خواب بیش از 6.5 ساعت در شب احتمال زوال شناختی را افزایش می دهد

به گزارش پرسینا بلاگ، مطالعات تازه نشان می دهد سالمندانی که در شب کمتر از 4.5 ساعت یا بیش از 6.5 ساعت می خوابند و اختلالات خواب را تجربه می کنند، بیشتر در معرض زوال شناختی قرار دارند.

خواب بیش از 6.5 ساعت در شب احتمال زوال شناختی را افزایش می دهد

به گزارش ایرنا، پایگاه خبری نوروساینس گزارش داد، مطالعات مختلف تاثیر خواب با کیفیت و خوب شبانه را بر جنبه های مختلف سلامت روحی و فیزیکی ثابت کرده اند و نشان دادند نداشتن خواب کافی بسیاری از بیماری های متابولیک از جمله دیابت را تشدید می کند و از طرفی با زوال شناختی و آلزایمر مرتبط است.

مطالعه تازه محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشینگتن علاوه بر تایید موارد قبل و تاثیر سوء کم خوابی بر بدن نشان می دهد، خواب زیاد نیز می تواند بسیار مضر باشد.

در این مطالعه 100 فرد میانسال تا اواخر دهه 70 سالگی مورد بررسی قرار گرفتند. در این مطالعه 88 نفر هیچ نشانه ای از زوال عقل نداشتند و 12 نفر داری این نشانه ها بودند. از میان 12 نفر یک مورد علائم خفیف و 11 مورد علائم پیشرفته ای داشتند.

در این مطالعه از داوطلبان خواسته شد در طیف وسیعی از تست های شناختی و روانشناسی شرکت کنند. میزان خواب با دستگاه EEG میزان گیری شد. این آزمایش ها سه سال پس از بار اول نیز تکرار شد. عوامل دیگر تاثیرگذار بر آلزایمر از قبیل سن، ژنتیک و شیوه زندگی نیز مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج نشان می دهد تاثیر طول مدت خواب بر عملکرد شناختی به میزان تاثیر سن است. سن مهمترین فاکتور در ایجاد زوال شناختی است.

این مطالعه مانند مطالعات قبلی نشان می دهد کم خوابی به افزایش پروتئین بتا آمیلوئید در مغز منجر می شود که عامل اصلی آلزایمر است. ولی آنچه که محققان را شگفت زده کرده این است که خواب بیش از 6.5 ساعت نیز می تواند با افزایش احتمال زوال شناختی در سالمندان مرتبط باشد. این در حالی است که قبلا توصیه شده بود سالمندان بین 7 تا 8 ساعت در طول شب بخوابند.

البته نمی توان با قطعیت گفت خواب بیش از 6.5 ساعت به زوال شناختی می انجامد و شاید عوامل دیگر نیز در این امر دخیل باشند. این مطالعه نیازمند بررسی بیشتر است و بیش از گذشته بر خواب با کیفیت شبانه تاکید دارد.

برخی از مهمترین فواید خواب کافی

خوابیدن تعداد سلول های مغز را افزایش می دهد

خوابیدن باعث می شود امکان تولید میلین از طریق سلول های مغز افرایش یابد. میلین ترکیب نوعی فسفولیپید و پروتئین است که مانند عایق عمل می کند و مانند غلافی در اطراف تمام سلول های عصبی قرار می گیرد.

میلین برای عملکرد صحیح سلول های عصبی ضروری است و کمبود آن به بروز بیماری های خطرناکی مانند ام اس منجر می شود.میلین کاربرد های مختلفی دارد؛ ولی یکی از مهمترین وظایف آن، تسریع در ارسال پیام های عصبی است. خواب باعث افزایش تعداد سلول های عصبی و احیای سلول های قبلی می شود.

خواب کافی سبب کاهش درد های مزمن می شود

مطالعات تازه نشان می دهد خواب کافی و باکیفیت یکی از مهمترین روش های کاهش درد است و به همین دلیل پزشکان در دوره نقاهت بیماری یا عمل جراحی، استراحت کامل را توصیه می کنند.

خواب کافی قدرت استدلال و تفکر را افزایش می دهد

کیفیت خواب یکی از مهمترین فاکتور های نحوه تفکر و استدلال منطقی است. توصیه شده است هنگام مواجهه با مسائل پیچیده که نیازمند اتخاذ راهکار و تفکر است، استراحتی کوتاه داشته باشید و تاثیر فوق العاده آن را ببینید.

خواب کافی و با کیفیت التهاب بدن را کاهش می دهد

التهاب مهمترین علت بروز بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت، آرتریت و پیری زودرس است. تحقیقات نشان می دهد سطح پروتئین التهابی در افرادی که در شب کمتر از 6 ساعت می خوابند، نسبت به افرادی که خواب کامل دارند، بیشتر است. فشار خون ناشی از التهاب از دیگر مضرات اختلال خواب است.

خواب کافی سبب کاهش وزن و بیماری های متابولیک می شود

بدن در حالت خواب کالری می سوزاند، کم خوابی یا اختلال خواب یکی از مهمترین دلایل چاقی و اضافه وزن است.

برخی دیگر از خواص خواب با کیفیت عبارتند از:

خواب کافی نقش مهمی در درمان بیماری ام اس دارد

خواب کافی باعث تقویت حافظه می شود و از برخی اختلالات ژنتیکی جلوگیری می کند.

خواب کافی و با کیفیت در دوران جوانی و میانسالی، مهمترین عامل تقویت حافظه در پیری است.

خواب کافی قدرت بدنی را افزایش می دهد

کم خوابی احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را دو برابر و سکته مغزی را چهار برابر افزایش می دهد.

بچه ها و نوجوانانی که خواب منظم و کافی ندارند، از نظر رفتاری ناهنجار می شوند. این بچه ها در مدرسه رفتار مناسبی ندارند و معمولا برای هم سن و سالان و اولیای مدرسه مشکل ایجاد می کنند.

کم خوابی و خستگی مهمترین عامل مشاجره و اختلاف زوجین است.

خواب ناکافی سیستم یادگیری را مختل می کند.

اختلال خواب سبب افزایش فشار خون و ضربان نامنظم قلب می شود.

خواب آلودگی یکی از مهمترین علل تصادفات رانندگی است.

خواب ناکافی سبب مرگ زودرس می شود.

اختلال خواب و خواب ناکافی مهمترین علت پیری پوست است.

اختلال خواب قابلیت قضاوت را از بین می برد.

کاهش حافظه، افسردگی، چاقی و دیابت نوع 2 برخی از دیگر مضرات کم خوابی هستند.

نتایج این مطالعه در نشریه The Conversation منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 24 آذر 1400 بروزرسانی: 24 آذر 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7895

به "خواب بیش از 6.5 ساعت در شب احتمال زوال شناختی را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواب بیش از 6.5 ساعت در شب احتمال زوال شناختی را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید