راهنمای خرید سرشیشه و پستانک

به گزارش پرسینا بلاگ، شما برای نوزادتان چه شیشه شیری خریده اید: شیشه ای یا پلاستیکی؟ جواب بسیاری از شما که یک نوزاد دارید، این است که این روزها شیشه های پلاستیکی، تمام بازار را گرفته اند؛ هم مقرون به صرفه ترند، هم نشکن؛ پس خریدشان باصرفه تر است.

راهنمای خرید سرشیشه و پستانک

راهنمای خرید سرشیشه و پستانک

نویسنده:دکتر گلرخ ثریا

شما برای نوزادتان چه شیشه شیری خریده اید: شیشه ای یا پلاستیکی؟ جواب بسیاری از شما که یک نوزاد دارید، این است که این روزها شیشه های پلاستیکی، تمام بازار را گرفته اند؛ هم مقرون به صرفه ترند، هم نشکن؛ پس خریدشان باصرفه تر است.

ولی محققان می گویند شیشه های شیر شیشه ای ایمن ترند.از طرف دیگر، بسیاری از سرشیشه ها و پستانک ها باعث اختلال در رشد دندان ها و فک بچه ها می شوند.

مطالعات تازه نشان داده است شیشه های شیر پلاستیکی که از پلاستیک های بازیافتی فراوری می شوند، حاوی ماده ای به نام بیسفنول A هستند که می تواند در آینده موجب سرطان پروستات، سرطان پستان و بلوغ زودرس در بچه ها گردد. محققان معتقدند که این ماده می تواند نقش هورمون ها را در بدن تقلید کند و آثار مخربی در بدن بچه ها و نوزادان در حال رشد باقی بگذارد.

5 توصیه مهم درباره شیشه شیر

1 برای اینکه کودک تان را از خطرات بیسفنول A در امان نگه دارید، شیشه شیرهای پلاستیکی را دور بیندازید و یک شیشه شیر از جنس شیشه بخرید. این بطری ها گران ترند و امکان شکستن آنها زیادتر است ولی در مقابل ایمن ترند. کودک را نباید هنگام خوردن شیر با شیشه شیشه ای تنها گذاشت و نباید اجازه داد هنگام شیر خوردن با آن راه برود چون امکان زمین خوردن و شکستن شیشه وجود دارد.

2 شیشه شیر پلاستیکی را داخل دستگاه مایکروفر نگذارید. این امواج سبب شکستن این مولکول شده و خطرات آنها را بیشتر می کنند.

3 شیشه شیر پلاستیکی کودک تان را داخل ماشین ظرف شویی و یا با مواد شوینده قوی نشویید چون باز هم موجب شکستن مولکول بیسفنول A می گردد و این ماده راحت تر جذب بدن کودک می گردد. بهتر است شیشه شیر کودک را از طریق دست و با مواد شوینده ملایم بشویید.

4 شرکت های سازنده شیشه شیر و سایر وسایل پلاستیکی بچه ها، روی محصولات خود برچسب بدون BPA را نصب نموده اند. این محصولات پلاستیکی فاقد ماده بیسفنول A هستند و شما می توانید این محصولات را بخرید.

5 شیشه شیر کودک را گرم نکنید. گرم کردن شیشه شیر نوزادان موجب می گردد این ماده که استروژنی مصنوعی است، از شیشه جدا شده و در شیر نوزاد حل گردد. محققان معتقدند که اگر شیشه تا دمای 80 درصد حرارت داده شده و یا از مایعات داغ پر گردد، ماده فوق از آن جدا شده و وارد محتویات شیشه می گردد. این ماده سبب بروز حالت زنانگی در پسرها، بلوغ زودرس دخترها، سرطان پستان و پروستات و بعضی از انواع دیابت می گردد.

شیشه شیر مدرنی برای کوچولوها

به تازگی، بعضی از کارخانه های فراوریکننده بطری شیر کودک، بطری های شیشه ای خاصی را ساخته اند که لایه ای سیلیکونی روی شیشه آن را پوشش داده است. این لایه محافظ از شکستن شیشه شیر شیشه ای جلوگیری می نماید. سیلیکون هم شیشه را عایق گرمایی می نماید؛ بنابراین دست کودک هنگام تماس با شیشه شیر نمی سوزد. از طرف دیگر، جنس آن به گونه ای است که کودک احساس خوبی از لمس آن و گرفتن آن در دست خواهد داشت.

سرشیشه و پستانک ارتودنسی

توصیه دندان پزشکان، این است که برای کودک تان حتما سر شیشه و پستانک ارتودنسی بخرید. این وسیله ها در مقدار های گوناگون موجودند و سر آنها به گونه ای است که که مکیدن آن باعث آسیب به دندان ها و فک کودک نمی گردد. پستانک های ارتودنسی، تاشو و متقارن با توجه به شیوه طبیعی رشد کام، دندان ها و لثه ساخته می گردد، حتی چنانچه در دهان به حالت واژگون قرار گیرند این ویژگی ها را حفظ می کنند. بعضی پستانک های از سیلیکون تهیه شده اند. پستانک های سیلیکونی بدون بو و مزه بوده و بادوام تر از پستانک ها لاتکس می باشند. به منظور رعایت بهداشت، همه پستانک های با درپوش های حفاظت کننده ارایه می شوند و از آنجا که منفذدار هستند قابلیت استریل شدن با بخار را دارند. این پستانک ها دارای دسته حلقوی ایمنی و سوراخ های هوا در بدنه هستند تا از تحریک پوست حساس کودک جلوگیری کنند.

سرشیشه ای به شکل سینه مادر

این سر شیشه ها طوری طراحی شده اندکه وقتی کودک آن را می مکد، درست مثل این است که سینه مادر را می مکد و به همین دلیل تکامل کام و فک کودک فرایند طبیعی خود را طی می نماید. وقتی در شیشه کودک، این شکل از سرشیشه را قرار می دهید، باید آن را طوری در دهان کودک قرار دهید که سوراخ های آن روبه بالا باشد، در نتیجه در هنگام مکیدن، شیر به سقف دهان کودک بپاشد.

سرشیشه های معمولی

این شکل از سرشیشه، همان فرم معمول است که همه ما با آن آشنایی داریم ولی راه مکیدن این سرشیشه ها از طریق شیرخوار، با مکیدن سینه مادر کاملا فرق می نماید. خارج شدن شیر از این نوع سرشیشه ها به نیروی مکش احتیاج نداشته و بسیار راحت تر از سینه مادر است که این موضوع می تواند باعث ایجاد اختلال در تکامل فک و کام شیرخوار گردد. مقدار جریان شیر از این نوع سرشیشه ها بسته به مقدار سوراخ آنها فرق دارد و بهتر است قبل از هر بار تغذیه با این نوع سرشیشه، سرعت جریان شیر آنالیز گردد. اگر شیشه روبه پایین گرفته گردد سرعتی در حدود 2 تا 3 قطره در ثانیه تقریبا مناسب است.

سرشیشه های ضدنفخ

وقتی کودک برای تغذیه از سرشیشه هایی که ضدنفخ نیستند استفاده می نماید، بعد از چند بار مکیدن مجبور است کمی سر شیشه را شل کند تا هوا از سوراخ های سرشیشه وارد شیشه گردد و فشار منفی که در اثر خارج شدن شیر در آن ایجاد شده را جبران کند و در این فاصله خودش هم مقداری هوا بلع می نماید. سرشیشه های ضدنفخ طوری طراحی شده اند که در لبه آنها سوراخ هایی وجود دارد که هوا می تواند از آنها عبور نموده و بدون اینکه کودک مجبور باشد سرشیشه را رها کند، فشار منفی داخل شیشه را جبران کند. نتیجه این می گردد که کودک می تواند به طور مداوم به مکیدن خود ادامه دهد و هوا وارد معده اش نگردد. عدم ورود هوا هم یعنی نداشتن نفخ به همین جهت به این شکل از سرشیشه ضدنفخ می گویند.

سرشیشه ای با قاعده پهن

این شکل از سرشیشه طوری طراحی شده که کاملا شبیه نوک سینه مادر عمل کند. وقتی کودک این نوع سرشیشه را در دهان می گیرد، قاعده پهن آن در مقابل لب ها قرار می گیرد و نوک آن مثل نوک سینه مادر در دهان او حرکت می نماید. این سرشیشه ها مقدار های مختلفی دارند و برای بچه های کوچک تر باید از سرشیشه های با نوک کوچک تر استفاده کرد.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7812

به "راهنمای خرید سرشیشه و پستانک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید سرشیشه و پستانک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید