فرصتی برای رونق گردشگری کشور

به گزارش پرسینا بلاگ، ایجاد مناطق آزاد، نخستین بار در کشورهای سوسیالیستی که دارای اقتصاد بسته بودند، مورد توجه نهاده شد. در ایران هم شکل گیری مناطق آزاد تجاری به پیشنهاد تئوری پردازان اقتصاد دولتی صورت گرفت تا گریزگاهی برای اقتصاد بسته دولتی باشد. این مناطق به توسعه گردشگری یاری بزرگی می نماید.

فرصتی برای رونق گردشگری کشور

در سال های 1367 و 1368 ضربه پذیری اقتصاد کشور از صادرات نفتی، به طور محسوس مورد توجه نهاده شد. آمارهای سال 1367 نشان می دهند که صادرات نفتی کشور ایران در آن سال حدود 7 میلیارد دلار شد. در حالیکه همین درآمدهای ارزی در بعضی از سال ها از 20 میلیارد دلار فراتر رفته، بنابراین در برنامه اول، توسعه صادرات غیرنفتی به عنوان یک تصمیم قطعی مورد توجه نهاده شد، در این راستا در تبصره 19 برنامه اول توسعه، سه منطقه آزاد تجاری-صنعتی در کشور مورد تصویب نهاده شد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مناطق آزاد را فرصتی برای رونق و توسعه گردشگری در کشور دانست و گفت: قوانین حاکم بر این مناطق با تکیه بر جذب گردشگر می تواند منجر به شکوفایی مالی گردد. بهروز عمرانی توضیح داد: گره خوردن مناطق به وسیله منطقه حفاظت شده مراکان می تواند تحولی در گردشگری منطقه ایجاد کند. او با اشاره به وجود آثار و بنا های تاریخی منحصربه فرد در مناطق آزاد ماکو و ارس گفت: منطقه آزاد ارس درخصوص مرمت آثار تاریخی به خصوص کلیسای سنت استپانوس اقدامات پژوهشی خوبی انجام داده است. او با اشاره به ضرورت احیای هنر های سنتی و حفظ اصالت صنایع دستی در مناطق آزاد توضیح داد: راه حفظ بقای هنرهای سنتی، کاربردی کردن آن هاست.

منبع: ایلنا

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: همگردی
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1210

به "فرصتی برای رونق گردشگری کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصتی برای رونق گردشگری کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید