14 گام اساسی برای فراموش کردن گذشته

به گزارش پرسینا بلاگ، انگیزه - بدون شک تمام افراد کم و بیش حوادث و ماجراهای ناخوشایندی را تجربه نموده اند. حوادثی که به مرور زمان به خاطراتی آزار دهنده مبدل شده اند و این خاطرات حتی یک لحظه نیز ما را رها نمی نمایند. در بیشتر مواقع هر چه بیشتر کوشش می کنیم تا این خاطرات بد و آزار دهنده را فراموش کنیم، بیشتر در این خاطرات غرق می شویم و بیشتر آزار می بینیم. این حوادث ناخوشانید همراه ما خواهند بود مگر اینکه راستا درست و کاربردی برای فراموش کردن گذشته را پیدا کنیم. در این مطلب تکنیک هایی را به شما آموزش می دهیم تا با بکارگیری آن ها بتوانید اتفاقات ناخوشایند زندگی خود را فراموش کنید.

14 گام اساسی برای فراموش کردن گذشته

تکنیک هایی برای فراموش کردن گذشته

1. همواره با خود یا دیگران، درد دل کنید

پیش از آن که بخواهید از خاطرات گذشته و افکار ناخوشایند و ناراحت نماینده آن، رهایی پیدا کنید می بایست علت و منشأ اصلی این خاطرات را بیابید و آن را در ذهن خود تجسم کنید. گفتنی است، سرکوب کردن و نادیده دریافت یک اتفاق روش درستی برای فراموش کردن آن نیست. باید در خصوص خاطره تلختان با یک فرد صحبت کنید. اگر این کار برایتان بسار سخت است، یک دفتر خاطرات بخرید و همه خاطرات بدتان را در آن بنویسید. نوشتن برای شما بسیار مؤثر است. در واقع شما باید این اتفاقات ناخوشایند را از درون خود بیرون بریزید.

2. دیگر وقت آن فرارسیده است که از غصه خوردن خسته شوید

با خودتان صادق باشید و به این سخن بیندیشید که فکر کردن در خصوص گذشته در بلند مدت شما را از پا درخواهدآورد یا خیر؟ شما باید از شرایط کنونی خود خسته شوید. خسته از غصه خوردن و خسته از حسرت خوردن برای گذشته. سپس تمام قدرتتان را برای مبارزه با این حس بد به کار بگیرید. فقط به این بیندیشید که هم اکنون دیگر نمی خواهید حسرت گذشته را بخورید و از داشتن حسی بد، به اندازه کافی خسته شده اید.

3. در ارتباطاتتان به دنبال تعادل باشید

اگر می خواهید گذشته را فراموش کنید زمانی که با دوستانتان مراوده می کنید فقط از اتفاقات ناخوشایند گذشته خود صحبت نکنید. اجازه دهید دوستانتان نیز برای شما از زندگیشان صحبت نمایند.

4. نگرش خود را به زندگی تغییر دهید

یکی از مهم ترین گام ها در فراموش کردن گذشته، جایگزین کردن افکار مثبت به جای افکار منفی و ناخوشایند است. باید بدانید که زندگی شما در مسیری حرکت می نماید که افکارتان آن را مشخص می نماید. در عوض اینکه همه تمرکز و وقت خود را روی افکار منفی و اتفاقاتی که در گذشته افتاده است، بگذارید، راه بهتر این است که موقعیت جدیدی برای خود بسازید. کوشش کنید هر صبح، روزتان را با تکرار جملات مثبتی مانند من می توانم فراموش کنم، گذشته ها گذشته، آینده ای روشن پیش روی من است آغاز کنید.

5. برای خودتان زندگی کنید

باور کنید که لازم نیست برای هر تصمیمی که می گیرید از افراد اجازه بگیرید و نظر آن ها را نیز بخواهید. کوشش کنید مورد تائید قرار دریافت از سوی دیگران را فراموش کنید و به خود حق زندگی کردن و تصمیم دریافت بدهید. شما نمی توانید برای تمام تصمیماتتان همه مردم روی زمین را از خودتان راضی نگه دارید. این مهم نیست که شما به چه اندازه انسان درست و دوست داشتنی هستید، چون همواره افرادی در اطراف شما هستند که شما و پیشرفتتان را دوست ندارند و کارهایتان را نیز تائید نمی نمایند. باید بپذیرید که این نیز بخشی از زندگی است.

6. دیگران را ببخشید

کینه ها، حسادت ها و افکار مزاحم و منفی درباره دیگران مانند زباله ای متعفن زندگی ما را آلوده خواهد نمود و بخشش و گذشتن دیگران، این زباله ها را از صحنه زندگی ما پاک خواهد نمود. بهترین روش برای فراموش کردن گذشته، بخشیدن فردی است که اشتباه و ظلمی در حق شما انجام داده است. برای رشد زندگی خودتان روحیه نفرت را با روحیه دوست داشتن تعویض کنید. اولین فردی که از این عشق نفع می برد خود شما هستید.

7. روابط اجتماعی خود را اصلاح کنید

اگر می خواهید گذشته را فراموش کنید و از افکار منفی خود رهایی پیدا کنید ضروری است در قدم اول رابطه با دوستان منفی باف خود را قطع کنید. همواره در زندگی ما افرادی هستند که هیچ نقش مثبتی برای رشد روحی ما، ایفا نمی نمایند و تنها سبب کند شدن جریان رشد در زندگی مان می شوند. باید همواره از این افراد دوری کنید. حتی اگر انجام این کار در ابتدا کمی سخت باشد. باور کنید که این کار ارزشش را دارد.

8. برای خودتان هدف مشخص کنید

داشتن تجربه های ناخوشایند گذشته به معنای رسیدن به ته خط نیست. شما پتانسیل کافی برای دست یافتن و فتح نقاط عظیم در زندگی را دارید. همواره برای هدف ها و رؤیاهای مثبت خود ارزش قائل شوید و به فکر رشد و پرورش تمایلات مثبت خود باشید. ضروری است که همواره اهداف کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید و برای رسیدن به این اهداف از برنامه ریزی های درست و مشورت افراد با تجربه یاری بگیرید.

9. افکار خود را مدیریت کنید

برای فراموش کردن گذشته می بایست افکار خود را مدیریت کنید و به این وسیله عادت فکر کردن به گذشته را ترک کنید. شما باید هنگام فکر کردن به گذشته افکارتان را به زمان حال برگردانید.

10. به گذشت زمان اعتماد داشته باشید

در صورتی که قصد فراموش کردن گذشته را دارید، شما بیشتر از هر چیز دیگری به گذشت زمان نیازمند هستید. به این جمله ایمان بیاورید که زمان حلال مسائل است و کم کم با گذشت زمان زخم های گذشته بهبود پیدا می نمایند و رد کم رنگی از آن باقی خواهد ماند.

11. گذشته معلم شماست، پس از آن درس بگیرید

داشتن خاطرات بد از گذشته همواره نیز بد نیست. در هر حادثه ای، درسی پنهان است. وقتی این درس را فهمیدید، در آن لحظه یک جمله قصار درباره آن بسازید و در دفترچه یادداشت خود بنویسید. همواره کوشش کنید این جمله را به خاطرتان بسپارید. این جمله باید شامل آن تجربه و درسی که از آن گرفته اید، باشد. مثلاً اگر خاطره شما از گذشته، درباره آزار و اذیت است، چنین بنویسید: با خاطره آن آزار روحی، یاد گرفتم که قوی تر باشم و دیگر به هیچ کس اجازه نمی دهم که از من سوءاستفاده کند. این جمله را مرتباً با خود تکرار کنید.

12. برای فراموش کردن گذشته در زمان حال زندگی کنید

همواره در زمان حال و بدون اینکه از آینده بترسید، زندگی کنید. اتفاقات ناخوشایند را بشناسید و بدون اینکه از آن ها فرار کنید، خیال خود را از این حوادث پاک کنید. همه تمرکز خود را بر روی اتفاقات امروزتان بگذارید و از زمانی که در آن هستید، بهره ببرید. خود را در کنار رودی و ایستاده رو به سرچشمه تجسم کنید. گذشته مانند آبی است که پشت سرتان است و در حال دور شدن از شما است و هیچ وقت برنمی گردد. آینده مانند آبی پاک است که از سرچشمه به سمت شما در جریان است. اجازه دهید شرمساری ها، پشیمانی ها، ناخشنودی ها، اشتباهات، شکست ها، غم ها، کینه ها و هر چیزی که آزارتان می دهد با آب رود شسته گردد و برود. به آب های تمیزی که در پیش رو دارید، نگاه کنید.

13. ارتباطات جدید برقرار کنید و دوستان قابل اعتماد بیابید

جهت فراموش کردن گذشته، برای خود دوستان جدیدی بیابید. این دوستان را می توانید از میان همکاران و همسایه های خود پیدا کنید. شما می توانید برای کنار آمدن با گذشته خود درباره آن با دوستان خود صحبت کنید. ولی در این زمینه دقت داشته باشید که دوستان قابل اعتمادی را بیابید که راز شما را نزد کسی فاش ننمایند.

14. کارهای جدید و سرگرم نماینده را تجربه کنید

برای فراموش کردن گذشته فعالیت های جدید را تجربه کنید برای مثال اقدام به یادگیری یک هنر جدید کنید و یا یک سرگرمی جدید برای خود پیدا کنید.

بیشتر بخوایند: احساس تنهایی و 13 روش برای غلبه بر آن

تمرین روانشناسی برای فراموش کردن گذشته

 • مکانی دنج و دل پسند را انتخاب کنید و در آنجا بنشینید. چشم هایتان را به آرامی ببندید و چند نفس عمیق بکشید. به تاریکی پشت پلک خود توجه کنید و کوشش کنید فضای تاریک را در اندازه ای عظیم تر تجسم کنید. آنقدر عظیم که تاریکی تمام پیرامون شما را در بر بگیرد. اکنون یک تلویزیون را تصور کنید که در مقابلتان واقع شده است و تا جایی که ممکن است این تلویزیون را قدیمی در نظربگیرید. زیرا شما مشغول بازسازی حوادث گذشته خود هستید. پس از انجام دادن این کار، اتفاقی که سبب دلخوری شما شده است را در صفحه تلویزیون قدیمی خلق کنید و با دقت آن را تماشا کنید. اتفاقات و افرادی که هنگام اتفاق افتادن آن حادثه تلخ در صحنه حاضر بوده اند را با جزئیات در ذهن خود تصویرسازی کنید.
 • در تمام این تصویر سازی کوشش کنید صداها را یا دکمه تلویزیون، کم و زیاد کنید. صداهایی که سبب رنجیدن شما شده است را کم کنید و صداهایی که حس خوبی به شما می دهد را زیاد کنید. می توانید رنگ صورت یا لباس شخصیت هایی که در این فیلم سینمایی به کارگردانی خودتان، باعث آزارتان شده است را کمرنگ تصویرسازی کنید. به تدریج شخصیت ها را محو کنید و حتی می توانید نوع جملات آن را با سلیقه خود تغییر دهید.
 • پس از اینکه تصاویر کمرنگ و کمرنگ تر شدند، دست تان را روی دکمه خاموش تلویزیون فشار دهید و تمام صحنه مربوط به آن تجربه تلخ را برای همواره نابود کنید.
 • این را نباید فراموش کنید که گذشته فقط و فقط یک خاطره است و این شما هستید که آن ها را زنده می کنید. با یاری تکنیک ریلکسیشن با آرامش هر چه تمام تر نفس بکشید. هنگامی که احساس آرامش کردید به یک مکان شاد یا چیزی که خیلی به آن علاقه مندید فکر کنید. در آخر برای به دست آوردن آرامش بیشتر می توانید به یک موسیقی زیبا گوش دهید.

انجام این تمرین در صورتی که برای چندین بار انجام دهید، می تواند یاری بسیاری به فراموشی حادثه تلخ گذشته تان کند.

 • نکته لازم به ذکر این است که اگر در زمان مرور و تصویرسازی یک اتفاق تلخ، خودتان را در صفحه تلویزیون نمی بینید، نشان دهنده این است که شما هنوز در احساسات ناشی از خاطرات گذشته خود غرق هستید. در صورتی که در تجسم تجربه های تلخ گذشته خود را هم تجسم کنید، این نشانه خوبی است؛ زیرا شما به عنوان یک تماشاچی به آن اتفاق نمینگرید و آن صحنه تلخ را از زمان و مکانی که اکنون هستید، نگاه می کنید.

نکاتی کاربردی درباره فراموش کردن خاطرات گذشته

 • برای فراموش کردن گذشته، به خاطراتی که از قبل دارید باید احترام بگذارید، این خاطرات را بنویسید، از آنها نقاشی بکشید و درموردشان صحبت کنید.
 • برای فراموش کردن گذشته باید احساسات و عواطف ناشی از خاطرات بدتان را دور بریزید و به دنبال آنها نباشید.
 • جهت فراموش کردن گذشته، با افرادی که در خاطرات گذشته با شما مشارکت داشتند، صحبت کنید.
 • احساسات واقعی که از حادثه بد گذشته خود دارید را پیش فردی صمیمی بازگو کنید.
 • به اشتباهات گذشته تان اقرار کنید و مسئولیت آنها را گردن بگیرید و با آنها کنار بیایید.
 • برای فراموش کردن گذشته خود، از افرادی که به آنها آسیب رسانده اید، عذر خواهی و طلب بخشش کنید.
 • اگر واقعا قصد فراموش کردن خاطرات گذشته را دارید و در آن احساس ناتوانی می کنید، باید از فردی متخصص برای حل این مشکل یاری بگیرید.

آیا شما تا بحال برای فراموش کردن گذشته خود کوششی نموده اید؟ به نظر شما کدامیک از این گام ها موثرتر و مهمتر است؟ لطفا تجربه و دیدگاه خود را به وسیله ارسال نظرات با ما و سایر مخاطبین انگیزه به اشتراک بگذارید.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5258

به "14 گام اساسی برای فراموش کردن گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 گام اساسی برای فراموش کردن گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید