مزارع میگوی ایران بهترین ساختار را دارد، دامپزشکی علت بیماری را اعلام نکرد

به گزارش پرسینا بلاگ، در حالی که رئیس سازمان دامپزشکی معتقد است که یکی از عوامل شیوع بیماری لکه سفید میگو مناسب نبودن زیرساخت های استخرهای پرورشی این گونه آبزی است، رئیس سازمان شیلات اعلام کرد که زیرساخت های مزارع پرورشی میگو از لحاظ طراحی و ساختار از بهترین کیفیت برخوردارند و تاکنون گزارش رسمی از سازمان دامپزشکی درباره علت اصلی شیوع بیماری لکه سفید میگو در استان های مختلف اعلام نشده است.

مزارع میگوی ایران بهترین ساختار را دارد، دامپزشکی علت بیماری را اعلام نکرد

به گزارش خبرنگاران، حسن صالحی - معاون وزیر جهاد کشاورزی - در نشست خبری صبح امروز (یکشنبه) به مناسب هفته دولت برگزار گشت، در پاسخ به خبرنگاران مبنی بر اینکه گفته می شود زیرساخت های نامناسب استخرهای پرورشی میگو مانند آب های ورودی و خروجی و کانال های فرعی و اصلی با نواقصی روبرو است که یکی از عوامل شیوع و انتقال بیماری لکه سفید میگو است، اظهار کرد: در مورد زیرساخت سایت های پرورش میگو به جرات می توان گفت که از نظر مطالعه، طراحی و اجرای سایت های میگو به اذعان کارشناسان معتبر بین المللی مزارع پرورشی میگو از درجه کیفی یک برخوردارند که قابل قیاس با مزارع کشورهای پیشرویی مانند ویتنام، تایلند، مالزی و اندونزی نیست.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا با آغاز طرح پرورش ماهی در قفس، میگو به دست فراموشی سپرده شده است؟ افزود: به هیچ وجه میگو فراموش نشده و همواره مورد توجه سازمان شیلات، وزارت جهاد کشاورزی و دیگر دستگاه های متولی قرار گرفته است و افزایش تولید میگو بیان گر این مسئله است؛ به گونه ای که در سال 1392 میزان تولید میگو 12 هزار تن بود که در سال پس از آن به 25 هزار تن رسید و اگر در سال گذشته بیماری لکه سفید میگو نمی آمد حدود 30 هزار تن در کشور تولید می شد اما این بیماری سبب شد که تولید به 18 هزار تن برسد و امسال نیز علی رغم گزارش بیماری در خوزستان و بوشهر پیش بینی می شود با وضعیت مناسبی که وجود دارد، تولید میگو به بیش از 20 هزار تن برسد.

رئیس سازمان شیلات ادامه داد: سایت های پرورش میگو مانند گواتر، گمیشان و ... نیز پس از سال ها دست و پنجه نرم کرد با بیماری به تولید بازگشته اند که نشان دهنده توجه سازمان شیلات به پرورش میگو است اما کاهش تولید میگو ناشی از بیماری طبیعی است، چراکه در کشورهای پیشرو در آسیای جنوبی نیز این اتفاق افتاده و پس از شیوع بیماری لکه سفید میگو تولید این محصول تحت الشعاع قرار گرفته است.

به گفته صالحی، در اکوادور که زمانی 150 هزار تن تولید میگو داشت، پس از شیوع بیماری به یک باره به حدود 10 هزار تن رسید و تا کنون نیز نتوانسته به تولید 150 هزار تنی خود برسد. همچنین کشوری مانند تایلند با تولید 240 هزار تنی در گذشته نیز در چنین وضعیتی قرار گرفته است.

اعلام نشدن گزارش رسمی از دامپزشکی درباره علت بیماری میگو

وی شرح داد: علت اصلی شیوع بیماری لکه سفید میگو در سال گذشته در استان های بوشهر، هرمزگان و خوزستان که امسال نیز گریبان گیر دو استان خوزستان و بوشهر شد. از سوی سازمان دامپزشکی به صورت رسمی گزارش نشده است که مرکز تکثیر، خوراک میگو یا چه چیزی دقیقا عامل شیوع این بیماری بوده است. اما زمانی که میگو از مزارع برداشت می شود باید پروش دهندگان استخر را پس از برداشت خشک کنند، خاک سیاه کف آن را بردارند، با موادی مانند آهک و... ضدعفونی های لازم را انجام دهند تا بتوانند با رعایت نکات بهداشتی از شیوع بیماری جلوگیری کند.

صالحی خاطر نشان کرد: روزی دولت سرمایه گذاری های مناسبی به ویژه در برنامه های توسعه ای دوم و سوم برای توسعه پرورش میگو در کشور انجام داد که البته این سرمایه گذاری ها در برنامه چهارم به بعد کمتر شد اما طی سال های اخیر در سایت های پرورشی میگو مانند تیاب، گواتر و... سرمایه گذاری های خوبی شده اما در زمینه مدیریت مزرعه خود پرورش دهندگان باید موارد و نکات لازم را رعایت کنند. به عنوان مثال در سایت هایی از جمله گواتر 2000 هکتار لایروبی طی سال های اخیر انجام شد اما علی رغم استقرار یگان حفاظت و دیگر مسائل، برخی پرورش دهندگان حاضر به حضور در مزارع خود نشدند که ممکن است به دلیل نداشتن نقدینگی باشد.

میگوپروران خود باید از بانک ها تسهیلات بگیرند

وی اظهار کرد: برای دریافت تسهیلات از بانک ها خود پرورش دهندگان باید اقدام کنند و مسائلشان را با بانک ها حل کنند، گرچه سازمان شیلات آن ها را معرفی خواهد کرد و برای دریافت تسهیلات شان نیز پیگیری های لازم را انجام خواهد داد اما امسال دستورالعملی در این زمینه صادر شد و کمیته هایی شکل گرفت که در این زمینه موانع موجود برطرف شود و بسیاری از پرورش دهندگان نیز به عضویت صندوق توسعه کشاورزی درآمده اند و توانسته اند در سال گذشته 60 میلیارد تومان وام دریافت کنند و امسال این میزان تسهیلات به بیش از 80 میلیارد تومان رسید.

صالحی گفت: این بیماری در سال گذشته خساراتی برای پرورش دهندگان میگو به همراه داشت اما به دلیل مسائل مالی نتوانسته ایم که بخشی از مطالبات این بخش را پرداخت کنیم.

رئیس سازمان شیلات اعلام نمود: در سال گذشته 82 هزار تن انواع ابزی به ارزش 352 میلیون دلار به کشورهایی مانند عراق امارات ویتنام و چین صادر شد که البته در این میان روسیه نیز در سال گذشته به جمع مشتریان محصولات شیلاتی ایران پیوست و 1000 تن از این محصولات به روسیه صادر شد که 30 درصد آن از مرزهای روسیه و مابقی آن از طریق دیگر کشور های اوراسیا صورت گرفت.

وی پیش بینی کرد امسال با توجه به شرایط موجود برآورد می شود بیش از 5000 هزار تن ماهی، میگو و دیگر محصولات شیلاتی به روسیه صادر شود که در این باره مذاکرات لازم اجرا شده است.

تفاهم با محیط زیست برای تولید تیلاپیا

صالحی با اشاره به تفاهم با سازمان محیط زیست برای تولید ماهی تیلاپیا در کشوراظهار کرد: این ماهی در 10 مزرعه سرپوشیده تحت نظارت مشترک دو سازمان تولید می شود، چرا که تیلاپیا اکنون در کشور به صورت تک جنسی و در مراکز تحقیقاتی بافق تولید می شود و ما براساس تفاهمنامه ای که با سازمان محیط زیست ایران داریم قرار است که این ماهی در 10 مزرعه سرپوشیده که به آنها مجوز نیز داده شده است تولید شود.

هشدار برای ورود تیلاپیا به آب های خوزستان

به گفته رئیس سازمان شیلات بچه ماهی مورد نیاز این 10 مرکز از محل تولید مرکز تحقیقات بافق یزد و واردات تامین می شود و از آن جا که ماهی تیلاپیا در دمای 10 درجه دچار تلفات می شود نگرانی برای رها شدن این گونه در مناطق شمالی کشور نداریم اما این ماهی از طریق منطقه اروند در استان خوزستان بدون نظارت به کشور وارد شده که باعث ورود آن به رود شادگان شده است.

وی هشدار داد: احتمال ورود این ماهی به کرخه و کارون و حتی استان مرکزی کشور وجود دارد که این امر باعث به خطر افتادن سایر گونه های آبزیان می شود.

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2373

به "مزارع میگوی ایران بهترین ساختار را دارد، دامپزشکی علت بیماری را اعلام نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزارع میگوی ایران بهترین ساختار را دارد، دامپزشکی علت بیماری را اعلام نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید