چالش مالاریا در بعضی مناطق ایران وجود دارد

به گزارش پرسینا بلاگ، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران گفت: در بعضی مناطق ایران از جمله استان سیستان و بلوچستان هنوز چالش های بهداشتی مانند بیماری مالاریا وجود دارد البته این استان بسیار بزرگ بوده و جمعیت آن پراکنده است.

چالش مالاریا در بعضی مناطق ایران وجود دارد

به گزارش وبدا، کریستوف هاملمان، درباره چالش بیماری مالاریا در استان های جنوب شرقی کشور اضافه نمود: استان سیستان و بلوچستان با افغانستان و پاکستان مرز مشترک دارد، اما بعضی بیماری ها مرز نمی شناسند و بین جمعیت مناطق مختلف شیوع پیدا می نماید.

وی ادامه داد: سه دانشگاه علوم پزشکی در استان سیستان و بلوچستان درباره کنترل و مبارزه با بیماری های واگیردار متعهد و در حال کوشش هستند و سازمان جهانی بهداشت نیز به این دانشگاه ها یاری می نماید تا خدمات بهتر و بیشتری را به مردم این منطقه ارائه دهند.

هاملمان گفت: نظام بهداشتی و درمانی ایران عملکرد خوبی داشته و پوشش و بسته خدماتی که در نظام سلامت ایران به مردم ارائه می گردد بین کشورهای منطقه کم نظیر است.

پنجم اردیبهشت 98 بود که هاملمان در همایش روز جهانی مالاریا در چابهار گفت: بر اساس مطالعات موجود در یک سال اخیر تعداد موارد محلی مالاریا در ایران کمتر از 20 مورد بوده که این نشان دهنده اراده و عزم قوی این کشور در حذف مالاریاست. ایران هم اینک در آستانه حذف مالاریاست و باید پشتیبانی فنی سازمان بهداشت جهانی در راستای حذف مالاریا در این کشور تداوم یابد.

علی رضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت هم در همان همایش درباره بیماری مالاریا در ایران گفته بود: بر اساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی و اقدامات اجرا شده، ایران در آستانه حذف مالاریاست. دریافت گواهینامه حذف مالاریا به ادامه دار بودن برنامه مبارزه با این بیماری بستگی دارد، اما ایران تاکنون در حذف این بیماری پیروز عمل نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 601

به "چالش مالاریا در بعضی مناطق ایران وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش مالاریا در بعضی مناطق ایران وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید