کرونا سیستم مغز و اعصاب را چگونه درگیر می نماید؟

به گزارش پرسینا بلاگ، یک متخصص مغز و اعصاب با اشاره به افزایش ریسک سکته های مغزی در دوران شیوع کرونا، در عین حال بر ضرورت درمان های پیشگیرانه ام اس در دوران همه گیری بیماری کووید 19 تاکید نمود.

کرونا سیستم مغز و اعصاب را چگونه درگیر می نماید؟

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دکتر سیدحسین آقامیری با اشاره به طولانی شدن اپیدمی کرونا، تاکید نمود: نمی توان بیش از این درمان بیماران غیر کرونایی را به دلیل ترس از کرونا به تعویق انداخت. بیمارانی که دچار تنگی عروقی بوده و یا به هر دلیلی ریسک بالای سکته مغزی دارند باید درمان های لازم را دریافت نمایند.

وی با اشاره به راه های تهاجمی ویروس کرونا بر سیستم عصبی اعلام نمود: این ویروس به وسیله عروق خونی و یا هماتولوژیک می تواند در سیستم عصبی و مغز عوارض جبران ناپذیری ایجاد کند. کووید 19 به وسیله مجاورتی به شکلی که سیستم تنفسی فوقانی و سینوس ها را درگیر کند، از قاعده جمجمه میزبان خود عبور نموده و به مغز می رسد.

وی با اشاره به این که همراهی سکته مغزی با ویروس کرونا یکی از مهمترین عارضه های این ویروس است، تاکید نمود: در مقالات علمی متعدد اثرگذاری ویروس کرونا بر سیستم اعصاب ثابت شده است.

آقامیری شرح داد: در دوره پاندمی کرونا، دیده شده مبتلایان جوانانی بدون هیچ ریسک فاکتوری بعد از ابتلا به کرونا دچار سکته های مغزی شده اند و نکته اینجاست که غالبا این سکته ها عروق عظیم خونی را نیز درگیر نموده است.

مسمومیت مغزی؛ یکی دیگر از عوارض کرونا

این متخصص مغز و اعصاب فراوری سم اینترلوکین را یکی دیگر از عوارض ویروس کووید 19 دانست و اعلام نمود: در مواردی دیده شده که این سم پس از ابتلای فرد به کرونا به سلول های مغزی رسیده و نوعی مسمومیت مغزی ایجاد می نماید.

وی یکی از عوارض این نوع مسمومیت مغزی را احساس گیجی و یا کاهش سطح هوشیاری دانست و ادامه داد: ویروس کرونا می تواند به اعصاب محیطی نیز تهاجم داشته و ایجاد نروپاتی کند؛ به شکلی که در ادامه باعث ایجاد ضعف در سایر اندامها نیز گردد.

عوارض کرونا بر روی سیستم عصبی محدود است

آقامیری با بیان این که البته عوارضی که کرونا بر سیستم عصبی ایجاد می نماید در مقایسه با عوارض تنفسی و گوارشی بسیار نادر و محدود تر است، احتمال بروز این عوارض را به نسبت مبتلایان رقم کمتری دانست و رعایت توصیه های بهداشتی برای پیشگیری از کرونا را مورد تاکید قرار داد.

این فوق تخصص آنژیوپلاستی و سکته های مغزی با هشدار نسبت به تعویق انداختن درمان های اورژانسی به خاطر ترس از کرونا، گفت: به نظر می رسد باید خدمات درمانی با رعایت توصیه ها و پروتکل ها در بالاترین سطح به بیماران در لیست انتظار ارائه گردد تا از پیامدها و عارضه های بعدی بیماری این افراد بکاهد. اگر درمان ها به تعویق افتد به طور قطع ریسک ابتلا به سکته های مغزی بالاتر خواهد رفت.

ضرورت درمان های پیشگیرانه ام اس حتی در دوران شیوع کرونا

وی در بخش دیگری با اشاره به اینکه بعضی داروهایی که برای درمان بیماران مبتلا به ام اس استفاده می گردد و یا داروهایی که برای جلوگیری و درمان حمله در این بیماران استفاده می گردد، می تواند بیماران را دچار ضعف ایمنی کند، اضافه کرد: همواره نگران هستیم که این بیماران در فرایند درمان به دلیل ضعف سیستم ایمنی به بیماری کرونا مبتلا شوند؛ ولی از طرفی عوارض ناشی از بیماری در این افراد روز به روز بالاتر می رود.

عضو هیئت علمی دانشگاه توصیه کرد: ضروری است این افراد با رعایت تمهیدات ویژه ای بستری شوند و درمان های لازم را دریافت نمایند چرا که درمان حمله های حاد ام اس و درمان های پیشگیرانه ام اس باید در سریعترین زمان ممکن انجام گردد.

آقامیری در ادامه درباره بیمارانی که دچار تشنج می شوند نیز شرح داد: در بیمارانی که دچار بیماری عصبی عضلانی می شوند با مسائل و چالش های کمتری روبرو هستیم چرا که درمان هایی که برای بیماری های عصبی و تشنج ها استفاده می گردد خیلی با ضعف ایمنی همراه نیست و حداقل مسائل بعدی در این افراد کمتر از بیماران ام اس و سکته های مغزی خواهد بود.

افزایش 2 تا 5 درصدی ریسک سکته مغزی در دوران شیوع کرونا

آقامیری با بیان این نکته که بر اساس بعضی مقالات ویروس کرونا می تواند باعث ایجاد لخته در بدن نیز گردد، در این رابطه شرح داد: بر اساس مطالعات مختلف بین دو تا پنج درصد ریسک ابتلا به سکته در شرایط همه گیری ویروس کرونا افزایش پیدا نموده است.

این فوق تخصص آنژیوپلاستی و سکته های مغزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مهمترین و شایع ترین چالش درمانگران بیماری سکته مغزی در دوران شیوع کرونا را گسترش سکته های مغزی در جوانان بدون داشتن ریسک فاکتور و بیماری زمینه ای جدی دانست و گفت: در آنالیز ها و آزمایشات معین شده که غالبا این بیماران به ویروس کرونا هم مبتلا هستند.

وی یادآور شد: به نظر می رسد بین ابتلا به بیماری کرونا و بروز سکته مغزی، خصوصا در سکته های حاد رابطه ای مستقیم وجود دارد ولی نتایج و یافته های این مطالعات به صورت متفاوت منتشر شده است.

این متخصص مغز و اعصاب اختلال بویایی و چشایی را نیز از عارضه های کرونا ذکر کرد و اضافه کرد: ویروس کرونا می تواند درگیری اعصاب محیطی ایجاد کند و مهمترین بیماریهایی که این ویروس بر اثر درگیری اعصاب محیطی ایجاد می نماید همان اختلال بویایی و چشایی است.

وی در ادامه گفت: تا به امروز ثابت نشده گزگز و سوزن سوزن شدن اندام از عارضه ها و یا نشانه های کرونا باشد و در این مورد هم مقاله و تحقیقاتی ارئه نشده است.

هشدار؛ ابتلا به کرونا همواره با علائم خفیف نیست!

آقامیری در انتها پیشگیری و رعایت اصول پیشگیرانه از ابتلا به کرونا را مورد تاکید قرار داد و اعلام نمود: ابتلا به کرونا همواره بدون علامت و با علایم خفیف نیست و این ویروس در مواردی می تواند تا مدتها فرد را دچار ناتوانی ذهنی و جسمی نماید.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5326

به "کرونا سیستم مغز و اعصاب را چگونه درگیر می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا سیستم مغز و اعصاب را چگونه درگیر می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید