چطور محترمانه صحبت کسی را قطع کنیم؟

به گزارش پرسینا بلاگ، خبرنگاران - ترجمه از هدی بانکی: آیا تا به حال پیش آمده با کسی گفتگو کنید که یک ریز حرف بزند و حرف بزند و حرف بزند و شما نتوانید متوقفش کنید؟ حتما دوست ندارید کلام او را قطع کنید و این کار را دور از ادب می دانید، اما اگر واقعا باید مکالمه را پایان بدهید چطور؟ خوشبختانه راه های ساده ای برای مدیریت چنین موقعیت هایی وجود دارد.

چطور محترمانه صحبت کسی را قطع کنیم؟

نکاتی را برای تان می گوییم که راحت تر بتوانید بدون اینکه بی ادب جلوه کنید حرف طرف مقابل را قطع کنید.

روش ماهی

می دانیم که طبیعتا کسی که دهانش را باز می کند تا حرف بزند، زمانی هم باید حرفش را تمام کند. اما اگر چنین نشد کاری که می توانید انجام دهید این است که دهان تان را به شکل ماهی باز کنید:

وقتی دهان تان را باز می کنید نشان می دهید که چیزی برای گفتن دارید. حتی اگر هنگام حرف زدن فرد مقابل، کلمه ای از دهان تان خارج نشود، همین حرکت که کمی دهان خود را باز می کنید معمولا فرد مقابل را وادار می کند نوبت حرف زدن را به شما واگذار کند.

روش بوک مارک

شما دست خود را جوری نشان می دهید که انگار می خواهید چیزی به حرف های طرف مقابل تان اضافه کنید. حرکت دست شما باید توجه او را به شما جلب کرده و همین ژست ساده، نماد توقف یا درخواست انتظار است که طرف مقابل را وادار به مکث می کند. روش بوک مارک مخصوصا اگر همراه با روش ماهی استفاده شود، به خوبی جواب می دهد.

روش شاگرد

اگر روش ماهی و بوک مارک را بکار بردید و او هنوز در حال حرف زدن است، وقت آن است که سراغ روش بعدی بروید و علامت قوی تری به او بدهید. روش شاگرد یعنی اینکه دست تان را به مدل اجازه دریافت بلند کنید، درست مانند شاگردی که در کلاس درس می خواهد چیزی بگوید و برای کسب اجازه از معلم دست خود را بلند می کند. دیگر همه می دانند کسی که دست خود را به علامت اجازه دریافت بلند می کند، می خواهد چیزی بگوید. ضمناً ین حرکت، ژستی غیر کلامی و زیرکانه به معنی ایست است.

اگر کسی که با او مکالمه می کنید آنقدر متکلم وحده است که توجهی به ژست و علامت های شما ندارد، پس باید سراغ روش بعدی بروید.

روش تماس

وقتی واقعا باید صحبت های طرف مقابل را پایان بدهید و روش های گفته شده موثر نیست، می توانید دست یا بازوی او را لمس کنید و به او بگویید حرفهایش بسیار خوب بوده است. این کار طرف مقابل را از متکلم وحده بودن خارج می کند، زیرا اگر به حالت های صورت و دست تان توجه نکند، مطمئن باشید متوجه لمس کردن تان خواهد شد. حتی کسانی که گرماگرم صحبت هستند و ظاهرا به هیچ روشی نمی توان آن ها را متوقف کرد، وقتی لمس می شوند برای لحظه ای مکث می کنند. می توانید از همین لحظه سکوت برای خداحافظی کردن استفاده کنید!

روش معلم

مجبوریم این روش را هم به شما یاد بدهیم! روشی که خیلی تحمیلی و پویاست، اما در میان جمع جواب می دهد. فرض کنید همه دارند با هم حرف می زنند و همهمه ای برپاست و شما هم نمی خواهید داد بزنید، پس از روش معلم استفاده کنید:

وقتی معلمی را می بینیم که این ژست را می گیرد یعنی: ساکت باشید یا یک لحظه صبر کنید! همه هم ساکت می شوند؛ بنابراین اگر می خواهید عده ای را ساکت کنید، می توانید انگشت خود را بالا ببرید تا توجه همه را به خود جلب کنید. حتما جایی بایستید که بیشتر افراد بتوانند شما را ببینند. در غیر اینصورت این روش کارایی نخواهد داشت.

یادتان باشد این تاکتیک ها مرحله بندی شده اند و به ترتیب شدت آن ها را به شما توصیه کردیم؛ یعنی از روش اول شروع کنید و جلو بروید. شاید مثلا با روش شاگرد جواب بگیرید و لازم نباشد سراغ روش های تندتری بروید.

نکته!

اگر قرار است با کسی گفتگو کنید که می دانید ممکن است میان حرف تان بپرد، می توانید با گفتن اینکه چه مقدار حرف دارید که به او بزنید، جلوی این کارش را بگیرید. مثلا، اگر سه مورد هست که می خواهید درباره آن ها حرف بزنید، به طرف مقابل تان بگویید که می خواهید در مورد سه چیز حرف بزنید. به این کار، پرچم قرمز پیشگیرانه می گویند و باعث می شود طرف مقابل تان با آگاهی از مدت زمانی که قرار است حرف بزنید، طبق عادتش میان حرف های شما نپرد و کلام تان را تا پایان قطع نکند.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: برترین ها
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 684

به "چطور محترمانه صحبت کسی را قطع کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور محترمانه صحبت کسی را قطع کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید