نمی دهد.

  • دلیل تکرار تخلفات

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در پاسخ به این که چرا با وجود نظارت هایی که بیان کردید باز هم شاهد تخلف در بازار هستیم، گفت: ما به عنوان متولی سلامت وظیفه خود را انجام داده و متخلفان را به دادگاه معرفی کرده ایم، اما ضعف قانونی می تواند دلیلی بر تکرار تخلفات باشد. بیدارپور در ادامه می افزاید: یکی از دلایل رعایت نکردن موارد بهداشتی حین عرضه توسط فروشندگان، بازدارنده نبودن جرایمی است که برای متخلفان در نظر گرفته می شود. اگرچه شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به همراه بافت منطقه نقش مؤثری در کاهش تخلفات دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 613

به "حراج سلامت در پیاده روهای شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حراج سلامت در پیاده روهای شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید