مهم ترین عامل لجبازی بچه ها با والدین

به گزارش پرسینا بلاگ، مهم ترین عامل لجبازی بچه ها نتیجه مبارزه طلبی والدین با فرزندان و نزاع بی مورد بر سر قدرت در خانه است.

مهم ترین عامل لجبازی بچه ها با والدین

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر ، بهناز اصفهانی، لجبازی از سن 2 سالگی و با آشنا شدن کودک با کلمه نه شروع می گردد، اگر چه در ابتدا بسیاری از مخالفت های بچه ها برای دیدن واکنش های اطرافیان، درک محیط و صندلی خود است ولی واکنش های غلط باعث می گردد لجبازی به عنوان بخشی از شخصیت کودک تثبیت و تا دوران بلوغ ادامه پیدا کند.

وی توضیح داد: بخشی از واکنش های طبیعی هر انسانی رفتار مقابله ای با پدیده های ناخوشایند است ولی اگر کسی بخواهد این رفتار طبیعی را با مبارزه و اعمال قدرت سرکوب کند موجب مقاومت و لجبازی در طرف مقابل می گردد که البته این امر در بچه ها نیز صادق است، به عبارتی بخشی از لجبازی های بچه ها بخاطر مقاومت در برابر خواسته هایشان و یا جلب توجه است.

اصفهانی ادامه داد: بچه ها اگر چه درک سطحی از مسائل و محیط پیرامون خود دارند ولی این دلیل قانع نماینده ای نیست که بعضی از والدین به بهانه مراقبت و محافظت، آنها را از هر تجربه اندوزی محروم نمایند. البته این به معنای رهایی و به خود واگذار کردن بچه ها نیست بلکه منظور واکنش راهنمایی گرانه است نه مبارزه طلبی با کودک.

وی با بیان اینکه معین کردن حد و حدود، لجبازی را کم می نماید، اضافه نمود: بچه ها نیازمند نظم و معین شدن حدود خود هستند، درواقع گاهی نامعین بودن مرزها باعث می گردد کودک از محدوده خواسته و دخالت بگذرد به همین دلیل باید والدین قواعد و حدود کودک را وضع نمایند و عواقب منطقی عدم رعایت این حدود را پیوسته به آنها یادآور شوند. همچنین به خواسته های موجه کودک باید پاسخ داده گردد با این روش اعتماد کودک جلب شده و تفاوت بین خواسته موجه و غیرموجه را درک خواهد نمود.

اصفهانی اضافه نمود: در سنین بالای 4 سال لجبازی تنها یک سرکشی کورکورانه نیست بلکه هر مقاومت کودک نشانه ای از یک ناراحتی پنهان است

پس اگر بچه ها مایل به انجام کاری نیستند پیش از هر چیز با آرامش و در یک فضای صمیمی علت را جویا شوید، شاید دلایل قانع نماینده وجود داشته باشد که والدین از آن بی خبر هستند، ضمن اینکه باید به بچه ها در بعضی موارد حق انتخاب داد تا خود را محصور در قدرت نبینند.

این روانشناس اضافه نمود: گاهی لجبازی بچه ها برگرفته از رفتارهای غلط والدین با یکدیگر است، در خانواده هایی که رابطه همسری ضعیف و تنش ها زن و شوهر زیاد باشد احتمال اینکه فرزند نیز لجباز و سرکش گردد بسیار است. به عبارت ساده تر محیط ناامن خانواده و رفتارهای آزاردهنده و بی توجهی های بیش از حد می تواند رفتارهای مقابله ای و لجبازی را در بچه ها تشدید کند.

اصفهانی اعلام نمود: والدین باید مهارت های ارتباط مؤثر با کودک را بیاموزند، گاهی یک واکنش غلط سرشروع یک رفتار مقابله جویانه در فرزند می گردد که اگر همین رفتار نیز به درستی راهنمایی و رفع نگردد می تواند به یک رفتار همیشگی و گاهی موجب اختلالات بعدی گردد بر همین اساس همیشه به والدین پیشنهاد می گردد که به جای توصیه های دستوری از توصیه های خبری استفاده نمایند چراکه تکرار بیش از حد توصیه ها کودک را لجبازتر می نماید.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5565

به "مهم ترین عامل لجبازی بچه ها با والدین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین عامل لجبازی بچه ها با والدین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید