در روزهای قرنطینه این غذاها را نخورید

به گزارش پرسینا بلاگ، بهداشت نیوز/ برای مصرف وعده های غذایی اصلی در ساعات معین برنامه ریزی کنید و مصرف سبزی خوردن و سالاد همراه غذا در منزل و بهمراه اعضای خانواده را نباید فراموش کنید.

در روزهای قرنطینه این غذاها را نخورید

مدتیست کرونا تمام زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده و دست آخر متخصصین به این نتیجه رسیده اند که علاوه بر رعایت نکات بهداشتی، خانه ماندن و قرنطینه خانگی بهترین روش برای قطع زنجیره انتقال ویروس مرموز کروناست. اما در این ایام دغدغه ای دیگر برای مردم مطرح شده و آن چاقی و اضافه وزن ناشی از خانه نشینی است!

دکتر مجید ولی زاده، فوق تخصص غدد و رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی، این موضوع را مورد آنالیز قرار دادند؛

سر خودتان را با این کارها گرم کنید تا کم تر بخورید!

او در ابتدا گفت: برای زمان فراغت خود درین روزها، آنقدر برنامه ریزی کنید تا مجبور نشوید به خوردن تنقلات فاقد ارزش غذایی کافی بعنوان فرار از بیکاری و برطرف کلافگی روی بیاورید.

وی افزود: انجام دادن کارهای عقب افتاده،مطالعه،حل جدول،شطرنج و برنامه های سرگرمی مثل تماشای تلویزیون، بازی های خانگی، مکالمه تلفنی با دوستان و اقوام، اموریست که همواره آرزو داشتید اگر زمان داشتید به آن ها می پرداختید.

دکتر ولی زاده ورزش کردن را یک الی دو نوبت در شبانه روز، به مدت ده الی 15 دقیقه، مفید دانست و اظهار کرد: دویدن درجا معمولا مزاحمتی برای همسایه ها ایجاد نمی نماید و در فضاهای کوچک هم قابل انجام است. همچنین ورزش های کششی معمولا احساس آمادگی بدنی را افزایش می دهند و نشاط آفرین هستند. البته دوش دریافت پس از ورزش نیز در شرایط پر استرس کنونی آرامش بخش است.

مواد غذایی لاغر نماینده و ضدچاقی!

این فوق تخصص غدد با اشاره به اینکه از خریدن و نگهداری تنقلات وسوسه انگیز پرکالری کارخانه ای در منزل،درین ایام بشدت پرهیزکنید، ادامه داد: انواع میوه، شیر بصورت خالص با کیک خانگی در مقدار کم یا ترکیب شیر با موادی مثل قهوه، نسکافه و کورن فلکس جهت کنترل اشتهای کاذب، آجیل در مقدار کم و بو داده شده و مخلوط ماست با غلاتی چون جوانه گندم ،سبوس جو دوسر و 7 غله برای جلوگیری از چاقی بسیار توصیه می گردد.

همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به بهداشت نیوز گفت: تا حد ممکن طوری مدیریت کنید تا خود و خانواده خواب کافی و زودهنگام در شب داشته باشید چون هیچ چیز به اندازی ریزه خواری در آخر شب ها نمی تواند به سلامتی شما و کنترل وزنتان لطمه بزند. بدین منظور از خواب روز بپرهیزید و صبح ها زودتر رختخواب را ترک کنید.

هیچ کدام از وعده های غذایی را حذف نکنید!

ولی زاده در ادامه با تأکید براینکه از مصرف صبحانه کامل و مفصل آن هم در اول وقت غافل نشوید، توضیح داد: هیچ وعده غذایی را بخاطر بی برنامگی یا به هم خوردن نظم ساعتی حذف نکنید. از طرفی به بهانه ترس از آلودگی ویروسی ناشی از کرونا، از مصرف سبزیجات تازه چه بصورت پخته و یا نیم پز و حتی خام در صورت شست و شوی صحیح غافل نشوید .

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی به نکته مهم دیگری هم اشاره نمود: در این روزها استفاده ما از فضای مجازی یا تماشای تلویزیون و تلفن قطعا بیشتر از سایر اوقات است، لذا عادت خوردن در حین فعالیت های بالا را فراموش کنید! زیرا خوردن برای حس خوب و حال خوب ست و نه جهت همراهی کردن یک فیلم با خوردن تخمه و تنقلات و غیره.

سؤالاتی که قبل از خوردن باید از خود بپرسید!

وی گفت: این روزها بیشتر از همواره از مایعاتی چون آب و دمنوش و لبنیات بهره ببرید البته مشروط به عدم مصرف شکلات و شیرینی در کنار آن ها. کشمش ،خرما و مویز بهترین گزینه پیشنهادی در کنار مایعات است.

دکتر مجید ولی زاده در آخر اعلام کرد: هربار که به سمت یخچال یا کابینت حاوی خوراکی می روید چند سؤال از خود بپرسید: واقعا گرسنه ام؟،هوس دارم؟ حوصله ام سر رفته ؟ و یا هیچ دلیل خاصی برای این کار ندارم؟. به جز دو گزینه بالا یعنی گرسنگی و هوس ،هیچ دلیلی برای کار شما وجود ندارد. پس فورا، سرتان را با کار مورد علاقه دیگری مشغول کنید تا خوردن بی مورد را فراموش کنید.

در ادامه گزارش گفتگویی اختصاصی هم با دکتر پریسا ترابی یکی از اعضای تخصصی دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام داده که در زیر می خوانید؛

خانه ماندن می تواند فرصتی برای ترک عادات غذایی نامناسب باشد

او گفت: روزهای ماندن در خانه برای پیشگیری از ابتلا و یا انتقال ویروس کرونا می تواند فرصت بسیار خوبی برای تقویت عادات تغذیه ای صحیح و ترک عادات غذایی نامناسب باشد. به این ترتیب می توان تهدید را تبدیل به فرصت کرد.

دکتر ترابی بعضی تهدیدهایی که قبل از قرنطینه خانگی، احتمال اضافه وزن و چاقی را افزایش می داد را اینگونه بیان نمود: خرید مکرر فست فودها از رستوران ها، مصرف مکرر غذاهای آماده توسط کارمندان، دانشجویان یا حتی دانش آموزان و مصرف نکردن یا مصرف محدود میوه ها و سبزیجات در وعده های غذایی که خارج از منزل صرف می شد (ادارات، دانشگاه، مدرسه و سایر محیط های کاری).

وی در اینباره افزود: نداشتن وقت و فرصت کافی برای پرداختن به ورزش ، تهیه و پخت غذاهای تکراری که خانواده را متمایل به استفاده از غذاهای رستورانی و فست فود می نماید و خرید و مصرف مکرر شیرینی ها و انواع شکلات، همه تهدید نماینده سلامت قبل از دوران قرنطینه خانگی بوده اند.

عدم فعالیت بدنی در دوزان خانه نشینی و افزایش قند خون!

این عضو دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت بیان داشت: عدم تحرک کافی و ورزش نکردن، بهم خوردن خواب شبانه و بیدار ماندن طولانی مدت در طول شب، ریزه خواری و مصرف مکرر میان وعده های پرکالری همه و همه عوامل خطری هستند که می توانند زمینه ساز و یا تشدید نماینده بیماری هایی چون دیابت، فشار خون و غیره شوند.

ترابی در ادامه به بهداشت نیوز گفت: ورزش در این ایام با کم کردن مقاومت بدن به انسولین و افزایش اثر انسولین در بدن باعث کاهش قند خون می گردد. بنابراین نداشتن فعالیت بدنی در دوران خانه نشینی می تواند اثر منفی بر کنترل قند خون بیماران داشته باشد. همچنبن ورزش منظم در کاهش چربی خون خصوصأ تری گلیسیرید بسیار موثر بوده و کلسترول خوب(HDL) را نیز افزایش می دهد.

وی همچنین با بیان اینکه فعالیت بدنی منظم در منزل به همراه رژیم غذایی مناسب نقش مهمی در کاهش وزن افراد چاق و جلوگیری از بروز مجدد چاقی دارد هم مطرح نمود: منظور از برنامه ورزشی منظم، حداقل پنج بار در هفته، هر بار حداقل سی دقیقه و یا سه بار در هفته هر بار به مدت 20 دقیقه فعالیت های هوازی می باشد.

این غذاها را در قرنطینه خانگی مصرف نکنید تا چاق نشوید

او توصیه ای جدی به بیماران مبتلا به بیماری های زمینه ای هم داشت: بنابراین بیماران مبتلا به فشار خون بالا، دیابت و چربی خون بالا، علاوه بر تداوم مصرف داروهای خود زیر نظر پزشک معالج، ضروری است در دوران ماندن در خانه از رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی منظم برای حفظ سلامت خود پیروی نمایند.

پریسا ترابی برای پیشگیری از چاقی و اضافه وزن چند پیشنهاد کاربردی برای همه افراد (چه سالم و چه بیمار)که به دلیل شیوع کرونا در خانه مانده اند، ذکر کرد: برای مصرف وعده های غذایی اصلی در ساعات تعیین برنامه ریزی کنید و مصرف سبزی خوردن و سالاد همراه غذا در منزل و بهمراه اعضای خانواده را از قلم نیاندازید.

وی افزود: انواع تنقلات را برای جلوگیری از ریزه خواری در دسترس خود قرار ندهید و تا جایی که امکان دارد مصرف غذاهای چرب و سرخ نموده را کاهش دهید. همچنین از مصرف نوشیدنی های گازدار و یا آب میوه های صنعتی پرهیز کنید و می توانید انواع شربت های کم شیرین خانگی یا انواع عرقیات را جایگزین کنید.

فعالیت های خانوادگی نشاط آور و سالم در ایام قرنطینه!

ترابی گفت: از مصرف نوشیدنی ها و خوردنی های محرک و برهم زنندۀ خواب مانند قهوه، نسکافه و شکلات تلخ در ساعات عصر و شب پرهیز کنید تا خواب منظم و خوبی داشته باشید.

عضو تخصصی دفتر بهبود تغذیه جامعه وزات بهداشت چند توصیه خوب برای خانواده ها داشت: این روزها فرصت خوبی برای پخت و پز غذاهای متنوع و حتی ساده در منزل با همکاری اعضای خانواده است. حتی می توانید برای ورزش های متنوع بطور دسته جمعی همراه اعضای خانواده نیز برنامه ریزی کنید.

او فعالیت هایی چون گلکاری، کاشت دانه، انواع سبزی و صیفی در حیاط منزل، پشت بام یا گلدان های آپارتمانی را نیز بسیار مفید دانشت و در آخر به بهداشت نیوز گفت: این ایام فرصت خوبی برای گفتگوی بیشتر با اعضای خانواده و داشتن برنامه منظم برای مطالعه است.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: همگردی
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3926

به "در روزهای قرنطینه این غذاها را نخورید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در روزهای قرنطینه این غذاها را نخورید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید