میکروب هایی که برای سلامت بدن مفید هستند

به گزارش پرسینا بلاگ، مهر/ عضو پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره نقش میکروب هایی که برای بدن و سلامت افراد مفید هستند، توضیحاتی ارائه داد.

میکروب هایی که برای سلامت بدن مفید هستند

محمد امانی گفت: موضوع میکروبیوم و دستگاه گوارش که برای هفته سلامت گوارش در سال 99 انتخاب شد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با عنوان این مطلب که میکروب های روده ما اکثرا مضر نیستند، اضافه کرد: این میکروب ها با ما زندگی مسالمت آمیزی دارند و سبب فراوری ویتامین ها می شوند که در افزایش سیستم ایمنی، پیشگیری از سرطان ها و افسردگی، بیماری های تحریک پذیر روده و کبد چرب، نقش اساسی دارند و اگر ترکیب آنها به هم بخورد می تواند برای فرد مضر باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ادامه داد: به هم خوردن ترکیب میکروبیوم روده ای در افراد و ایجاد بعضی از بیماری ها نقش دارد. کبد چرب که از بیماری های شایع جوامع امروز بشری است، می تواند علائم و عوارض متعددی داشته باشد و می تواند با فشار خون بالا و دیابت همراه گردد، نقش میکروب روده ای ناسالم در بروز آن معین شده است.

وی اضافه کرد: در مورد سایر بیماری ها مانند چاقی، لاغری غیرعادی و بیماری کولیت عصبی یا روده عصبی تحریک پذیر هم این نقش کاملا چشمگیر است و امروزه داروهایی تحت عنوان پروبیوتیک یا محصولات غذایی حاوی پروبیوتیک گاهی در درمان این بیماران استفاده می گردد.

امانی، در مورد علت تغییرات میکروبیوم طبیعی در بدن، گفت: در مورد علت تغییر میکروبیوم طبیعی افراد به سمت میکروب های مضر برای بدن تئوری های مختلفی وجود دارد، در نوزادانی که به روش سزارین به جهان آمده اند، نوزادانی که از خوردن شیر مادر محروم مانده اند و یا در دوران کودکی و عظیمسالی برای هر بیماری استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک داشته اند، احتمال تغییر میکروبوم روده ای بالا است.

وی تاکید نمود: افرادی که در تغذیه خود از سبزیجات و میوه های کمتری استفاده می نمایند و تمایل به مصرف کربوهیدرات ها و نشاسته مصنوعی دارند، احتمال تغییر میکروبوم روده ای در آنان بالا بوده و این موضوع می تواند با بیماری هایی مانند کبد چرب، چاقی، سرطان، روده تحریک پذیر و نفخ روده همراه باشد.

امانی ادامه داد: مصرف سبزیجات، دوغ و ماست می تواند نقش مهمی در ایجاد ترکیب میکروبی مفید داشته باشد و بهتر است افراد از مصرف شیرینی جات مصنوعی و مواد کربوهیدرات دار و همچنین مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها به شدت پرهیز نمایند.

عضو پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: بسیاری از افراد سالم علائم روده تحریک پذیر یا نفخ دارند که تغییرات میکروبی روده ای مفید در این افراد می تواند سبب کاهش نفخ آنان گردد.

وی اضافه کرد: مطالعات نشان داده است در افراد مبتلا به سرطان روده عظیم، ترکیب میکروبی که حاوی میکروب های ایجاد نماینده سولفور هستند، می توانند با تغییراتی که در مواد غذایی خصوصا کربوهیدرات ها ایجاد می نمایند، سبب ایجاد آسیب به سلول های روده و تغییر آنها شوند.

امانی در خاتمه گفت: به نظر می رسد با شناسایی این میکروب ها در مدفوع افراد سالم و ایجاد تغییرات در ترکیب میکروبی روده فرد بتوان از ایجاد بیماری های گوارشی پیشگیری کرد.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: همگردی
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4580

به "میکروب هایی که برای سلامت بدن مفید هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میکروب هایی که برای سلامت بدن مفید هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید